|   |   | 

AB'den Çok Kritik Türkiye Kararı

AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, vize serbestisini hızlandırma konusunda Türkiye ile anlaştıklarını duyurdu.

AB'den Çok Kritik Türkiye Kararı

AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, ''Türk ortaklarımızla vize serbestisini hızlandırma konusunda anlaştık. Ancak bu, temel kriterlerden uzaklaşacağımız anlamına gelmiyor. Türkiye için başka bir kriter olmayacak. 2016 baharında ilerlemeyi ele alacağız'' dedi.

Sığınmacı krizi gündemi ile toplanan AB Liderler  Zirvesi'nde, Türkiye ile prensipte anlaşmaya varıldı. Buna göre, vizelerin  kaldırılması süreci hızlandırılacak, sığınmacılara yönelik mali yardımlar  yapılacak ve AB'ye üyelik yolunda yeni fasıllar açılacak.

AB liderleri, Brüksel'de sığınmacı krizini görüştü. Türkiye saati ile  17.30'da başlayan zirve yaklaşık 7 saat sürdü. Zirve sonrası AB Konsey Başkanı  Donald Tusk, sığınmacı krizi konusunda nihai anlaşmaya varılmasına dair  ''ihtiyatlı bir iyimserliğe'' sahip olduğunu kaydetti.

Birliğin dış sınırlarını koruyacak bazı önemli karalar aldıklarını  açıklayan Tusk, ''Mevcut sığınmacı krizi konusunda Türkiye-AB ortak eylem planı  anlaşmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türk liderle geçtiğimiz haftalarda  Brüksel, Ankara ve New York'ta yaptığımız yoğunlaştırılmış görüşmeler,  Türkiye'den AB'ye olan sığınmacı akışını yavaşlatmak amacını taşıyor. Eylem planı  bu yönde önemli bir adım'' dedi.

Türkiye ile yapılacak bir anlaşmanın ancak sığınmacı akışını  yavaşlatması durumunda bir anlam ifade edeceğini anlatan Konsey Başkanı Tusk,  aldıkları diğer kararlardan birinin de AB Sınır Ajansı'na (Frontex) daha fazla  görev verilmesi olduğunu kaydetti. Sınırların korunmasına dair anlaşmanın elde  edilen büyük bir başarı olduğunu dile getiren Tusk, gelecek yıl yaşanacak  sığınmacı akışına yönelik hazırlıkları, sığınmacıların ilk vardığı AB ülkesinde  kayıt edilmesini öngören Dublin Sözleşmesi'nin geleceği ve kayıt merkezlerinin de  masaya geldiğini bildirdi.

-"Siz bize yardım edin, biz de size''-

Türkiye ile nihai anlaşmaya varılmasına dair bir soru üzerine ise  Tusk, ''Teklifimizi hazırladık. Türkiye'den sorumlu ve yeterli bir yanıt  bekliyoruz. 'Fazlaya fazlaya' prensibi söz konusu. Bir başka deyişle 'Siz bize  yardım edin, biz de size'. Bu kadar basit'' diye konuştu.

-"Vize serbestisi süreci hızlanacak"-

AB Komisyonu Başkanı ?Jean-Claude Juncker ise Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ile Brüksel ziyaretinde görüştüklerini hatırlatarak, ''Bu sabah  saatlerinde Türkiye ile AB Komisyonu arasında bir anlaşma sağlandı. Bu akşam da  zirvede prensipte anlaştık. Bu anlaşmanın iki hedefi var: Sığınmacıların  Türkiye'de kalması ve Avrupa'ya gelmelerinin engellemesi. Bu da sağlandı''  değerlendirmesinde bulundu.

Juncker, mali yardıma dair görüşmelerin ise gelecek günlerde devam  edeceğini kaydetti. AB Komisyonu Başkanı, Türkiye'yle vizelerin kaldırılmasına  dair bir soru üzerine de ''Bu konuda çok net olmak isterim. Türk ortaklarımızla  vize serbestisini hızlandırma konusunda anlaştık. Ancak bu, temel kriterlerden  uzaklaşacağımız anlamına gelmiyor. Türkiye için başka bir kriter olmayacak. 2016  baharında ilerlemeyi ele alacağız'' diye konuştu. Juncker, vizelerin  kaldırılmasıyla sığınmacı krizi arasında böylece net bir bağ kurduklarını da  ifade etti.

-"Yeni fasıllar açılacak"-

Almanya Başbakanı Angela Merkel de AB ülkelerinin sığınmacılar için  harcanmak üzere Türkiye'ye 3 milyar avro yardım yapılmasını ele aldıklarını  belirterek, ''Liderler, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini canlandırma ve yeni  fasılların açılması üzerinde anlaştı'' dedi. Sığınmacılar konusunda daha  yapılacak çok şey olduğunu kaydeden Merkel, ''(Hiçbir şey başarmadık) diyemeyiz''  yorumunu yaptı.

-"Türkiye'nin yardımı şart"-

Zirvede alınan kararlar kapsamında sığınmacıları geri gönderebilme ve  sınırları korumada daha aktif role sahip olacak Frontex'ten, yapılan açıklamada,  son 9 ayda AB ülkelerine 710 bin sığınmacının giriş yaptığı belirtilmişti. Üye  ülkeler, 160 bin sığınmacının çeşitli AB ülkelerine dağıtılması konusunda uzlaşa  da sadece 19'u yerleştirilmişti. AB ülkeleri, soruna kalıcı çözüm için  Türkiye'nin yardımını hayati görüyor.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • İDO'dan İndirim!

  İDO'dan İndirim!

  İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), Eskihisar-Topçular hattı gidiş-geliş ücretlerinde hafta sonu geçerli olacak yeni tarife ve indirim uygulaması başlattı. İDO, Sirkeci-Harem hattında da hizmet sürelerini uzattı.

 • Trabzon’da Balık Fiyatları Uçtu!

  Trabzon’da Balık Fiyatları Uçtu!

  Trabzon’da balık fiyatları son 30 yılın en yüksek rakamını gördü. Geçen yıl bu dönemlerde kilosu 5 TL’den satılan hamsi bu günlerde 25 TL’yi görürken diğer balık çeşitlerinin fiyatları da 3-4 katına kadar çıktığı gözlendi.

 • Doğuş Grubu Medyadan Çıkıyor

  Doğuş Grubu Medyadan Çıkıyor

  Ferit Şahenk'in Doğuş Grubu'ndaki tüm medya kuruluşlarını Katarlı BeIN Grubu'na satmak için anlaşmaya vardığı iddia edildi.

 • Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Dolandırıcılık Uyarısı

  Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Dolandırıcılık Uyarısı

  Milli Eğitim Bakanlığı, Halk Eğitim Merkezlerindeki en kıdemli usta öğreticilere kadro verileceğinden bahisle bakanlık ve üst düzey yöneticilerin adlarını kullanarak usta öğreticilerin bilgilerini isteyen ve daha sonra onlardan kadro için para talep edenler konusunda 81 il valiliğini uyardı.

 • Trafikte Saygı Eğitimi Başlıyor

  Trafikte Saygı Eğitimi Başlıyor

  Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni ehliyet alacaklara zorunlu tutulan "trafik adabı" dersi içeriğindeki "trafikte saygı eğitimleri"nin, ehliyet sahibi 25 milyon sürücünün tamamına ücretsiz verilecek.

 • 7 Yeni Gezegen Daha Bulundu

  7 Yeni Gezegen Daha Bulundu

  NASA yetkilileri, bir grup uzay bilimci ekibin dünyaya 40 ışık yılı mesafede bir yıldızın yörüngesinde 7 gezegenin bulunduğunu açıkladı.

 • Çiftçinin yüzünü güldüren tarım projesi

  Çiftçinin yüzünü güldüren tarım projesi

  İzmir'in Torbalı ilçesinde faaliyet gösteren DB Tarımsal Enerji, Trakya ve Anadolu'da sözleşmeli çiftçilerin ürettiği yerli tarım ürünü yağlı tohumları ve topladığı atık bitkisel yağları ileri teknolojik tesisinde işleyerek biyodizel üretiyor. Böylelikle hem çiftçiye hem de ülke ekonomisine katma değer oluşturuyor.

 • Vergi İndirimi Meclis'ten Geçti!

  Vergi İndirimi Meclis'ten Geçti!

  "Vergisini düzenli ödeyenlere yüzde 5 indirim" Meclis`te kabul edildi. Hesaplanan indirim tutarı, her hal ve takdirde 1 milyon liradan fazla olamayacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.