|   |   | 

1,2 milyon adetlik konut satış hedefi aşılabilir

1,2 milyon adetlik konut satış hedefi aşılabilir. 1 Kasım'dan sonra seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla gayrimenkul sektöründe hareketlilik yaşanıyor.

1,2 milyon adetlik konut satış hedefi aşılabilir

Talepte son iki haftada yaşanan canlanma sonrası piyasa aktörleri 1,2 milyon adetlik yıl sonu satış hedefinin aşılabileceğini belirtiyor.

TÜİK'in verilerine göre, Eylül ayında Türkiye genelindeki konut satışları yüzde 20.1 düşüşle Temmuz 2014'ten bu yana en sert gerilemeyi kaydetmişti.      

Reuters'ın haberine göre, sektör temsilcileri, talepteki durgunluk nedeniyle son birkaç aydır sektördeki yeni projelerin bekletildiğine dikkat çekerken, belirsizliğin ortadan kalkmasıyla yeni projelerin art arda lansmanlarını yapmaya başladığını belirtiyor.

Lansmanı yapılan Adım İstanbul projesinin ortaklarından EYG Grup'un İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, seçim sonrasında gayrimenkul sektörünü değerlendirirken, "Ruhsatımızı seçimden yaklaşık 1 ay önce almıştık. Ama projenin lansmanı için seçim sonrasını bekledik. Piyasada bir keyifsizlik vardı, bunun ortadan kalkmasını istedik" dedi. 

Haziran seçimlerinden sonra konut sektöründe alım ve yatırım yapacakların kafasının karıştığı bir döneme girildiğini ifade eden Çelik'e göre, ülkedeki siyasi belirsizliğin faizleri ve dolardaki gidişatı etkileyebileceği beklentisiyle, sektörde beklemeye geçilmişti.

Çelik, 1 Kasım sonrası sektörde canlanma başladığını, bunu satışlardan ve lansmanı yapılan projelere olan ilgiden ölçebildiklerini söyledi. 

Lansman lansman üstüne

Seçimin ardından iki hafta içinde peşpeşe proje lansmanları yapıldı.

Geçen hafta Katarlı Al Thani'nin Ekşioğlu ortaklığı ile Fikirtepe'de hayata geçireceği 260 milyon dolarlık Velvet Towers ile DAP Yapı'nın Dragos'taki Adam Kule projelerinin lansman süreçlerine başlandı.

Beyoğlu'nda 800 milyon dolar yatırımla hayata geçirilecek Piyalepaşa İstanbul Projesi'nin lansmanının ardından, İntaya-EYG-İntes ortaklığındaki Adım İstanbul ile Makro İnşaat'in Vadişehir projesinin yeni etap lansmanları da yapıldı.

Beyaz İnşaat'ın Beyaz Topkapı Projesi lansmanının yanı sıra gelecek günlerde de Tarabya'daki Therra Park projesi ile Kuzu Grup'un Ankara'daki Kuzu Effect ve Kuzu Kumru projelerinin lansmanlarının yapılması planlanıyor.  

Talep artışını son bir haftadır kendi satışlarında da ciddi şekilde hissettiklerini belirten Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum,  2 Kasım'dan itibaren tereddütler ortadan kalkar kalkmaz pazarda bir rahatlama hissedildiğini, talep artışını bu hafta ciddi şekilde hissettiklerini söyledi.

Kurum, "Seçim öncesi ticari ünite ihalesi gerçekleştirmiştik. Açık artırmada 60 adet satış yapmıştık. Seçim sonrasındaki 10 günde ise ciddi talep artışı yaşadık. Açık satışta bile 70 tane ticari ünite satıldı. Talep artışının 2016'da artarak devam edeceğini düşünüyoruz"  görüşünü ifade etti.

Satışlar beklentinin üzerine çıkabilir

Aynı zamanda Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Başkanı olan Ömer Faruk Çelik, seçim sonrası süreçte yabancıya konut satışında da iyileşme beklediklerini belirterek, "Yabancı yatırımcı ürkektir, gri ortamlarda yatırım yapmayı sevmez. Hem tek parti hükümetinin gelmesi  hem de AKP hükümetinin ekonomi politikalarının bilinmesi, belirsizlik ortamını giderdi" dedi.

Çelik, özellikle Körfez yatırımcısının yatırım kararlarının hızlanmaya başlayacak gibi göründüğünü, 2016'dan itibaren yabancı yatırımcının da konut piyasasında daha fazla pozisyon alacağı bir döneme girildiğini ifade etti.

Çelik, seçim sonrası ivmeyle birlikte sektörde daha önce yılsonu için öngörülen 1.2 milyon adetlik konut satışı hedefinin de üzerine çıkılabileceğini söyledi.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Batman’da Konut Fiyatları Uçtu
  Batman’da Konut Fiyatları Uçtu

  Batman’da konut fiyatları her geçen gün yükseliyor. Kentte hem satın almada hem de kiralamada yüzde 30 artış yaşandığı belirtildi.

 • Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ
  Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ

  Konutta kalite ve güvenin simgesi MESA, Kozyatağı’nda ilk projesini hayata geçiriyor. Ön talep döneminde oldukça yoğun ilgi gören MESA KOZ, üstün nitelikleri ile bölgenin referans projesi olacak, Kozyatağı’ndaki yaşam standartlarını yeni zirvesine taşıyacak.

 • Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın
  Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın

  Konutlarda giderek yaygınlaşan yeşil enerji çeşitlerinin başında yer alan güneş enerjisi sistemleri sadece sıcak su için değil elektrik üretimi için de kullanılabiliyor. Enerji açısından kendi kendisine yetebilen bir ev için güneşten yararlanabilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.