|   |   | 

AB'den Çok Kritik Türkiye Kararı

AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, vize serbestisini hızlandırma konusunda Türkiye ile anlaştıklarını duyurdu.

AB'den Çok Kritik Türkiye Kararı

AB Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, ''Türk ortaklarımızla vize serbestisini hızlandırma konusunda anlaştık. Ancak bu, temel kriterlerden uzaklaşacağımız anlamına gelmiyor. Türkiye için başka bir kriter olmayacak. 2016 baharında ilerlemeyi ele alacağız'' dedi.

Sığınmacı krizi gündemi ile toplanan AB Liderler  Zirvesi'nde, Türkiye ile prensipte anlaşmaya varıldı. Buna göre, vizelerin  kaldırılması süreci hızlandırılacak, sığınmacılara yönelik mali yardımlar  yapılacak ve AB'ye üyelik yolunda yeni fasıllar açılacak.

AB liderleri, Brüksel'de sığınmacı krizini görüştü. Türkiye saati ile  17.30'da başlayan zirve yaklaşık 7 saat sürdü. Zirve sonrası AB Konsey Başkanı  Donald Tusk, sığınmacı krizi konusunda nihai anlaşmaya varılmasına dair  ''ihtiyatlı bir iyimserliğe'' sahip olduğunu kaydetti.

Birliğin dış sınırlarını koruyacak bazı önemli karalar aldıklarını  açıklayan Tusk, ''Mevcut sığınmacı krizi konusunda Türkiye-AB ortak eylem planı  anlaşmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türk liderle geçtiğimiz haftalarda  Brüksel, Ankara ve New York'ta yaptığımız yoğunlaştırılmış görüşmeler,  Türkiye'den AB'ye olan sığınmacı akışını yavaşlatmak amacını taşıyor. Eylem planı  bu yönde önemli bir adım'' dedi.

Türkiye ile yapılacak bir anlaşmanın ancak sığınmacı akışını  yavaşlatması durumunda bir anlam ifade edeceğini anlatan Konsey Başkanı Tusk,  aldıkları diğer kararlardan birinin de AB Sınır Ajansı'na (Frontex) daha fazla  görev verilmesi olduğunu kaydetti. Sınırların korunmasına dair anlaşmanın elde  edilen büyük bir başarı olduğunu dile getiren Tusk, gelecek yıl yaşanacak  sığınmacı akışına yönelik hazırlıkları, sığınmacıların ilk vardığı AB ülkesinde  kayıt edilmesini öngören Dublin Sözleşmesi'nin geleceği ve kayıt merkezlerinin de  masaya geldiğini bildirdi.

-"Siz bize yardım edin, biz de size''-

Türkiye ile nihai anlaşmaya varılmasına dair bir soru üzerine ise  Tusk, ''Teklifimizi hazırladık. Türkiye'den sorumlu ve yeterli bir yanıt  bekliyoruz. 'Fazlaya fazlaya' prensibi söz konusu. Bir başka deyişle 'Siz bize  yardım edin, biz de size'. Bu kadar basit'' diye konuştu.

-"Vize serbestisi süreci hızlanacak"-

AB Komisyonu Başkanı ?Jean-Claude Juncker ise Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ile Brüksel ziyaretinde görüştüklerini hatırlatarak, ''Bu sabah  saatlerinde Türkiye ile AB Komisyonu arasında bir anlaşma sağlandı. Bu akşam da  zirvede prensipte anlaştık. Bu anlaşmanın iki hedefi var: Sığınmacıların  Türkiye'de kalması ve Avrupa'ya gelmelerinin engellemesi. Bu da sağlandı''  değerlendirmesinde bulundu.

Juncker, mali yardıma dair görüşmelerin ise gelecek günlerde devam  edeceğini kaydetti. AB Komisyonu Başkanı, Türkiye'yle vizelerin kaldırılmasına  dair bir soru üzerine de ''Bu konuda çok net olmak isterim. Türk ortaklarımızla  vize serbestisini hızlandırma konusunda anlaştık. Ancak bu, temel kriterlerden  uzaklaşacağımız anlamına gelmiyor. Türkiye için başka bir kriter olmayacak. 2016  baharında ilerlemeyi ele alacağız'' diye konuştu. Juncker, vizelerin  kaldırılmasıyla sığınmacı krizi arasında böylece net bir bağ kurduklarını da  ifade etti.

-"Yeni fasıllar açılacak"-

Almanya Başbakanı Angela Merkel de AB ülkelerinin sığınmacılar için  harcanmak üzere Türkiye'ye 3 milyar avro yardım yapılmasını ele aldıklarını  belirterek, ''Liderler, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini canlandırma ve yeni  fasılların açılması üzerinde anlaştı'' dedi. Sığınmacılar konusunda daha  yapılacak çok şey olduğunu kaydeden Merkel, ''(Hiçbir şey başarmadık) diyemeyiz''  yorumunu yaptı.

-"Türkiye'nin yardımı şart"-

Zirvede alınan kararlar kapsamında sığınmacıları geri gönderebilme ve  sınırları korumada daha aktif role sahip olacak Frontex'ten, yapılan açıklamada,  son 9 ayda AB ülkelerine 710 bin sığınmacının giriş yaptığı belirtilmişti. Üye  ülkeler, 160 bin sığınmacının çeşitli AB ülkelerine dağıtılması konusunda uzlaşa  da sadece 19'u yerleştirilmişti. AB ülkeleri, soruna kalıcı çözüm için  Türkiye'nin yardımını hayati görüyor.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Cep Telefonu Mesajlarında Yeni Dönem

  Cep Telefonu Mesajlarında Yeni Dönem

  Vatandaşların yoğun şikayetlerine neden olan, kumar ve yasadışı uygulamalara yönlendiren başlıklı SMS'ler için yarından itibaren yeni dönem başlıyor. BTK kararı ile alfanümerik başlığa sahip SMS'leri başlatan işletmeci bilgisi, söz konusu SMS'lerin sonunda yer alacak 4 haneli kodla belli olacak.

 • Hollanda'da Fizik Yasalarını Alt Üst Eden Yol!

  Hollanda'da Fizik Yasalarını Alt Üst Eden Yol!

  Hollandalı mimarlar, Hollanda'nın doğusundaki Harderwijk yakınlarında bulunan bir göle Aqueduct Veluwemeer adında bir yol yaptılar. Fakat bu yolu diğer tüm yollardan ayrı kılan bir özellik var. İşte Aqueduct Veluwemee Yolu ve o şaşırtan özellik...

 • 10 Aralık 2016 Yurtta Hava Durumu

  10 Aralık 2016 Yurtta Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre, Genellikle karla karışık yağmur ve kar, kıyı kesimlerde yağmur şeklinde görülecek olan yağışların, Rize ve Artvin'in kıyı kesiminde çok kuvvetli (51-75 mm) yağmur ve sağanak, Rize ve Artvin’in iç ve yüksek kesimlerinde ise yoğun kar (mevcut kar üzerine 20-50 cm yeni kar) şeklinde olması bekleniyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.