|   |   | 

139 Milyon Euroluk Proje

Rönesans Holding Yozgat'a 139 milyon euro değerinde hastane yapmak için kolları sıvadı.

139 Milyon Euroluk Proje

Türkiye’deki sağlık sektöründe önemli bir dönüşüm başlatan “Kamu Özel İşbirliği -PPP” (PPP-Public Private Partnership) projesinin önemli aktörlerinden Rönesans Sağlık Yatırım (RSY), sağlıkta “Rönesans” atılımına Adana’dan sonra Yozgat ile devam ediyor.
 
Bu yatırımların ilk durağı olan 1550 yatak kapasiteli Adana Şehir Hastanesi’nin hemen ardından Yozgat için düğmeye basan RSY, iş ortağı olarak seçtiği uluslararası yatırım fonları  Meridiam Infrastructure, Sıla Grup ve Şam Yapı ile yürütülen çalışmaları başarı ile tamamladığını açıkladı.
 
Toplam maliyet 139 milyon euro
 
2 Haziran’da projenin finansal kapanış imza töreni için düzenlenen toplantıya, Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, Rönesans Sağlık Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu ve projenin iş ortağı kuruluşlarının yetkilileri katıldı.  475 yatak kapasiteli ve son derece donanımlı Yozgat Şehir Hastanesi projesinin yatırım maliyetinin 139 milyon euro olarak açıklandığı toplantıda, bunun 111 milyon euro’luk kısmı Japonya'nın iki önemli bankası Sumitomo Mitsui Banking Corp (SMBC) ve Bank of Tokyo Mitsubishi (BTMU) ile dünya devleri Siemens ve Intesa’dan temin edileceği vurgulandı.
 
“Günde 1 milyona yakın hasta”
 
İmza töreninde söz alan Sağlık Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, Türkiye’nin sağlıkta son 10 yılda ciddi ilerlemeler kaydettiğini vurguladı. Geçmişteki sıkıntıların geride kaldığını belirten Gümüş, “Ülkemizde günde 1 milyona yakın hastaya poliklinik hizmeti sunuluyor. Sağlık sektöründe ne yazık ki şiddet konusu da gündemde. Hastanelerin yapısının düzeltilmesi, mekanların doğru tasarımla yapılandırılması ve tüm detayların daha ilk baştan düşünülmesi, bu şiddetin önlenmesinde önemli rol oynayacaktır” diye ekledi.
 
Bu konuda Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeliyle hayata geçirilen şehir hastanelerinin Türkiye’yi sağlıkta bir adım ileri taşıyacağına değinen Gümüş, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Ülkemizde toplam 34 PPP şehir hastanesi için düğmeye bastık. Bunun 17’sinin imzaları tamamlandı. Bu yatırımlar hayat geçtiğinde ülkemiz toplam 40 bin yatak kapasiteli ve son donanıma sahip şehir hastanelerine kavuşacak. Türkiye’nin en güçlü firmaları ve uluslararası bankalarla işbirliği içinde bu süreci yönetiyoruz. Bunun sadece Türkiye’ye değil, dünyaya örnek bir model olacağını öngörüyoruz. Bu yatırımlarımızı uluslararası sağlık turizmine açarak, sağlık amaçlı seyahat edenyaklaşık 2 milyonu ülkemize getirmeyi hedefliyoruz.” 
 
2017'de hizmete başlıyor
 
Projenin 2017’de tamamlanacağının ve Yozgat halkının alanındaki son teknolojiyle donatılmış şehir hastanesine kavuşacağının müjdesini veren Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp,“Yozgat Şehir Hastanesi için toplam yatırım maliyetimiz 139 milyon euro’ya ulaşacak. Finansman tutarı ise 111 milyon euro olan bu projeyi, yine dünyanın önde gelen yatırım fonlarından Meridiam Yatırım Fonu ile Sıla Grup ve Şam Yapı işbirliğinde gerçekleştirdik.Adana’dan sonra, ikinci adımımız olan Yozgat için de çalışmalarımızı başarı ile tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu projede dünya liderlerinden Japonya’nın en önemli iki bankası Sumitomo Mitsui Banking Corp (SMBC) ve Bank of Tokyo Mitsubishi (BTMU) ile yine dünyanın lider bankaları Siemens ve Intesa ile finansman işbirliğimizi gerçekleştirdik. Yatırım maliyeti 139 milyon Euro olan bu projenin toplam finansman tutarı olan 111 milyon euro için bu büyük projede birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağız” dedi.
 
'Sağlıkta dönüşümün önemli aktörü olmayı sürdüreceğiz'
 
“Projemizin amacı, Yozgat ilindeki mevcut sağlık tesislerine bir yenisini ekleyerek, hem yatak sayısının hem de sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmek” diye belirten İpek Ilıcak Kayaalp,kamu özel işbirliklerinin sürdürülebilir ve kaliteli sağlık hizmetlerine ulaşımın en önemli anahtarlarından biri olarak gördüklerini de açıkladı. “Türkiye’nin sağlıkta başlattığı bu önemli dönüşümün aktörleri arasında olmak, bizim için çok büyük bir gurur kaynağıdır” ifadelerini kullanan İpek Ilıcak Kayaalp, projenin uluslararası yatırım fonları ve finans kuruluşları tarafından desteklenmesini ise “Rönesans ve Türkiye’ye duydukları güven” olarak yorumladıklarını açıkladı ve ekledi: 
 
“Rönesans Sağlık Yatırım olarak hedeflerimiz Adana ve Yozgat ile de sınırlı değil. Toplamda 6 bin 818 yatak kapasitesine ve 2 milyon metrekare inşaat alanına sahip olan ve kamu-özel işbirliği modeli ile yapılacak projelerimiz için 2 milyar euro’luk yatırım hedefliyoruz”
 
“Dönüşümün parçası olmaktan mutluyuz”
 
Meridiam  Yatırım Fonu iş Geliştirme Direktörü MarcoRosso ise, Türkiye’nin ekonomisine ve büyük geleceğine inanan bir firma olarak Yozgat Şehir Hastanesi projesinde yer almaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Türkiye’nin sağlık sektöründeki bu önemli dönüşümün bir parçası olmanın Meridiam Yatırım Fonu için de önem taşıdığına değinen Rosso, “Bu projenin özellikle Yozgat ve çevresinde yaşayanların hayat ve sağlık kalitesinin geliştirilmesinde çok büyük bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi.
 
En kapsamlı şehir hastaneleri arasına girecek
 
2 yıl içinde faaliyete girecek olan Yozgat Şehir Hastanesi, Proje Kamu Özel İşbirliği (PPP) yatırım-finansman modeli ile gerçekleştirilecek. Projenin işletme süresi ise 25 yıl olarak belirlendi. Sağlık Kampüsü yaklaşık140.000 metrekare toplam inşaat alana sahip olacak. Bünyesinde 113 poliklinik odası, 15 ameliyathane odası, acil servis, yoğun bakım ünitesi, anjiyo, kemoterapi, endoskopi, nükleer tıp üniteleri, fizyoterapi ve hemodiyaliz merkezi, radyoloji bölümü ve ileri düzey patoloji bölümü bulunan Yozgat Şehir Hastanesi, tam kapasite ile çalışmaya başladığında, Yozgat ili ve çevresinin sağlık hizmeti ihtiyacını en modern şartlarda karşılayacak bir donamına sahip olacak.
 
Rönesans Holding şirketlerinden Rönesans Sağlık Yatırım, kamu altyapı yatırımlarının uzun dönemli bakım, işletme ve yapım hizmetlerinin özel sektör tarafından gerçekleştirilmesi olarak tanımlanan Kamu Özel İşbirliği modeli kapsamında,toplamda 2 milyar euro tutarında yatırım yapmayı planlıyor.Hastaneler Adana, Bursa, Elazığ, Yozgat’ın yanı sıra ayrıca bir paket halinde Afyon, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, Malatya, Samsun, Trabzon ve Van’da hayata geçirilecek fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaneleri ile psikiyatri hastanelerini kapsıyor. 

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Ekin Technology, Amerika pazarına giriyor

  Ekin Technology, Amerika pazarına giriyor

  Güvenli şehir teknolojileri sektöründe önemli konumda bulunan Ekin Technology ABD'nin San Diego şehrinde gerçekleştirilen International Association of Chiefs of Police'de (IACP), Amerikan polis teşkilatlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

 • Dört Ortadoğulu grup Türkiye’ye geliyor

  Dört Ortadoğulu grup Türkiye’ye geliyor

  Türk inşaat ve mimarlık sektörü için 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye’de sorun olmadığının anlatıldığı bir platforma dönüşen Dubai Citsycape ekonomik getirileri de sağlamaya başladı.

 • Yenilendik!

  Yenilendik!

  3DKonut.com yenilendi. Yayın hayatına başladığından beri biriktirdiğimiz bilgi birikimi, yepyeni bir deneyim için geliştirdik.

 • Ofist’ten Tarihsel Kimliğe Güncel Yorum: Bell Evi

  Ofist’ten Tarihsel Kimliğe Güncel Yorum: Bell Evi

  İç Mimar Yasemin Arpaç ve İç Mimar Sabahattin Emir liderliğindeki Ofist tarafından 100 yıllık tarihi kimliğine sadık kalınarak modern ve kullanıcı odaklı bir tasarım anlayışıyla yorumlanan İstanbul Gümüşsuyu’ndaki Bell House, İngiliz evsahibinin yaşam tarzını ve kültürünü yansıtan detaylarıyla dikkat çekiyor.

 • AND Gayrimenkul Ve Anadolu Efes Güçlerini Birleştirdi

  AND Gayrimenkul Ve Anadolu Efes Güçlerini Birleştirdi

  Gayrimenkul sektöründe YAP-YAŞAT mottosuyla dikkat çeken AND Gayrimenkul, Türk basketbolunun lokomotifi Anadolu Efes Spor Kulübü’yle kapsamlı bir ortaklığa imza attı. AND Gayrimenkul, hem Türkiye’de hem de Turkish Airlines EuroLeague’de şampiyonluk kovalayan Anadolu Efes’in resmi partneri oldu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.