|   |   | 

“İnsan fıtratına uygun şehirler inşa edilmeli”

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, “İnsan fıtratına uygun şehirler inşa edilmeli” dedi.

“İnsan fıtratına uygun şehirler inşa edilmeli”

Kentlerin sadece kalabalıkların barındığı yerler olmaması gerektiğine işaret eden Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, insan fıtratına uygun kentsel mekânların, insanın manevi boyutunun da düşünüldüğü ve dikkate alındığı şehirlerin inşa edilmesi gerektiğini söyledi. TOKİ Başkanı, “Yüksek katlı modern binalar ve dev kuleler bugün büyük şehirlerin gerçeği olmakla birlikte, ideal kentlerin hedeflediği bir kentsel ortamı göstermiyor.” diye konuştu.

Başbakanlık Tanıtma Fonu ile Ankara Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (ASİAD) işbirliğinde düzenlenen Uluslararası İdeal Kentler Zirvesi, Rixos Otel'de başladı.

TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, insanların maddi ve manevi ihtiyaçlarının karşılandığı, mutlu ve huzurlu olduğu, çevresel ve estetik değerlere dayalı mekânların bulunduğu yaşam alanları üretilmesinin, herkesin ortak gayesi olduğunu belirtti.

“İdeal kent arayışı bugün de devam ediyor”

İdeal kent arayışının, yüzyıllar önce Farabi'nin eserinde olduğu gibi, bugün de devam ettiğini anlatan Turan, gelişen ve değişen kentlere, ekonomik gelişmişliğe ve yaşam tarzına bağlı olarak, daha nitelikli ve konforlu yaşam alanlarının üretilmesi için çabalarının önümüzdeki süreçte de devam edeceğini söyledi.

“İdeal kent veya yaşanabilir kent gibi kavramların ortak paydası; insan mutluluğu ve sağlıklı bir ortamda yaşama arzusudur.” diyen Turan, bugün dünyada ilgi gören büyük kentlerin, “en yaşanabilir kentler” sıralamasında çok gerilerde kaldığını aktardı. Turan, şöyle devam etti:

“Mesela bir araştırmaya göre, dünyanın en yaşanabilir 230 şehri arasında Paris 37'inci, New York ve Tokyo 44'üncü, Washington 51'inci, Madrid ise 52'inci sırada yer alıyor. Türkiye'de ise TÜİK, 2015 yılında Türkiye'nin en yaşanabilir şehirlerini belirledi. Buna göre Isparta, en yüksek endeks değeriyle ilk sırayı aldı. Isparta'yı Sakarya ve Bolu takip etti, fakat bu şehirlerden daha gelişmiş olan İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler listenin daha gerilerinde yer alıyor. Yani yüksek katlı modern binalar ve dev kuleler bugün büyük şehirlerin gerçeği olmakla birlikte, ideal kentlerin hedeflediği bir kentsel ortamı göstermiyor.”

13 yılda 720 bin konut

İdarenin 13 yılda yaklaşık 720 bin sosyal konut ve 8 bini aşkın sosyal donatı rakamına ulaştığı bilgisini veren Turan, konutun, ailenin yaşam kalitesi açısından asgari niteliklere ve yeterliliklere sahip olması gerektiğini dile getirdi.

TOKİ olarak son 13 yıl içinde inşa ettikleri okul sayısının bin 6 olduğunu anlatan Turan, bunun 544'ünün sosyal konutların içine yapıldığını, yine sosyal konutların içinde 674 ticaret merkezi, 567 ibadethane bulunduğunu kaydetti.

“Vatandaşların TOKİ’den beklentileri değişti”

Yaşam ve gelişmişlik şartlarına bağlı olarak vatandaşların TOKİ'den beklentilerinin de değiştiğine işaret eden Turan, “Dünün beklentilerine dünün imkân ve kabiliyetleriyle çözüm üreten TOKİ konutlarından, daha nitelikli ve konforlu yaşam alanlarını içeren TOKİ konutlarının üretimine geçilmiştir. Bugün gerek Avrupa'da gerekse Ortadoğu ve Afrika’da devlet bütçesinden para almadan TOKİ büyüklüğünde sosyal konut üreten başka bir devlet kuruluşu yoktur.” şeklinde konuştu.

Turan, TOKİ'nin bilgi ve tecrübesinden yararlanmak isteyen devlet sayısının, 90'ın üzerinde olduğunu dile getirdi.

Zirvede gündeme getirilecek bir başka önemli başlığın da gecekondu ve kentsel dönüşüm konusu olduğunu belirten Turan, şunları kaydetti: “Nüfus artışı, deprem riski, hızlı kentleşme ve gecekondulaşma, şehirler için önemli bir sorundur. Bu, sadece Türkiye'de değil, dünyanın birçok şehrinde büyük bir problemdir. Türkiye bu konuda başarılı bir çalışma yürütmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, belediyelerimiz ve TOKİ işbirliğinde şehirlerimizde büyük bir dönüşüm yaşanıyor.”

Yerel yönetimlerle birlikte kentsel dönüşüm

TOKİ olarak özellikle afet riskinin ve çarpık kentleşmenin yoğun olduğu şehirlerde, farklı ihtiyaçları ve değişimleri göz önüne alarak, yerel yönetimlerle birlikte dönüşüm projeleri geliştirdiklerini anlatan Turan, “49 ilde yerel yönetimlerle birlikte 129 farklı projede 236 bin 366 konutluk kentsel dönüşüm projesi başlatılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar 106 bin 865 konutun ihalesi gerçekleştirilmiş, üretimi tamamlanan 75 bin 761 konut hak sahiplerine teslim edilmiştir. Bu kapsamda sürdürülen projelerde üretilmesi planlanan konut adedi 125 bin 225'tir.” dedi.

“Şehir insanın yaşam alanıdır”

Zirveye katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da fiziksel yapı üzerinden şehirleri idealize etmenin doğru olmadığını ifade etti.

Karaaslan, “Şehir insanın yaşam alanıdır. Aslında belki de bu anlamda en ideal şehir, kendi öz kimliğini yansıtan, topoğrafyasıyla uyumlu, insana, diğer tüm canlılara ve doğaya saygılı, toplumun her kesimi, özellikle dezavantajlı gruplar için erişilebilir, kapsayıcı, kuşatıcı, kısacası özgün olandır.” diye konuştu.

Zirvenin açılışına Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, Uluslararası İdeal Kentler Zirvesi Genel Koordinatörü Talha Kös ve Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Eda Ersoy da katıldı.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Eski Sanayi Sitesi’nde Konutlar Ne Zaman Bitecek?

  Eski Sanayi Sitesi’nde Konutlar Ne Zaman Bitecek?

  Yozgat Eski Sanayi Sitesi’nde başlatılan kentsel dönüşüm ile birlikte TOKİ konutları birbir yükseliyor. 18 Ocak 2016 tarihinde yer teslimi yapılan ve çalışmalara başlanılan TOKİ konutlarının 27 Aralık 2017 tarihinde bitirileceği belirtiliyor.

 • Sincan’da Yeni Bir Şehir Kuruluyor

  Sincan’da Yeni Bir Şehir Kuruluyor

  Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Saraycık Mahallesi, modern binaları, modern yolları, sosyal donatı alanları, yeşil alanları ve eğitim alanlarıyla hak ettiği değere kavuşacak” dedi.

 • Denizli’de TOKİ projeleri masaya yatırıldı

  Denizli’de TOKİ projeleri masaya yatırıldı

  TOKİ tarafından Denizli genelinde yapılacak sosyal konutlarla ilgili projeler, ilçelerin talepleri ve çözüm önerileri Vali Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında TOKİ Başkanı Ergün Turan'ın da katıldığı toplantıda masaya yatırıldı.

 • TOKİ’den İstanbul Esnafına Yeni Çarşı

  TOKİ’den İstanbul Esnafına Yeni Çarşı

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul’daki Rami Kışlası’nda 1986’dan bu yana geçici olarak faaliyet gösteren Rami Gıda Toptancıları Hali esnafı için Kayabaşı Batı Resneli Bölgesinde modern bir çarşı inşa edecek.

 • TOKİ Konutlarının İnşaat Çalışmaları Başladı

  TOKİ Konutlarının İnşaat Çalışmaları Başladı

  Konya’nın Beyşehir İlçe Belediye Başkanı Murat Özaltun, Beyşehir’in Huğlu Mahallesi’nde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yaptırılacak konutların inşaat çalışmalarının başladığını söyledi.

 • Çömlekçi 2. Etapta 63.2 Milyon TL’lik Anlaşma Sağlandı

  Çömlekçi 2. Etapta 63.2 Milyon TL’lik Anlaşma Sağlandı

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından sürdürülen Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde Çömlekçi 2. etap kentsel dönüşüm alanında hak sahipleri ile görüşmelere Büyükşehir Belediyesinde devam ediliyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.