|   |   | 

'Fikirtepe’deki gibi arsa bir daha bulunmaz'

Yenisahra’da kentsel dönüşüm için kolları sıvayan Vartaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata Fikirtepe’nin sosyal ve ticari açıdan çok önemli olduğunu belirtti…

'Fikirtepe’deki gibi arsa bir daha bulunmaz'

Vartaş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, Fikirtepe’deki dönüşümün devasa boyutlarda olduğunu belirterek, bölgede yaklaşık 1.4 milyon metrekarelik alanın dönüşeceğini söyledi. Böyle bir dönüşümün yeni bir sosyal ve ticari hayat yaratmak açısından fırsat olduğuna vurgu yapan Barata, “Burası Kadıköy’de ve çok merkezi bir yer. Böyle bir arazi bir daha bulunmaz” dedi.

Barata, toplamda 57 yapı adasının bulunduğu Fikirtepe’de yaklaşık 25 adada yüzde 100 oranında anlaşmaların yapıldığını anlatarak, “Çok önemli bir bölümü sorunsuz hale geldi. 10 projeye yakın ruhsat alındı. Diğer projeler onay bekliyor” diye konuştu.

Ömer Faruk Barata, Fikirtepe’de Bakanlığın desteğiyle kamulaştırmaların yapıldığını ve süreci hızlandırmak için başka yolların da arandığını ifade ederek, anlaşmaya yanaşmayanların parsellerinin kaydırılabileceğini söyledi. Dönüşümün kamu himayesinde gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çeken Barata, “Özel sektör ve kamu birlikte bu işin üstesinde gelebilir” dedi.

Metroya bağlantı projesi  

Ömer Faruk Barata, Fikirtepe’deki dönüşümün hızlanması ve sorunların çözümü için plat- Fikirtepe’deki gibi arsa bir daha bulunmaz Kentsel dönüşümde en çok konuşulan bölge olan Fikirtepe’nin sosyal ve ticari açıdan çok önemli olduğunu belirten Ömer Faruk Barata, “Yaklaşık 1.4 milyon metrekarelik alanda dönüşüm yapılıyor. Böyle bir arazi bir daha bulunmaz” dedi. form kurduklarını hatırlatarak, “Geç ama doğru bir adım oldu. Burada Fikirtepe’deki firmalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Kadıköy Belediyesi var” dedi. Bölgedeki altyapı çalışmalarını İBB ile yürüttüklerini anlatan Barata, Fikirtepe’nin altyapı çalışmalarının sürdüğünü; köprü ve viyadüklerle metro ve metrobüs bağlantı yollarının da yapılacağını söyledi. Bu planlamanın ardından Fikirtepe’nin 2 girişli olan ana arterlere bağlantısının 3 girişe çıkacağını dile getiren Barata, “Ünalan’dan metroya bağlantı yolu var. O bağlantının devamının Fikirtepe’ye gelmesi önemli. Ünalan bağlantısı zaten projelendirilmişti. Fikirtepe bağlantısı ise bizim yeni önerdiğimiz projemiz. Fikirtepe’deki olası nüfus düşünüldüğüne bu tür çıkışları yapmak büyük önem taşıyor” dedi.

Komşudaki fiyat 17 bin TL

Ömer Faruk Barata, Fikirtepe’de satışa çıkan konutların fiyatlarının çok konuşulduğunu belirterek, bölgede şu anda metrekare fiyatlarının 7 bin TL seviyesinde olduğunu söyledi. Fikirtepe’nin çapraz komşusu olan Akasya projesinde fiyatların 15 bin TL’nin üzerine çıktığını dile getiren Barata, “Akasya’da fiyatlar bu seviyelere çıktı. Biz ise 7 bin TL’yi tartışıyoruz. Fkirtepe’de fiyatlar 10 bin TL seviyesinde olması gerekiyor” diye konuştu. Barata, bölgedeki uygun fiyatlar nedeniyle satışların çok iyi gittiğini söyledi.

Alman ortakla devam ediyor

Ömer Faruk Barata, Fikirtepe’nin ardından Yeni Sahra’da da dönüşüm için kolları sıvadıklarını söyledi. Bölgede büyük bir alanda çalıştıklarını anlatan Barata, bölgede Alman ortakları Stern ile çalıştıklarını söyledi. Stern Immobilien Denetleme Kurulu Başkanı Hans Kilger de, Türkiye’de proje geliştirmenin çok kolay olmadığını belirterek, “Burada Vartaş gibi pozitif bir ortağımız var ve gelinen süreçten memnunuz” dedi. Kilger, şehrin dışında boş bir arsaya proje geliştirmektense, merkezi yerlerdeki eski binaları dönüştürmenin daha anlamlı olduğunu vurguladı. Fikirtepe’nin adından Yeni Sahra’da da Vartaş ile birlikte olduklarını anlatan Kilger, “Fikirtepe’de epey bir yol kat ettik. Yeni Sahra da çok iyi bir proje olacak. Çalışmalar sürüyor" dedi.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 
  Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesinde başlatılan çalışma için 184 konutun temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 248 kişi için 248 bin fidan dikimi törenine katıldı.

 • Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor
  Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor

  Daha önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin Yeşilli için hazırladığı Riskli Alan teklifi Bakanlar Kurulunca onaylanarak Mardin’de dönüşümün kapısını açan İmpo İmar ekipleri, bir kez daha bölgedeydi.

 • Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor
  Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor

  Büyükşehir Belediyesi’nin ve ülkemizin önemli kentsel dönüşüm projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Seher Sokak’taki binaların yıkımına başlandı.

 • Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak
  Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak

  Sanayi Bakanlığı'nın görevlerinin yeniden belirlenmesiyle yerleşim alanları içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması bir kez daha gündeme gelirken, iş adamları böylece hem kentteki arsa sıkıntısının çözümü hem de kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini dikkat çekti.

 • Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun
  Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun

  Büyükçekmece'de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilerek yeniden inşa edilecek konutların temel atma törenine katılan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirterek, "Herkes taşın altına elini koysun, bu fırsatı değerlendirmeye devam etsin” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.