|   |   | 

3 Bin Suriyeli Sınırdan Geçti

YPG, ÖSO ve IŞİD güçleri ile ABD destekli uçakların bombardımanından kaçan binlerce Suriyeli Akçakale’de izdihama neden oldu. Valilik talimatıyla Türkiye’ye alınan 3 bini aşkın Suriyeli’ye yiyecek içecek yardımı yapıldı.

3 Bin Suriyeli Sınırdan Geçti

YPG ve Özgür Suriye Ordusu bileşenlerinden Burkan El Fırat güçlerinin, Suriye’nin IŞİD’in denetiminde olan Tel Abyad kentini ele geçirmek amacıyla üç cepheden başlattığı harekat, ilçenin sınırlarına dayandı. ABD destekli koalisyon uçakları, IŞİD’in denetimindeki ilçenin Türkiye’ye açılan sınır kapısını yoğun biçimde bombaladı.
Atılan top mermileri Türkiye sınırını oluşturan noktalara düşerken, bölgeden kaçan ve IŞİD militanlarınca geri döndürülmeye zorlanan binlerce Suriyeli’nin Türkiye’ye geçmek için sınır tellerinde bekleyişi gün boyu sürdü.

IŞİD uzaklaştırmak istedi
Bekleyenlerin Akçakale’ye geçebilmeleri için sınırın hem Suriye hem de Türkiye kesiminde, protesto gösterileri yapıldı. Sınır hattında toplanan IŞİD militanlarınca önceki gün sınırdan uzaklaştırılan kalabalık, 40 derece sıcak altında beklerken, Türkiye’ye geçişleri için sınırdan askeri yetkililerle mülteciler arasında görüşmeler yapıldı.
Türkiye’ye geçmek için sınırda eylem yapan Suriyeliler, IŞİD m ilitanlarının da baskısıyla sık sık tekbir getirerek gün boyu IŞİD lehine sloganlar attılar.Kalabalık gruplar sınır hattında birikerek, “Türkiye, Türkiye”, “Erdoğan, duy sesimizi” diyerek Türkiye’ye alınmalarını istediler. Su ihtiyacı duyan ve her bombalamada tellere akın eden Arap ve Türkmen grupların Akçakale’ye alınması yönündeki kararın verildiği ancak yoğun göç dalgasından endişe duyulduğu için kontrollü hareket edildiği haberleri yayılırken, yüzlerce kişi akşam saatlerinde sınır tellerine yeniden akın etti.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü yetkilileri, Akçakale sınırı yakınlarında bekleyen Suriyelilerin, kontrollü geçişlerinin başladığını belirterek, yaklaşık 3 bin Suriyelinin Türkiye’ye giriş yapmasını beklediklerini bildirdi. Türkiye’nin kapıyı açacağının duyulmasıyla tellere doğru koşan kalabalığa IŞİD militanları müdahale etti. Bir süre sonra, mayınlı arazilerden, farklı alanlardan, açık araziden kapıya doğru koşan yüzlerce kişi, kapıdan geçmek istedi.

Gazla müdahale
Bunun üzerine Türkiye kapısında bekleyen asker, sınır kapısında önlem aldı ve kapıyı zorlayanları dağıtmak için su ve gaz kullandı. Kapıdan kontrollü geçiş için TSK ve emniyet birimleri tarafından önlem alınırken, gerilimli bekleyiş geç saatlere kadar sürdü. Akşam saatlerinde başlayan kontrollü geçişlerde ise 3 bine yakın Suriyeli Türkiye’ye giriş yaptı.
Tel Abyad’a yönelik hava operasyonları ve çatışmalar nedeniyle son 1 hafta içinde 10 bini aşkın Suriyeli, iki noktadan Türkiye’ye alındı. Türkiye’ye alınan Suriyelilerin büyük bölümü yapılan işlemlerin ardından, Şanlıurfa’daki yakınlarının yanına ya da kamplara yerleştirildi.

Rakka’ya dönüş
Bu arada YPG’nin ilerleyişi, koalisyon uçaklarının hava bombardımanı desteğiyle sürerken, ilçeyi kontrol eden IŞİD güçlerinin yüzde 60’ının kenti terk ettiği ve Rakka bölgesine doğru hareket halinde olduğu bildirildi.
Kentteki IŞİD gruplarının da saldırılara karşı stratejik noktalarda mevzilendikleri gözleniyor. Nüfusu son göçlerle 150 bine ulaşan Tel Abyad’da, İdlib, Rakka, Halep ve çevresinden kaçan aileler barınıyor.
Sınırda birikenlerin büyük bölümü Araplardan oluşuyor ancak Türkmen gruplar sınırın sıfır noktasında bekliyor.
Bölgede, 5 Türkmen köyünün olduğu ve bu köylerde yaşayanların son bir hafta içinde yerlerini terk ederek sınır hattına ulaştıkları belirtiliyor.

Kurtulmuş: 100 bin kişi gelebilir

Türkiye’ye girmek isteyen Suriyelilerin durumunun sorulduğu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, koalisyon güçlerinin 14 mayıs gecesinden bu yana sınırı bombaladığını belirterek, “Koalisyon güçleri ‘IŞİD burada’ diye köyleri, su kuyularını bombalıyor, araziler yakılıyor. Boşaltılan yerleri PYD doldurarak geliyor. Bir taraftan IŞİD bir taraftan PYD ama ağırlıklı olarak koalisyon güçlerinin  bombalamasından kaçarak gelen insanlar.
Biz Telafer’den yeni bir göç dalgasını kabul edersek bu şu anlama geliyor, en az yeni bir 100 bin kişiyi Türkiye’nin karşılamaya hazır olması lazım. Biz Kobani’deki gibi ya da diğer bölgelerde olduğu gibi bugün itibarıyla hayati insani bir dram olmadığı kanaatindeyiz. Onun için diyoruz ki, sınırda yine insani yardım yapalım, hasta ve yararlıları alalım  ama burada bir çatışma ortamı yok. Burada insanlar çatışmadan kaçmıyorlar. Önceliğimiz bunların kendi sınırları içinde kalmaları ve onlara Türkiye’nin insani yardımlarını ulaştırmasıdır” dedi.

IŞİD militanları tarafından geri dönülmeye zorlanan binlerce Suriyelinin bekleyişi uzun süre devam etti. Bombardımandan kaçan Suriyeliler, eşleri ve çocuklarıyla birlikte yaklaşık 40 derece sıcakta açlığa ve susuzluğa karşı da yaşam mücadelesi verdi.

Urfa’ya doğru yola çıktılar

İzdihamın ardından akşam saatlerinde Şanlıurfa Valisi’nin talimatı ile yetkililer sınır kapısını tamamen Suriyeli ailelere açtı. Sayıları 3 bini aşan aralarında kadın ve çocukların yoğun olarak bulunduğu Suriyeliler yürüyerek Akçakale Gümrük Kapısı’ndan geçti. Sınırdan geçişlerde büyük izdiham yaşandı. İzdiham sırasında ezilme tehlikesi yaşayan ve yaralanan kadın ve çocuklar tedavi edildi. Kapıdan geçişlerde anneler çocuklarını kaybetmemek için çocuklarına sıkı sıkı sarıldı. Annelerinin elbiselerini tutarak yol bulmaya çalışan çocukların susuzluktan bitkin bir halde oldukları görüldü. Birçok Suriyeli eşyalarını sırtlayarak akrabalarının evine doğru giderken geri kalan Suriyeliler ise Urfa’ya doğru yola çıktı.

Savaştan en büyük zararı gören yine çocuklar oldu. Gözyaşlarına boğulan bebekler yorgun ve endişeli kollar arasında sınırı aştı.

Kişi başına 100 dolar

Tel Abyad’dan Akçakale’ye geçen Arap aileler, Milliyet’e konuştu. Halef Casım, Tel Abyad’a PKK’lılar geliyor propagandası nedeniyle bölgeden binlerce insanın Türkiye’ye doğru kaçmaya çalıştığını, kendisinin de bu grupların içinde yer aldığını, ancak sınırların kapatılması nedeniyle insanların karşıya geçemediğini, Türkiye’ye geçenlerin büyük bölümünün kaçakçılara kişi başı 100 dolar karşılığında Türkiye’ye geçirildiğini, kendisinin de kaçakçılar tarafından Türkiye’ye geçirildiğini belirtti.
Casım, “Hava çok sıcak, açlık ve susuz luktan çocuklarımız öldü. Hamile kadınlar tel örgüler önünde doğurdu. Polis ve asker, karşıdakilere su ve yiyecek götürmemizi engelliyor. Koalisyon uçakları rastgele bölgeyi bombalıyor. Bombalama sırasında siviller de ölüyor. Tel Abyad çevresinde çatışmalar da devam ediyor. Bu nedenle herkes panik halinde kaçıyor.     10 kişilik ailem var, bir bölümü karşıda kaldı. Parası olan Türkiye’ye geçiş yapabiliyor” dedi.
Bu arada operasyon bölgesindeki IŞİD’lilerin yakalanmamak için sakallarını kesip, bölgeden kaçtıkları, bazılarının da mültecilerle Türkiye’ye geçiş yaptığı ileri sürüldü. Milliyet

Gündem Haberleri

Etiketler suriyeli urfa

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • THY Yolculara Laptop Verecek
  THY Yolculara Laptop Verecek

  TÜRK Hava Yolları, ABD ve İngiltere'ye yapılan uçuşlarda uygulanan elektronik yasağının ardından yolculara dizüstü bilgisayar dağıtma kararı aldı.

 • Ekonomide Yeni Dönem Başlıyor!
  Ekonomide Yeni Dönem Başlıyor!

  Yeni hükümet modeli ile ekonomide reformlar başlıyor. Yıl sonuna kadar faiz, işsizlik ve enflasyon tek haneye düşecek, 40 yıl vadeli finansman hayata geçecek. Ayrıca kamu ürününde zam olmayacak.

 • EXPO Özelleştirme Kapsamına Alındı
  EXPO Özelleştirme Kapsamına Alındı

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, EXPO 2016 Antalya'nın yeni bir sürece girdiğini belirterek, "Bu alan özelleştirme kapsamına alınmış bulunuyor." dedi.

 • 29 Nisan 2017 Yurtta Hava Durumu
  29 Nisan 2017 Yurtta Hava Durumu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının güney, iç ve batı kesimlerde artarak mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

 • Nisanın Son Haftası Borsa Kazandırdı!
  Nisanın Son Haftası Borsa Kazandırdı!

  Borsa İstanbul`da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 2,41 yükseldi. Bu hafta 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 3,93, dolar/TL ise yüzde 2,63 değer kaybetti.

 • Kırgızistan'da Heyelan
  Kırgızistan'da Heyelan

  Kırgızistan'ın güneyinde meydana gelen heyelanda 6 evin yıkıldığı, göçük altında kalan 24 kişi için arama kurtarma çalışması başlatıldığı bildirildi.

 • İkinci Elde Ayıplı Mala İlk Ceza
  İkinci Elde Ayıplı Mala İlk Ceza

  Bakımları yapılmıştır ilanı üzerine aldığı araç 4. gün yolda kalan tüketici dava açıp araç bedeli, tamir ve dava masraflarını geri aldı. İkinci el araç satışında ilk defa alınan karar emsal olacak.

 • AB'den Flaş Referandum Açıklaması!
  AB'den Flaş Referandum Açıklaması!

  Avrupa Birliği''nden yapılan açıklamada, 16 Nisan'da yapılan Anayasa Değişikliği referandumuyla ilgili 'Sonuçlara saygı duyuyoruz' denildi.

 • Ankara Valiliğinden 1 Mayıs Açıklaması
  Ankara Valiliğinden 1 Mayıs Açıklaması

  Ankara Valiliği, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilecek kutlamalara katılacak vatandaşların poşet, çanta ve benzeri malzemelerle alanlara alınmayacağını açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.