|   |   | 

2015 emlak vergisi 2. taksit ödemeleri

Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri kasım ayında başladı. İkinci taksit ödemeleri 30 Kasım 2015 tarihine kadar yapılabiliyor.

2015 emlak vergisi 2. taksit ödemeleri

Ev sahibi olanların ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince ödeniyor. Taşınmazlar için geçerli ve sadece taşınmaz sahipleri tarafından ödenen bu verginin ikinci taksit ödemelerinin kasım ayı itibariyle yapılması gerekiyor. 2015 emlak vergisi 2. taksit ödemelerine ve emlak vergisine ilişkin bilinmesi gerekenleri ve merak edilenleri sizler için açıkladık: 

Emlak vergisi 2. taksit

Emlak vergisi; arazi, arsa ve binalar için ödeniyor. Bu tür taşınmazı olanlar emlak vergisi ödemekle yükümlü oluyor. Bu vergi yıl içinde iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. 2015 yılına ait emlak vergisi ödemelerinin ilk taksiti mart ayında başlamış mayıs ayının sonunda da son bulmuştu. 2. taksit ödemeleri ise kasım ayında başladı. Kasım ayının başında başlayan ikinci taksit ödemeleri 30 Kasım’da yani aralık ayının başında sona eriyor. 

Emlak vergisi 2.taksit 2015 ne zaman ödenir?

1 Kasım itibarı ile 2015 yılı emlak vergilerinin 2. taksitlerinin tahsilatlarına başlandı. 2. taksit ödemeleri devletin herhangi bir ek süre durumu söz konusu olmazsa aralığın başında sona erecek. Yani 30 Kasım’a kadar tahsilat işlemleri devam edecek. Bu noktada emlak vergisi mükellefleri gayrimenkullerinin bağlı olduğu belediyelere giderek vergi borcunu ödeyebiliyor. Belediyelerin internet sitesi üzerinden online işlemlere girerek ödeme yapmak da mümkün oluyor. 

Emlak vergisi nereye ödenecek?

Emlak vergisini mükellefleri sahip oldukları gayrimenkullerin bağlı olduğu belediyeye giderek ilgili birime ödeme yapabiliyor. Ancak internet üzerinden de ödeme yapmak mümkün. Ancak bunun için belediyelerin e-belediye sistemine sahip olmaları gerekiyor. e-belediye sistemi kullanılıyorsa, ödemeler internet üzerinden de yapılabiliyor. Ayrıca isteyenler PTT aracılığı ile veya belediyelerin hesabına havale yaparak da vergi borcunu ödeyebiliyor. 

İstanbul 2015 emlak vergisi oranları

İstanbul'daki evler için binde 2, binalar (dükkan, işyeri) için binde 4, arsa sahipleri için binde 6 ve araziler için ise binde 2 oranında vergi ödemesi yapılıyor. Büyükşehir olmayan yerlerde ise binalarda binde 2'lik, meskenlerde binde 1'lik, arazilerde binde 1'lik ve arsalarda binde 3'lük ödeme yapılıyor. 

Emlak vergisinden kimler muaf?

Gayrimenkul sahibi olup emlak vergisi ödemeyenler yani emlak vergisini ödemekten muaf olanlar da söz konusu. Ancak muaf olabilmek için bazı özellikleri taşımak gerekiyor: İşte aranan kriterler: 

Türkiye sınırları içinde 200 metrekare altında tek konutu olan,

-SSK, Bağkur ve emekli sandığından emekli olan ve başka geliri olmayanlar ile bunların dul ve yetimleri,

-Emekli olmayan başka yerden de geliri olmayan işsizler ve ev hanımları,

-Engelliler,

-Şehitlerin dul ve yetimleri ve gaziler emlak vergisi ödemezler. 

Emlak vergisi muafiyetinden faydalanabilmek için de gayrimenkulünün bağlı olduğu belediyeye bildirimde bulunması gerekiyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.