|   |   | 

1,2 milyon adetlik konut satış hedefi aşılabilir

1,2 milyon adetlik konut satış hedefi aşılabilir. 1 Kasım'dan sonra seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla gayrimenkul sektöründe hareketlilik yaşanıyor.

1,2 milyon adetlik konut satış hedefi aşılabilir

Talepte son iki haftada yaşanan canlanma sonrası piyasa aktörleri 1,2 milyon adetlik yıl sonu satış hedefinin aşılabileceğini belirtiyor.

TÜİK'in verilerine göre, Eylül ayında Türkiye genelindeki konut satışları yüzde 20.1 düşüşle Temmuz 2014'ten bu yana en sert gerilemeyi kaydetmişti.      

Reuters'ın haberine göre, sektör temsilcileri, talepteki durgunluk nedeniyle son birkaç aydır sektördeki yeni projelerin bekletildiğine dikkat çekerken, belirsizliğin ortadan kalkmasıyla yeni projelerin art arda lansmanlarını yapmaya başladığını belirtiyor.

Lansmanı yapılan Adım İstanbul projesinin ortaklarından EYG Grup'un İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, seçim sonrasında gayrimenkul sektörünü değerlendirirken, "Ruhsatımızı seçimden yaklaşık 1 ay önce almıştık. Ama projenin lansmanı için seçim sonrasını bekledik. Piyasada bir keyifsizlik vardı, bunun ortadan kalkmasını istedik" dedi. 

Haziran seçimlerinden sonra konut sektöründe alım ve yatırım yapacakların kafasının karıştığı bir döneme girildiğini ifade eden Çelik'e göre, ülkedeki siyasi belirsizliğin faizleri ve dolardaki gidişatı etkileyebileceği beklentisiyle, sektörde beklemeye geçilmişti.

Çelik, 1 Kasım sonrası sektörde canlanma başladığını, bunu satışlardan ve lansmanı yapılan projelere olan ilgiden ölçebildiklerini söyledi. 

Lansman lansman üstüne

Seçimin ardından iki hafta içinde peşpeşe proje lansmanları yapıldı.

Geçen hafta Katarlı Al Thani'nin Ekşioğlu ortaklığı ile Fikirtepe'de hayata geçireceği 260 milyon dolarlık Velvet Towers ile DAP Yapı'nın Dragos'taki Adam Kule projelerinin lansman süreçlerine başlandı.

Beyoğlu'nda 800 milyon dolar yatırımla hayata geçirilecek Piyalepaşa İstanbul Projesi'nin lansmanının ardından, İntaya-EYG-İntes ortaklığındaki Adım İstanbul ile Makro İnşaat'in Vadişehir projesinin yeni etap lansmanları da yapıldı.

Beyaz İnşaat'ın Beyaz Topkapı Projesi lansmanının yanı sıra gelecek günlerde de Tarabya'daki Therra Park projesi ile Kuzu Grup'un Ankara'daki Kuzu Effect ve Kuzu Kumru projelerinin lansmanlarının yapılması planlanıyor.  

Talep artışını son bir haftadır kendi satışlarında da ciddi şekilde hissettiklerini belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum,  2 Kasım'dan itibaren tereddütler ortadan kalkar kalkmaz pazarda bir rahatlama hissedildiğini, talep artışını bu hafta ciddi şekilde hissettiklerini söyledi.

Kurum, "Seçim öncesi ticari ünite ihalesi gerçekleştirmiştik. Açık artırmada 60 adet satış yapmıştık. Seçim sonrasındaki 10 günde ise ciddi talep artışı yaşadık. Açık satışta bile 70 tane ticari ünite satıldı. Talep artışının 2016'da artarak devam edeceğini düşünüyoruz"  görüşünü ifade etti.

Satışlar beklentinin üzerine çıkabilir

Aynı zamanda Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Başkanı olan Ömer Faruk Çelik, seçim sonrası süreçte yabancıya konut satışında da iyileşme beklediklerini belirterek, "Yabancı yatırımcı ürkektir, gri ortamlarda yatırım yapmayı sevmez. Hem tek parti hükümetinin gelmesi  hem de AKP hükümetinin ekonomi politikalarının bilinmesi, belirsizlik ortamını giderdi" dedi.

Çelik, özellikle Körfez yatırımcısının yatırım kararlarının hızlanmaya başlayacak gibi göründüğünü, 2016'dan itibaren yabancı yatırımcının da konut piyasasında daha fazla pozisyon alacağı bir döneme girildiğini ifade etti.

Çelik, seçim sonrası ivmeyle birlikte sektörde daha önce yılsonu için öngörülen 1.2 milyon adetlik konut satışı hedefinin de üzerine çıkılabileceğini söyledi.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.