|   |   | 

42 Maslak’ta büyük rant

42 Maslak'taki yarım milyar dolarlık rant oyununa seyirci kalan Kadir Topbaş, iki aydır sorulardan kaçıyor. 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun kilit ismi Egemen Bağış'ın eşinin ise projeye taşındığı ortaya çıktı

42 Maslak’ta büyük rant

 

1 MİLYAR 332 MİLYON LİRALIK RANT BÖYLE YARATILDI

1 - 42 Maslak, eski İstanbul Çorap Fabrikası’nın brüt 39 bin metrekarelik arazisi üzerinde Bay İnşaat tarafından inşa ediliyor. 2015 yılında tamamlanması planlanan proje ofis, rezidans, otel ve alışveriş merkezi alanlarını bünyesinde barındırıyor.

2 - 1 ada 140 parselde yer alan proje için 6 Ocak 1993 tasdik tarihli 1/1000 uygulama imar planına göre istikamet alındı. 14 Eylül 2009 tarihli ilk terk sonrası imar durumu 22 Eylül 2006 tasdik tarihli 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan tadilatına göre 38 bin 827 metrekare 1 ada 140 parsel (eski 97 parsel) için düzenlendi.

3 – Planda, Ticaret + Konut alanı, spor tesisi, idari tesis, anaokulu tesis alanı ve yeşil alanda kalan parselin emsal hakkı 2 ve serbest yükseklikte yapılanma koşullarına sahip olduğu görülüyor.

4 - Ticaret + konut alanında yapılaşma brüt alan üzerinde yapılacağı, bodrum katların iskan edilebileceği ve emsal dahil edilmeyeceği belirtiliyor.

5 - Şubat 2010’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından avan projesi onaylanan ve imar planlarında 77 bin metrekare emsale dahil yapılaşma hakkına sahip projenin yapı ruhsatlarına göre toplam 239 bin 581 metrekare inşaat alanı var.

6 - 860 bağımsız üniteye sahip projenin rezidans katlarında emsal hesapları yapılırken yangın holü, yangın merdiveni, asansör, ışıklık, hava bacaları, kat holü, teras, açık balkon kat bahçeleri, duvarlar, boşluklar emsal dışı tutuldu. Böylece yerin üstünde 35 bin metrekare emsal dışı alan yaratıldı.

7 - Bu alanların inşaat firmasının rezidans satışları sırasında brüt metrekare hesaplamasıyla sattığı tespit edildi. Ortalama 5 bin 500 dolardan satışı sunulan konut alanlarında emsal dışı alan üzerinden 192 milyon dolar fazladan rant sağlandığı hesaplandı.

8 - Son derece eğimli bir arazide bulunan projenin bodrum katları emsal dışı bırakıldı. İnşa edilen 11 bodrum kat 4’üncü kattan itibaren yüzeye çıkmış durumda. 108 ofis, 84 dükkan, 3 sinema salonunun yer aldığı bu alanlara ilçe belediyesi tarafından kısmi iskan verildi.

9 - Toplam 76 bin metrekare ofise alanına sahip ortalama metrekare fiyatı 5 bin dolar olarak belirlendi. Böylece, bir plan notuyla yatay ofis alanlarında 380 milyon dolar rant yaratıldı.

10 - İmar planıyla emsal fazlası alanlarda toplamda 572 milyon dolar yani, bugünkü döviz kuruyla 1 milyar 332 milyon liralık ayrıcalık sağlandı.

 

GÖZ YUMUYORLAR

Son dönemde hükümet üyeleri, büyük kentlerde küçük kalem hareketleriyle oluşan ölçüsüz rantlara dikkat çekiyor ve imar planlarının daha kontrollü, fırsat eşitliğine dayanan ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi gerektiğini dile getiriyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldığı toplantılarda, İstanbul’da ipin ucunun kaçtığını belirterek, “Maalesef rantlar ve bunun getirdiği sorunlarla karşılaşıyoruz. Yüksek yapılar insan doğasına aykırı ve bu nedenle yatay büyüme gerekli” değerlendirmesinde bulunuyor. Ancak hem AKP hükümeti hem de Topbaş, TOKİ, Emlak Konut GYO ve özel sektör projelerindeki rant oyunlarına göz yumuyor, sorulan soruları da yanıtsız bırakıyor. 

Üç ay önce taşındı

Tam iki ay önce İBB Meclis Üyesi CHP’li Taner Kazanoğlu, Bay İnşaat tarafından hayata geçirilen 42 Maslak projesindeki rant iddialarını Topbaş’a sordu. Geçen sürede sorular yanıtsız kalırken, 17 Aralık yolsuzluk operasyonundaki suçlamaların ardından görevden alınan Avrupa Birliği eski Bakanı Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’ın şirketinin merkezini 42 Maslak’a taşıdığı ortaya çıktı. 15 Eylül 2014 tarihinde projeye taşınan Dekorname Dekorasyon Hediyelik Eşya adlı şirket, Anatoli markasıyla İstinye Park, Zorlu Center, Armada AVM gibi lüks alışveriş merkezlerinde hizmet veriyor.
Beyhan Bağış’ın şirketi, son olarak bakanlıklara ve spor federasyonlarına alınan lüks promosyon ürünleriyle gündeme gelmişti.
 

Yanıt gelmezse, suç duyurusu

42 Maslak’ta imar plan notlarıyla iki emsal hakkının 6’ya çıktığını belirten İBB Meclis Üyesi CHP’li Taner Kazanoğlu, “Arazinin neredeyse tamamında yapılaşmaya gidildiği görülüyor. Belediye ekipleri burada denetim yapmayı düşünüyor mu” dedi. Ekim ayında verdiği soru önergesinde Topbaş’a “42 Maslak’ta imar kirliliğine yol açan planlarla proje sahiplerine yaratılan ranttan haberiniz var mı” diye sorduğunu söyleyen Kazanoğlu, yanıt gelmemesi halinde sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

İsmail ŞAHİN / Sözcü

 

Şirket Haberleri

42 Maslak Projesinden Bilgi Alın

Ad*

Soyad*

Telefon*

Email*

Gönder

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • 'Yurtdışında Lobi Yapmalıyız'
  'Yurtdışında Lobi Yapmalıyız'

  Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde ‘Gayrimenkul: Büyümenin Yeni Yönü’ başlıklı oturumda konuşma yapan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz; “Ülkemizi tarihi, kültürü ve doğal güzellikleriyle daha çok tanıtmalıyız” dedi.

 • Rönesans’ın Pusula'sına TİSK’ten Özel Ödül
  Rönesans’ın Pusula'sına TİSK’ten Özel Ödül

  “TİSK 2016 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri” kapsamında verilen GAN (Küresel Çıraklık Ağı) Türkiye Özel Ödülü’ne bu yıl, Rönesans Eğitim Vakfı çatısı altında düzenlenen ve Rönesans Holding bünyesinde iş imkânı sağlayan sosyal sorumluluk projesi “Genç Keşif Programı, Pusula” layık görüldü.

 • Mehmet Şimşek iş dünyası ile buluştu
  Mehmet Şimşek iş dünyası ile buluştu

  Uludağ Ekonomi Zirvesi'ne katılan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, DKY İnşaat'ın sponsorluğunda düzenlenen yemekte iş dünyasının önemli isimleriyle bir araya geldi.

 • Nef, EBRD ile ortak gayrimenkul geliştirecek
  Nef, EBRD ile ortak gayrimenkul geliştirecek

  Gayrimenkul sektörüne getirdiği yeni ve farklı tasarımlarla adından sıkça söz ettiren Nef, gayrimenkul geliştirmek için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile güç birliğine gitti.

 • Dap Yapı Yüzde 25 Çadır İndirimi Yaptı
  Dap Yapı Yüzde 25 Çadır İndirimi Yaptı

  Validebağ’daki lüks konut projesini yoğun talep nedeniyle çadırda satışa çıkaran Dap Yapı, ‘büyük indirim’ kampanyasını başlattı. Şirket, toplam 321 ünitede % 25 indirim yapacak.

 • Dev Banka Yurt’a Geldi, Ev’e Girdi!
  Dev Banka Yurt’a Geldi, Ev’e Girdi!

  65 ülkenin üyesi olduğu dev banka Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye’de Nef ile ortak olarak gayrimenkul sektörüne girdi. 120 milyon dolar sermaye koyan iki ortak orta sınıfa yönelik 6 konut projesi ve 7 öğrenci yurdu inşa edecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.