|   |   | 

"Yeterince balık tüketmiyoruz"

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü İstatistik ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Dr. Erdinç Güneş, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde yeterince balık tüketilmediğine dikkat çekerek dünyada kişi başına ortalama 19 kilogram balık tüketilirken, Türkiye’de ise bu rakamın 6.5 kilograma düştüğünü söyledi.

 "Yeterince balık tüketmiyoruz"

Ülkemizin su ürünleri avcılığı ve yetiştiriciliği bakımından geniş imkan sunduğunu ifade eden Güneş, “Ülkemizi üç taraftan çevreleyen denizlerimiz, akarsularımız, göl ve barajlarımız bizlere su ürünleri avcılığı yetiştiriciliği bakımından geniş imkanlar sunmaktadır. Ancak geçmişte sınırsız olduğu savunulan doğal ve deniz kaynaklarının aslında ne kadar sınırlı olduğunu tüm gerçekliği ile hissedilmektedir. Ekonomik gelişmeler neticesinde doğal kaynakları kullanım imkanları giderek artmış ve bu kaynakların korunması gerektiği ortaya çıkmıştır. Su ürünleri avcılığında dünya genelinde sıfır koruma tedbirlerin getirilmekte ve uygulanmaktadır. Bakanlığımızın su ürünleri politikalarının ana hedefi deniz ve iç sulardaki su ürünleri kaynaklarını koruyarak sürdürülebilir işletilmesini sağlamaktır. Başta biz yöneticiler olmak üzere bilim insanları balıkçılarımız hep birlikte bu kaynakların korunmasından ve sürdürülebilir işletilmesinden sorumluyuz. Bunun için iş birliği ve güç birliği yapmak zorundayız. Sadece bugünü değil geleceğimizi düşünmek zorundayız. Dünyadaki su ürünleri üretimi 2014 yılı itibariyle yaklaşık 167 milyon ton olup bunun 93 milyon tonu avcılıktan, 74 milyon tonu ise yetiştiricilikten elde edilmiştir. Ülkemizde yıllık 600-700 bin ton civarında su ürünleri istihsal edilmektedir. 2015 yılında su ürünleri üretimi 672 bin ton olarak gerçekleşmiş bunun 432 tonu avcılıktan 240 bin tonu ise yetiştiricilikten elde edilmiştir” diye konuştu.

"Dünyada kişi başına tüketin balık miktarı 19 kilogram iken, bizde 6.5 kilogram"
Türkiye'de Balık tüketiminin dünya ortalamasının çok altında olduğunu kaydeden Güneş, “Ancak şunu üzülerek ifade etmeliyim ki ülkemizde önemli miktarda su ürünleri üretimi olmasına rağmen bu değerleri yeterince tüketmiyoruz. Dünyada kişi başına tüketim ortalama 19 kilogram iken bu miktar ülkemizde 6.5 kilogram civarındadır. Balıkçılarımız tarafından bin bir zahmetle denizlerimizden elde edilen besin değeri yüksek olan bu değerli ürünler özellikle avcılığın serbest olduğu dönemde taze ve bol olması nedeniyle sofralarımızda sık sık yer vermeliyiz” dedi.

"Hamsi hiçbir yerde bizim kadar sevilmiyor"
Dünyada 80 milyon ton balık üretiminin yüzde 10’nunu hamsinin oluşturduğunu kaydeden Güneş, hamsinin ülkemizde sevildiği kadar diğer ülkelerde sevilmediğini söyledi. Güneş “Hamsi bizim ülkemize farklı arz edilmektedir. Dünyada 80 milyon ton balık üretiminin yüzde 10’unu hamsi oluşturmaktadır. Ancak bu kadar geniş bir alanda bu kadar üretime rağmen hamsi hiçbir yerde bizim ülkemizdeki kadar sevilmemekte bizim ülkemizdeki kadar kültürüne, ekonomisine, sosyal yaşantısına konu edilmemektedir. Biz gerçekten hamsiyi farklı görüyoruz, farklı seviyoruz” şeklinde konuştu.

"Tekneleri uydudan takip edeceğiz"
Teknelere bakanlıkça takılacak cihazlar sayesinde an be an izleneceğini kaydeden Güneş “Denetimde etkinliğin sağlanması için personel alımı dahi teknik alt yapıyı güçlendirmeye özel gösteriyoruz. Bu amaçla 65 hükümetin programında da yer aldığı üzere avcı teknelerin takibi kontrol ve kayıt altına alınması amacıyla balıkçı gemilerin izleme sistemini hayata geçiriyoruz. Tasarımı yazımı ve üretimi tamamen ülkemizde yapılan bu sistemle 12 metrenin üzerindeki bin 350 balıkçı gemimiz denizlerdeki avcılık faaliyetlerini uydu üzerinden anlık olarak izleyeceğiz. Av faaliyetlerine ilişkin verileri de kayıt altına alacağız. Bu cihazların temini balıkçı gemisine takılması için tüm masraflar bakanlığımızca karşılanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Balık ihracatında rekor artış 
Güneş, Türkiye’nin 2002 yılında 27 bin ton olan balık ihracatının 2015 yılında 121 bin tona çıktığını da vurgulayarak “2002 yılında 27 bin ton olan ihracatımız 2015 yılında 121 bin tona değer olarak da 97 milyon dolardan 700 milyon dolara ulaşmıştır” açıklamasında bulundu. 
İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 25 Şubat 2017 Hava Durumu

  25 Şubat 2017 Hava Durumu

  Bugün yurtta hava nasıl olacak? Meteoroloji'den İstanbul için son dakika uyarısı geldi. İstanbul'da öğleden sonra yağmur ve sağanak yağış bekleniyor. Marmara'da fırtına etkili olması bekleniyor.

 • Tt Arena Karartılacak!

  Tt Arena Karartılacak!

  Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın Dünya Saati etkinliğine Galatasaray'dan destek geldi.

 • Bursaspor Taraftarları Futbolculara Saldırdı

  Bursaspor Taraftarları Futbolculara Saldırdı

  Bir grup Bursaspor taraftarı, takım otobüsünü İstanbul'dan dönüş yolunda durdurarak futbolculara saldırdı. Olayda bazı futbolcular darp edilirken, Harun Tekin'in ise yüzünde morlukların olduğu bildirildi.

 • SALT Galata'daki Sergi: Arşivden Çıktı

  SALT Galata'daki Sergi: Arşivden Çıktı

  SALT Galata, arşiv belge ve kaynaklarından derlenen ilgi çekici bir sergiye ev sahipliği yapıyor. SALT Araştırma'daki belgelere dayanan "Arşivden Çıktı" sergisi, 9 Nisan'a kadar açık kalacak.

 • Mimar Pastacıdan Çarpıcı Projeler

  Mimar Pastacıdan Çarpıcı Projeler

  Mimarlık dışında pastane şefi olarak çalışan Dinara Kasko'nun yarattığı pastalar değme mimari projelerle yarışıyor. Görselliği ve lezzetiyle çarpıcı bir bütün olan pastaları yapmak, Kasko'nun asıl mesleği haline dönüşmüş.

 • AÖF Öğrencilerine Müjde!

  AÖF Öğrencilerine Müjde!

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2016-2017 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemlerinin 26 Şubat 2017 Pazar günü saat 22.59’a kadar uzatıldığı bildirildi.

 • Doktora Öğrencilerine TÜBİTAK Desteği

  Doktora Öğrencilerine TÜBİTAK Desteği

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin'in görüşmesinde, TÜBİTAK projelerinde yer alan doktora öğrencilerine sağlanacak burs desteği ele alındı.

 • Kimlik Kartı Mesaisine Ücret Ödenecek

  Kimlik Kartı Mesaisine Ücret Ödenecek

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatında, kimlik kartı ve pasaport işlemleri ile sürücü belgesi tanziminde görevli memurlarına, fazla mesailerinin karşılığında çalışma ücreti ödenecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.