|   |   | 

2015’te Kaç Konut Satıldı?

Konut satışları 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10,6 artış gösterdi. Peki 2015'te kaç konut satıldı?

2015’te Kaç Konut Satıldı?

Konut satışları hız kesmiyor. Geçtiğimiz yıl iki seçim süreci, kurda yaşanan dalgalanmalar ve yüksek faiz oranı nedeniyle sıkıntılı günler geçirilmesine rağmen konut satışlarındaki artış dikkat çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Aralık 2015 satış istatistikleri de bu artışı net bir şekilde ortaya koyuyor. TÜİK’in aralık ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre; Türkiye genelinde konut satışları geçtiğimiz yılın son ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 artış gösteriyor. Türkiye genelinde 2015 yılının tamamında ise 1 milyon 289 bin 320 konut satış sonucu el değiştiriyor. Konut satışları 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10,6 artış gösteriyor. Konut satışlarında 2015 yılında, İstanbul 239 bin 767 konut satışı ile en yüksek paya (yüzde 18,6) sahip olurken, satış sayılarına göre İstanbul’u, 146 bin 537 konut satışı (yüzde 11,4) ile Ankara, 77 bin 796 konut satışı (yüzde 6) ile İzmir izliyor. En az satış ise 139 konut ile Hakkari’de gerçekleşiyor. Türkiye genelinde satılan konutların 434 bin 388 tanesi ipotekli, 854 bin 932 tanesi ise diğer satış türünde gerçekleşiyor.

·        Konut satış rakamları son 3 yılda sırasıyla 1 milyon 157 bin 190, 1 milyon 165 bin 381 ve 1 milyon 289 bin 320 şeklinde gerçekleşiyor.

·        2015 yılında satın alınan evlerde erkekler pastadan yüzde 60.1, kadınlar ise yüzde 29.6 pay alıyor. Geçen yıl erkeklerin aldığı ev sayısı 774 bin 874, kadınların ise 382 bin 237.

Konut satışları artışını sürdürecek mi?

Ortaya çıkan bu rakamlar konut sektörünün başarısını ortaya koyarken, bu yıla ilişkin beklentileri de artırıyor. Sektör temsilcileri geride bırakılan yılı başarılı bir yıl olarak değerlendiriyor ve satışlarda yaşanan artışın tüketicinin güveni sonucu elde edilen bir netice olduğunu belirtiyor. Özellikle geçen yıl içerisinde dolardaki yükselişin ve kredi oranlarının yükselme ihtimalinin satış oranlarına büyük bir ivme kazandırdığına işaret ediliyor. Tabi bu süreçte yabancı konut alıcısının konut satışlarına olan katkısına ayrıca dikkat çekiliyor. Geçtiğimiz yıl yabancı yatırımcıların ciddi alımlar yaptığının ve yapmaya da devam ettiğinin altı çiziliyor. Bu alımların firmaların konut satış grafiklerinde önemli ilerlemeler kaydetmelerine neden olduğu da vurgulanıyor.

Peki bu yıl nasıl geçecek?

Konut satışlarında başarılı bir tablonun ortaya çıkması bu yıla ilişkin beklentileri de umutları da artırıyor. Sektör temsilcileri yaptıkları açıklamalarda bu yıl da satış rakamlarında yaşanan bu tablonun önemli bir yükseliş ivmesi ile devam edeceğini, yeni rekorlara imza atılacağını ifade ediyor. Hatta 2016’da 1.5 milyon konut satışının zorlanabileceği de sektör temsilcileri tarafından dile getirilen öngörüler arasında yer alıyor.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor
  Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, entegre ulaşım ağlarının yapımı ve uygun fiyatlı markalı konutların Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgiyi artırdığını belirtiyor.

 • İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım
  İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım

  İzmir’in Menemen ilçesinde hayata geçirilen, 250 milyon Türk Liralık yatırım bedeline sahip Kuzeyşehir projesinin satış ofisi ve örnek dairesinin tanıtımı yapıldı.

 • Enda Konakları’ndan Teslimler Başlıyor
  Enda Konakları’ndan Teslimler Başlıyor

  Ankara, Gölbaşı’nda hayata geçirilen ‘yatay mimari’ konseptli ve akıllı ev teknolojili Enda Konutları’nda önümüzdeki haftalarda yapılacak teslimlerle Ağustos ayı itibariyle ‘yeni nesil konak keyfi’ başlayacak.

 • Marina Ankara Kazanç Festivali’nde Son 32 Daire
  Marina Ankara Kazanç Festivali’nde Son 32 Daire

  Ankara’yı marina yaşamıyla tanıştıracak olan Marina Ankara projesinde başlayan Kazanç Festivali ile Sinpaş Yapı Ankaralılara hayal ettikleri eve sahip olmaları için kaçırılmayacak son fırsatı sunuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.