|   |   | 

7 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesinde çalışmalar sürüyor

7 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesinde inşaat çalışmaları sürüyor. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, kentsel dönüşümün tarım arazilerine zarar vermediğini belirtti.

7 mahalleyi kapsayan kentsel dönüşüm projesinde çalışmalar sürüyor

Ayrıca Başbakanın talebiyle 8-10 kat olarak planlanan inşaatlar 5 kata düşürüldü ve yeni planların onayı bakanlıktan alındı.
Yıldırım ilçesinde 39 bin Konut yıkılarak yerine 50 bin konutun inşa edileceği dönüşüm pojesi kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ile birlikte Mevlana Mahallesi'ndeki İnşaat çalışmalarını inceledi. Türkiye'nin Deprem bölgesinde olduğunu belirten Keskin, "Bursa bir Deprem bölgesi. 1999 depreminden bu yana da Bursa büyük bir Deprem yaşamadı, ama her an bir deprem beklentisi var. Sayın başbakanımız ve milletvekillerimiz bir kanun çıkardılar. 6306 sayılı yasayla bir kapı araladılar. Bu kapıyla dünyamız aydınlandı. Biz o kanunun çıkmasıyla birlikte işe başladık. Varoş nitelikli plansız 7 mahallemizde, "depremde insanlar binaların altında kalmasın" diye büyük bir Kentsel Dönüşüm çalışması başlattık. Türkiye'nin en büyük Kentsel Dönüşümü olarak, 17 Ağustos'ta depremin yıl dönümünde burada bir temel attık. Temeli attığımızda, Sayın başbakanımız, '8 katlı binaları da 6 kata indirin' dedi. 'Zemin üzeri 5 kat olsun' dedi. Biz de bu revizeyi yaptık. Bakanlığımızın onayına sunduk. Şu anda herhangi bir aksama olmaksızın, bu 7 mahallede etap etap dönüşümü başlattık. Temeli başbakanımızın atmasıyla da işe başlamış olduk" dedi.
TARIM ARAZİSİ ELEŞTİRİLERİNE CEVAP
Milletvekili Şahin'e İnşaat çalışmaları konusunda bilgi veren Başkan Keskin, çalışmaların ovaya zarar verdiği iddialarına sert tepki gösterdi. Keskin, "Gördüğünüz gibi çevre yolu üzerindeyiz. Tarım arazisine bir metre girmiş değiliz. Temelleri çok sağlam atıyoruz. 2 katlı binanın sığacağı boyutta temel atıyoruz. 36 metreye kadar da kazıklar çakıyoruz. Milletin cebinden para çıkmıyor. Bütün ev sahiplerine Daire vereceğiz" açıklamalarında bulundu.
Keskin, Plan ve Bütçe Komisyonu'na üye olan Milletvekili Şahin'in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sırasında ödeneğin aktarılması hususunda kendilerine yardımcı olduğunu hatırlatarak, "Bu konuda bize yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz. Bizim katlarımız en fazla zemin üzeri 5 olmak üzere 5, 4, 3 şeklinde olacak. Hepsi yeşil alanlara bakacak. Yeşil, son derece önemli. Şu anda bir karış yeşili olmayan bu 7 mahalle tamamen beton yığını. Biz 12 bin metrekarelik park da yapacağız. Başbakanımızdan da bu konuda teşekkür aldık" ifadelerini kullandı.
"BİRİLERİ YANLIŞ BİLGİLENDİRİYOR"
Milletvekili Hüseyin Şahin ise, Yıldırım ilçesinde 7 mahallede 46 bin konutun yeniden revize edilerek sosyal ve yeşil alan donatılarıyla birlikte şehre kazandırılmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, "Biz parlamentoda sizin yanındayız. Kamuoyunda ova ile ilgili bazı eleştiriler var. Ova koruma planına hiçbir zaman girmediğinizi biliyoruz. Kafalarda böyle yanlış bazı düşünceler var. Birileri yanlış bilgilendirmeler yapıyor. Sizin doğruyu yaptığınızdan eminiz. Bu çalışmaların zemin artı 5 kata düşürülmesi bayağı zamanınızı aldı. Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce burada açılış yaparız. 2B yasasından elde edilen satışların Çevre ve Şehircilik Bakanlığına aktarılmasıyla elde edilecek maddi imkanların bir an önce Mevlana Mahallesi'ne aktarılması da bize ait. Bu projeyi sayın Başbakanımız temelini atacak kadar başarılı bulduysa, bunun altında çok ciddi efor vardır" diye konuştu.
Başkan Keskin, Milletvekili Şahin'e toplam 7 mahallede bulunan 39 bin konutun yıkılarak yerine modern 50 bin Konut yapılmasını öngören kentsel Dönüşüm projesi hakkında detaylı bilgi verdi.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

 • Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!
  Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!

  Pendik'teki eski konutlar tek tek deprem riskine karşı güvenle yaşanabilecek, modern kent yaşamının ihtiyaçlarını da karşılayabilecek nitelikli yapılara dönüşüyor. Kentsel dönüşümün gerçekleştiği inşaatların oranı, yüzde 25 gibi yüksek bir rakama yükseldi..

 • Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'
  Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'

  Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa’da 20 yıllık binaların yıkıldığına dikkat çekerek “Şimdi o yapıları yıkıyoruz ve yoğunluğu iki kat artırıyoruz. Böylece kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz. Bu anlayışla gidilirse Bursalılar 2030’lu yıllarda başka yere taşınır” dedi.

 • Çankaya'da 40 Yıl Sonra Gelen Tapu Sevinci
  Çankaya'da 40 Yıl Sonra Gelen Tapu Sevinci

  Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, yıllardır tapu bekleyen 3 mahalle halkına tapu sevinci yaşattı. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında tahsis işlemlerini tamamlayan 291 haneye tapuları verildi.

 • Kentsel Dönüşüme Yeni Düzenlemeler Yolda!
  Kentsel Dönüşüme Yeni Düzenlemeler Yolda!

  Kayseri'de düzenlenen "İnşaat Sektör Zirvesi" programında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüme yeni düzenlemeler getirileceğini söyledi..

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.