|   |   | 

2016'da Almanya'dan Türkiye'ye Işçi Gelecek

Gül İnşaat'ın patronu Metin Gül, "2016'da satışlar patlayacak. İşler çoğalacak. İşçi bulmakta zorlanacağız. Bir dönem tüm dünyadan işçi toplayan Almanya'dan çalışmaya gelecekler" dedi

2016'da Almanya'dan Türkiye'ye Işçi Gelecek

30 yıldır inşaat sektörünün önemli aktörlerinden biri olan Gül İnşaat'ın temelleri baba Mehmet Gül tarafından atılmış. Şimdi 4 oğlu Ahmet, Metin, Çetin ve Nedim Gül başarılı projelere imza atıyor. Bugüne kadar yaklaşık 15 bin konutu hayata geçiren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Metin Gül ile inşaat sektörünün gelişimini ve yatırımlarını konuştuk. 

Siz tam bir aile şirketisiniz? Biraz öykünüzden bahseder misiniz? 
Aslında bizim asıl işimiz toptancılık ve perakende. Dedem ve babam çok iyi tüccardı. Memleketteki tek hizmet bizdeydi. Hemşehrilerden birkaçı Gümüşhane'den İstanbul'a gelip inşaat yapınca, babam da 1976 yılında gelmeye karar verdi. Küçükçekmece'de birkaç tane inşaat yaptık. 1984 yılında babam vefat edince, Gül İnşaatı kurduk. Bugüne kadar da alt şirketlerimizle birlikte faaliyet gösteriyoruz. Ağırlıklı olarak hasılat paylaşımı ve kat karşılığı inşaatlar yapıyoruz. 

 Kalabalık bir sülalesiniz... 
Gül sülalesi çok geniş. Dedem sağ iken 44 kişi aynı evde yaşıyorduk. Bizim ailemiz birbirine çok tutkundur. Babam 7 kardeş. 20 odalı bir evimiz vardı. Herkes yemeğini yer, odasına çekilirdi. Şimdi benim çekirdek ailem 9 kişi. Böyle düşünürsek, 200 kişilik bir sülaleyiz. 

Bugüne kadar kaç konut ürettiniz? 
Şimdiye kadar 15 bin konut ürettik. 3 bin 100 konut da üretim aşamasında. 2015'te tamamlayacağız. 

Konutun gelişimini nasıl görüyorsunuz? 
Türkiye canlı kanlı bir ülke. Ne kadar konut yapılırsa yapılsın, ihtiyaç devam ediyor. Bu konuda daha fazla çalışmak ve üretmek lazım... Ancak endişelendiğim bazı konular var. İnşaat, dönüşümü olmayan bir yatırım, sanayi gibi değil. Ben müteahhit olmama rağmen, buna endişeyle bakıyorum. 

 Peki ya kentsel dönüşüm? 
İstanbul için çok iyi bir gelişme. Yeni bir kimlik kazandıracak şehre. Deprem güvenliğini sağlayacak. Ama 500 milyar yatırım öngörülüyor. Bu ülke bu yatırımı kaldırabilir mi? Biz de o kadar para var mı? Dolayısıyla biraz endişeliyim. Aslında ülkemizin sanayiye ihtiyacı var. Gerçekten sorun olan bölgelerde, sorunlu binaları dönüştürmek lazım. Bizim kentsel dönüşüm yaparken sağlam binaları tutmak lazım. Çünkü ekonomiye ciddi derecede zarar veriyor. 

KALICI SEVİNCİN PEŞİNDEYİM 
 Ancak bir sürü de avantajı var... 
Alım satımda muaf şu anda, ruhsat harçlarının hiçbiri yok. Birçok şeyde muafiyet var. Bu da fırsatçılığa yol açıyor. Bölgede yapılan alt yapıya bakmak lazım. O bölgede bin konuta uygun bir alt yapı yapılmış. Sen o bölgeye iki bin konut yaparsan o alt yapı çöp olur. Yeniden yapılması lazım. Bunlar hep maliyet. Fikirtepe örneğinde mesela eskiden 2.60'dı emsal oranı. Şimdi bu oran 4.5 oldu. Oraya ne yol yeter ne doğalgaz. Bütün onların hepsi için o iki emsallik farkı satsan yine yetmez. Çok basit değil o işleri yapmak. Toplam maliyetin yüzde 35'i altyapıya gidiyor. 

Siz düşünmüyor musunuz dönüşüme girmeyi? 
Bizim birkaç tane görüştüğümüz yer var. İlk başta Fikirtepe'yle başlamıştık. Ancak oradaki kargaşa hoşuma gitmedi. Girmeyi planlıyoruz ama gerçekten deprem riski taşıyan yerlerde yapmak istiyorum. Bazen 10 yıllık binalar bile yıkılıyor. Bu durum müteahhitler için çok olumlu aslında. Ancak ülke için düşünüyorum ben. Bugün sevinip, yarın hüsrana uğramayalım. Günlük sevincin değil, kalıcı sevincin peşindeyim. 

Mevcut yatırımlarınız nasıl gidiyor? 
Eyüp'te 124 dairelik bir projeye başladık. 1 ay önce satışa çıkıldı. Tanıtımı yapılmadan yüzde 30'unu sattık. Beylikdüzü'nde 174 dairelik bir projeye başladık. Nursan Holdingle birlikte yapıyoruz. 10 tane de ticari ünite var. 

Yeni yatırım planlarınız var mı? 
Basın Ekspres Yolu üzerinde 17 dönümlük bir arazi satın aldık. Toplamda 30 milyon liralık bir yatırım. Mülkiyet değerleriyle birlikte 40 milyon lira civarında. 2015'te satışa çıkaracağız. Karma proje olacak. Eskişehir'de de organize sanayi içerisinde 18 dönümlük bir arazi aldık. Üzerinde 1000 metrekare kapalı alanı olan bir bina var. O da kirada şu an. 

KONUTTA KDV ŞART
Sektörün sıkıntıları neler? 
Birincisi hammaddemiz olan arsa. İkincisi de bürokrasi. Belediyelerde işler çok zor yürüyor. Ayrıca muafiyetlere de katılmıyorum. Devletin vergi de alması lazım. KDV kesinlikle olmalı. Bu konuda müteahhit olarak değil, devlet olarak düşünüyorum. Tüketici 1 milyon dolarlık daire alacak, KDV'si yüzde 1 olacak. Böyle bir muafiyet kesinlikle olmamalı. 150 metrekarenin altındaki yüzde 1 olsun. Devlet güçlü olsun ki, bizim ülkemiz daha iyi gelişsin. Halk zengin, devlet fakir olmaz. Devletin mutlaka zengin olması lazım. Onun için de vergiden çok yakınılmaması lazım. Kim götürecek ki parasını? Sonuçta bütün malı mülkü burada bırakacağız. Özel sektördeki zenginliklerin hiçbiri özelde kalıcı değil ama devlette kalıcı. Devlete vergi de vermek lazım, para da... Eskiden yüzde 40'tı vergiler. Ama son dönemde düştü. KDV'yi zaten devlet bir defaya mahsus alıyor.

HERKESİN ŞÜKRETMESİ LAZIM
Satışlarınız nasıl gidiyor? 
2014 seçim yılıydı. Sektörün genelinde bir durgunluk vardı. Ancak biz herhangi bir durgunluk yaşamadık. Biz bu sene Eyüp Park projemizde hepsini sattık. Yerel seçimlerden önce Kalekent ve Gül Yaşam projesini çıktık. Burada üçte birini, Gül Yaşam'da da bize düşen kısmın yüzde 70'ini sattık. Bu bölgede rekabet çok, talep az. Bu duruma göre bizim işimiz çok iyi. Şehir içindeki bütün projeler satıyor. Herkesin şükretmesi lazım. Bizim bir felsefemiz vardı: "Bir ülkede taş taş üstüne koyanın alnını öpeyim." Çok para kazanayım değil de ülkeye nasıl katkı sağlarım diye düşünmek lazım. Ki çoluk çocuğumuz huzur içinde yaşasın. Devlet iyiyse, biz de iyiyiz. 

Önümüzdeki dönem nasıl olacak? 
2016 ve 2017 yılı çok daha iyi olacak. Satışlarda patlama yaşanacak. İşler çoğalacak ve biz işçi bulamayacağız. Almanya bir dönem tüm dünyadan işçi topluyordu. Şimdi Almanya'dan bize gelecekler. Bütün bunları yaparken de herkesin devleti ön plana çıkarıp ona göre çalışması lazım. sabah.com.tr

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Türkiye İMSAD’ın Yeni Başkanı Ferdi Erdoğan Oldu

  Türkiye İMSAD’ın Yeni Başkanı Ferdi Erdoğan Oldu

  Türkiye İMSAD’ın (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) 35. Olağan Seçimli Genel Kurulu yapıldı. Yönetim kurulunun iki yılda bir seçildiği Türkiye İMSAD’da başkanlık görevine, Kale Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Ferdi Erdoğan geldi.

 • Kuzu Grup, dünya müteahhitlik listesinde 141’inci sırada

  Kuzu Grup, dünya müteahhitlik listesinde 141’inci sırada

  Yaklaşık 75 yıldır inşaat sektöründe faaliyet göstererek yurt içi ve yurt dışında çok sayıda proje hayata geçiren Kuzu Grup, uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR tarafından firmaların ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri iş hacimleri dikkate alınarak hazırlanan "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde 141’inci sırada yer aldı.

 • Kayaşehir’de Metrekare İle Ev Satışı Başlıyor

  Kayaşehir’de Metrekare İle Ev Satışı Başlıyor

  Gayrimenkul sertifikasıyla markalı konut projelerinden 1 metrekare bile satın almak mümkün olacak. Bu yeni modelle bir ilki başlatan Makro İnşaat TOKİ'nin Başakşehir Kayaşehir'deki arazisi üzerinde hayata geçireceği projede metrekareyle ev satışına başlayacak.

 • Türkiye Gazbeton Sanayisinin Tek Avrupa’lı Lentosu AKG Gazbeton’dan!

  Türkiye Gazbeton Sanayisinin Tek Avrupa’lı Lentosu AKG Gazbeton’dan!

  Türkiye’nin lider gazbeton üreticilerinden AKG Gazbeton İşletmeleri, Avrupa standartlarında ürettiği lento ile bir ilke daha imza attı. Türkiye gazbeton sektörünün Avrupa standartlarında üretim yapan tek kuruluşu olan AKG Gazbeton İşletmeleri, sektör öncülüğünü sürdürüyor.

 • GD Holding Yüzde 50 Büyüdü

  GD Holding Yüzde 50 Büyüdü

  Teknoloji ve girişimcilik alanında yaptığı yatırımlar ve yenilikçi iş modeliyle öne çıkan GD Holding, 2016 yılında yüzde 50 seviyesinde büyüdüğünü açıkladı.

 • Gayrimenkulün Geleceği Gayrimenkul Sertifikasında

  Gayrimenkulün Geleceği Gayrimenkul Sertifikasında

  Metrekare metrekare ev satışının yolunu açacak sertifika sisteminde bekleyiş sürüyor. Gayrimenkul sektörünü finansman açısından rahatlatacak, tasarrufları az olan vatandaşın ev sahibi olmasını kolaylaştıracak gayrimenkul sertifikasının, gayrimenkul sektörüne yeni bir ivme kazandırması bekleniyor.

 • Akçansa’nın 2016 Cirosu 1 Milyar 461 Milyon TL Oldu

  Akçansa’nın 2016 Cirosu 1 Milyar 461 Milyon TL Oldu

  Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin 2016 yılındaki satış geliri 1 milyar 461 milyon TL, dönem kârı ise 287 milyon TL olarak gerçekleşti.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.