|   |   | 

70 yıllık domates tohumu Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nde

Zeytinburnu’nda bulunan Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi ithal tohumlara karşı doğal tohumları koruyor. İçerisinde 700’den fazla doğal bitkinin bulunduğu bahçede doğal tohumlar hem muhafaza ediliyor hem de çoğaltılıyor. Bahçede bulunan tohumlardan en eskisi ise 70 yıllık domates tohumu.

70 yıllık domates tohumu Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi'nde

Sakız kabağı, domates, mor patates, beyaz patlıcan ve doğal mısır gibi birçok sebzenin tohumunu içerisinde barındıran Türkiye’nin ilk Tıbbi Bitkiler Bahçesi, dışarıdan gelen ithal tohumlara karşı doğal tohumları koruyor. Lezzeti ve görüntüsüyle görenleri şaşırtan ürünler ise bu bahçede üretiliyor. Bahçede bulunan birçok tohumdan en eski olanı 70 yıllık domates tohumu.

“Bahçemizin en önemli tohumu 70 yıllık domates tohumu” 
Bahçenin uzman biyoloğu Tuğçe Ağba, “Bahçemizde genellikle doğal tohum kullanılıyor. Kendi neslini devam ettirebilecek, bu yıl aldığımız tohumların seneye de devam edebilmesi için onları özenle hasat ettikten sonra belirli koşullarda saklıyoruz. Dönemi geldiğinde ise ekim için tekrar hazırlıyoruz. Bahçemizdeki en önemli tohumlardan birisi ise 70 yıllık domates tohumu. Bunu sürekli söylüyoruz ama evimizde bile tek bir tohumla domates yetiştirebiliriz aslında. Çünkü şu anda piyasada alınan domateslerin tohumları menşei olarak bilinmemektedir. 2 yıldan sonra verimini yitirir o tohumlar. O yüzden buradaki ilk amacımız doğal tohumları koruma altına almak. Maalesef tohum satışımız yok ancak dönemsel olarak tohum takas şenliklerine katılıyoruz. Şenliklerde de en işe yarayacak olan tohumları dağıtmaya çalışıyoruz. En son şenliğimizde domates ve bamya tohumu dağıttık” diye konuştu.

“Amacımız çok bilinmeyen türleri de koruma altına almak” 
Üniversitelerin de bu ürünlerden faydalandığını dile getiren Uzm. Biyolog Ağba, “En problemli denilebilen tohumlardan birisi mısır tohumu. Bu tohumumuz herhangi bir kimyasal ilaca maruz kalmadan doğal olarak yetiştirilmektedir. Tanelerinin düzenli ve aynı olmadığından doğal olduğunu da anlayabiliriz. Bunun dışında doğal türlerimizden bir diğeri sakız kabağı. Bu da yenilebilir ve normal kabaktan daha irice. Bu kabağı tohumlarını almak için hasat ettik. Bir süre sonra kesip tohumlarını saklamak üzere alacağız. Yine bir değişik tür olan ise beyaz patlıcan. Her yerde görebileceğimiz bir tür değil. Amacımız bu çok bilinmeyen türleri de koruma altına almak. Aynı zamanda bu ürünlerin iç etken maddelerini araştırmak için üniversitelerimiz bizden faydalanıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Tedavi için kullanılan bitkilerimiz de var” 
Kurutulan tohumların daha sonra tohum odasında muhafaza edildiğini belirten Uzman Biyolog Tuğçe Ağba, “Kurutma odasında kuruttuğumuz tohumları daha sonra tohum odasına getiriyoruz. Burada ya drog şeklinde kavanozlara konuluyor; drog da bitkinin tedavi için kullanılan kısmıdır. Sırf tedavi amacıyla kullanılan bitkilerimiz de var. Ya da bu şekilde tohum çekmecelerimize konularak saklanıp muhafaza ediliyor” dedi.
Toplanan ürünlerden elde edilen doğal tohumlar 14 gün kurutma işlemi geçirdikten sonra kurutma odalarında muhafaza edilip kullanım ihtiyacına göre sınıflandırılıyor. Sakız kabağı, mor patates ve beyaz patlıcan gibi birçok bilinmeyen tür de burada muhafaza altına alınıyor.

İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 25 Şubat 2017 Hava Durumu

  25 Şubat 2017 Hava Durumu

  Bugün yurtta hava nasıl olacak? Meteoroloji'den İstanbul için son dakika uyarısı geldi. İstanbul'da öğleden sonra yağmur ve sağanak yağış bekleniyor. Marmara'da fırtına etkili olması bekleniyor.

 • Tt Arena Karartılacak!

  Tt Arena Karartılacak!

  Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın Dünya Saati etkinliğine Galatasaray'dan destek geldi.

 • Bursaspor Taraftarları Futbolculara Saldırdı

  Bursaspor Taraftarları Futbolculara Saldırdı

  Bir grup Bursaspor taraftarı, takım otobüsünü İstanbul'dan dönüş yolunda durdurarak futbolculara saldırdı. Olayda bazı futbolcular darp edilirken, Harun Tekin'in ise yüzünde morlukların olduğu bildirildi.

 • SALT Galata'daki Sergi: Arşivden Çıktı

  SALT Galata'daki Sergi: Arşivden Çıktı

  SALT Galata, arşiv belge ve kaynaklarından derlenen ilgi çekici bir sergiye ev sahipliği yapıyor. SALT Araştırma'daki belgelere dayanan "Arşivden Çıktı" sergisi, 9 Nisan'a kadar açık kalacak.

 • Mimar Pastacıdan Çarpıcı Projeler

  Mimar Pastacıdan Çarpıcı Projeler

  Mimarlık dışında pastane şefi olarak çalışan Dinara Kasko'nun yarattığı pastalar değme mimari projelerle yarışıyor. Görselliği ve lezzetiyle çarpıcı bir bütün olan pastaları yapmak, Kasko'nun asıl mesleği haline dönüşmüş.

 • AÖF Öğrencilerine Müjde!

  AÖF Öğrencilerine Müjde!

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2016-2017 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemlerinin 26 Şubat 2017 Pazar günü saat 22.59’a kadar uzatıldığı bildirildi.

 • Doktora Öğrencilerine TÜBİTAK Desteği

  Doktora Öğrencilerine TÜBİTAK Desteği

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin'in görüşmesinde, TÜBİTAK projelerinde yer alan doktora öğrencilerine sağlanacak burs desteği ele alındı.

 • Kimlik Kartı Mesaisine Ücret Ödenecek

  Kimlik Kartı Mesaisine Ücret Ödenecek

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatında, kimlik kartı ve pasaport işlemleri ile sürücü belgesi tanziminde görevli memurlarına, fazla mesailerinin karşılığında çalışma ücreti ödenecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.