|   |   | 

2015’te Kaç Konut Satıldı?

Konut satışları 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10,6 artış gösterdi. Peki 2015'te kaç konut satıldı?

2015’te Kaç Konut Satıldı?

Konut satışları hız kesmiyor. Geçtiğimiz yıl iki seçim süreci, kurda yaşanan dalgalanmalar ve yüksek faiz oranı nedeniyle sıkıntılı günler geçirilmesine rağmen konut satışlarındaki artış dikkat çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Aralık 2015 satış istatistikleri de bu artışı net bir şekilde ortaya koyuyor. TÜİK’in aralık ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre; Türkiye genelinde konut satışları geçtiğimiz yılın son ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 artış gösteriyor. Türkiye genelinde 2015 yılının tamamında ise 1 milyon 289 bin 320 konut satış sonucu el değiştiriyor. Konut satışları 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10,6 artış gösteriyor. Konut satışlarında 2015 yılında, İstanbul 239 bin 767 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 18,6) sahip olurken, satış sayılarına göre İstanbul’u, 146 bin 537 konut satışı (yüzde 11,4) ile Ankara, 77 bin 796 konut satışı (yüzde 6) ile İzmir izliyor. En az satış ise 139 konut ile Hakkari’de gerçekleşiyor. Türkiye genelinde satılan konutların 434 bin 388 tanesi ipotekli, 854 bin 932 tanesi ise diğer satış türünde gerçekleşiyor.

·        Konut satış rakamları son 3 yılda sırasıyla 1 milyon 157 bin 190, 1 milyon 165 bin 381 ve 1 milyon 289 bin 320 şeklinde gerçekleşiyor.

·        2015 yılında satın alınan evlerde erkekler pastadan yüzde 60.1, kadınlar ise yüzde 29.6 pay alıyor. Geçen yıl erkeklerin aldığı ev sayısı 774 bin 874, kadınların ise 382 bin 237.

Konut satışları artışını sürdürecek mi?

Ortaya çıkan bu rakamlar konut sektörünün başarısını ortaya koyarken, bu yıla ilişkin beklentileri de artırıyor. Sektör temsilcileri geride bırakılan yılı başarılı bir yıl olarak değerlendiriyor ve satışlarda yaşanan artışın tüketicinin güveni sonucu elde edilen bir netice olduğunu belirtiyor. Özellikle geçen yıl içerisinde dolardaki yükselişin ve kredi oranlarının yükselme ihtimalinin satış oranlarına büyük bir ivme kazandırdığına işaret ediliyor. Tabi bu süreçte yabancı konut alıcısının konut satışlarına olan katkısına ayrıca dikkat çekiliyor. Geçtiğimiz yıl yabancı yatırımcıların ciddi alımlar yaptığının ve yapmaya da devam ettiğinin altı çiziliyor. Bu alımların firmaların konut satış grafiklerinde önemli ilerlemeler kaydetmelerine neden olduğu da vurgulanıyor.

Peki bu yıl nasıl geçecek?

Konut satışlarında başarılı bir tablonun ortaya çıkması bu yıla ilişkin beklentileri de umutları da artırıyor. Sektör temsilcileri yaptıkları açıklamalarda bu yıl da satış rakamlarında yaşanan bu tablonun önemli bir yükseliş ivmesi ile devam edeceğini, yeni rekorlara imza atılacağını ifade ediyor. Hatta 2016’da 1.5 milyon konut satışının zorlanabileceği de sektör temsilcileri tarafından dile getirilen öngörüler arasında yer alıyor.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yüksek Katlı Binalara Yeni Düzenleme Yolda!
  Yüksek Katlı Binalara Yeni Düzenleme Yolda!

  İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'a yapılacak yüksek katlı binalarla ilgili bir çalışma yaptıklarını belirti. Başkan Topbaş, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da üzerinde durduğu 'az serbest', 'yükselti serbest' mantığını artık geride bırakıyoruz." dedi.

 • Yedinci Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı açıldı 
  Yedinci Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı açıldı 

  Antalya City Expo-Antalya Şehircilik ve Teknolojileri Fuarı, Expo Center’de 7’nci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. 3 gün açık kalacak fuarda, belediyeler ürettiği ürünlerini hem sergileyecek, hem de yurt dışına pazarlama imkanı bulacak.

 • Vatandaşlar Kira Ödemek Yerine Satın Alıyor!
  Vatandaşlar Kira Ödemek Yerine Satın Alıyor!

  İstanbul’da en kolay ev sahibi olunacak bölge olarak bilinen Esenyurt gün geçtikçe kendini yenilemeye devam ediyor. Bölgede daire kiralamak yerine vatandaş satın almayı tercih ediyor.

 • Ev Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
  Ev Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  Ödüllü Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, bahar dönemiyle birlikte ev satın alımlarının artacağını dile getirirken, bu tür durumlarda ailelerin ya da yatırımcıların nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatıyor.

 • Tadilat Sözleşmesinde Hangi Maddeler Bulunmalı?
  Tadilat Sözleşmesinde Hangi Maddeler Bulunmalı?

  Evinizin ya da işyerinizin herhangi bir bölümünü ya da tamamını yenilemek üzere bir ofisle ya da ekiple anlaştınız. Peki mağdur olmamak için tadilat sözleşmesinde hangi maddelerin bulunması gerektiğini biliyor musunuz?

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.