|   |   | 

Acıbadem Ve Altunizade'de Konut Fiyatları Bir Yılda %30 Arttı

Acıbadem ve Altunizade bölgesinde markalı konut projelerini mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Eda Güneş, her iki bölgenin merkezi konumları ve toplu ulaşım ağlarına yakınlıkları nedeniyle hızlı bir gelişim içinde olduğunu kaydediyor. Güneş, son bir yıl içinde %30 değer kazanan bölgede, markalı konut projelerinin metrekare satış fiyatlarının 12.000-26.000 TL arasında olduğunu belirtiyor.

Acıbadem Ve Altunizade'de Konut Fiyatları Bir Yılda %30 Arttı

EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Eda Güneş, Acıbadem'de 25.129 kişinin yaşadığını, ulaşım açısından oldukça rahat bir konumda bulunan bölgenin, gerek Kadıköy'e ve Üsküdar'a olan yakınlığı, hem E5 otoyolu hem de çevreyollarına hakim olması gibi faktörler nedeniyle cazip bir yerleşim alanı olarak öne çıktığını kaydediyor. Güneş, bölge dokusu incelendiğinde, E5 aksında az katlı ve müstakil ofis binalarının, Çamlıca bölgesinde nitelikli özel okulların ve bölge genelinde orta-üst ile üst segmente hitap eden genellikle site tarzı konutların yer aldığını belirtiyor.

Altunizade'de ise 16.012 kişinin yaşadığı ve konumu itibarıyla Anadolu Yakasının en merkezi alanlarından biri olduğunu ifade eden Güneş, Boğaziçi Köprüsü’nün Anadolu Yakası çıkışı olması ve Çamlıca, Kısıklı, Koşuyolu ve Acıbadem gibi yerleşim alanlarını Üsküdar merkeziyle sahile bağlayan bir konumda olmasının önemli bir merkez olarak öne çıkmasına neden olduğunu belirtiyor. Güneş, bölge dokusu incelendiğinde, az katlı ve müstakil ofis binalarının ve orta-üst ile üst segmente hitap eden site tarzı konutların bulunduğunu dile getiriyor.

Toplu taşımanın keşisme noktasında

Bölgeye araçla TEM Otoyolu ve D-100 karayoluyla ulaşmanın mümkün olduğunu belirten Güneş, her iki bölgenin toplum ulaşım alternatifleri açısından önemli bir konuma sahip olduğunu kaydediyor. Güneş, 2012 yılında açılan Kartal-Kadıköy metro hattı ve metro hattına entegre olan metrobüs ve Marmaray hattının bölgenin ulaşılabilirliği açısından en önemli avantajları olduğunu ifade ediyor.

Yapımı devam eden ve 2017'de tamamlanacak Avrasya Tüneli'nin bölgeye artı puan katacağını belirten Güneş, Kadıköy-Kartal metro istasyonu ve Marmaray ile entegre olması planlanan Büyük İstanbul Tüneli projesinin de bölgeye getirisinin büyük olacağını kaydediyor.

Metrekare fiyat aralığı 12.000-26.000 TL

Projelerde teras ve bahçe kullanımlarına önem verildiğini ve bölgedeki doğa dokusundan yararlanıldığını ifade eden Güneş, projelerde geniş garaj, havuz, bahçe alanı ve sosyal tesis gibi donatılara yer verildiği belirtiyor. Acıbadem ve Çamlıca bölgesinde ise nitelikli konut  projesi sayısının arttığını söyleyen Güneş, konutların villa ya da dubleks, tripleks gibi çok katlı daireler olduğunu dile getiriyor.

Acıbadem semtinin Osmanlı döneminden beri önemini koruduğunu ifade eden Güneş, eski yerleşim birimlerinden biri olan bölgenin, günümüzde ana akslara olan yakınlığı sebebiyle konut geliştiricileri bakımından tercih edildiğini belirtiyor. Güneş, bölgede geliştirilen markalı konut projelerinin bölgeye olan ilginin daha da artmasına neden olduğunu, ayrıca Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesine yakın olması sebebiyle de nitelikli konut sektörünü etkilediğini kaydediyor. Bölgede yaklaşık 16'ya yakın markalı konut projesinin yer aldığını söyleyen Güneş, bu projelerdeki konut sayısının yaklaşık 5.000 olduğunu, konutların tipolojik dağılımına bakıldığında dubleks ve villa tipinde konutlar olmaları nedeniyle 3+1, 4+1 ve 5+1 tipte yoğunluk görüldüğünü belirtiyor. 

Altunizade ve Acıbadem çevresindeki projelerde fiyatların değişkenlik gösterdiğini kaydeden Güneş, ortalama birim metrekare satış fiyatlarının 12.000-26.000 TL aralığında değiştiğini söylüyor. Güneş, satış ofislerinin satış fiyatından indirim yapma opsiyonları olduğunun tespit edildiğini belirterek, konut fiyatlarının bir önceki yıla oranla yaklaşık %30 artış kaydettiğinin altını çiziyor.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Türkiye konut satışında OECD ikincisi
  Türkiye konut satışında OECD ikincisi

  Kurulduğu 2010 yılından bu yana her sene ortalama yüzde 62 büyüyen Nef’in İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye’nin konut satışında OECD ikincisi olduğuna dikkat çekerek, “Ev sahipliği oranı Romanya, Singapur, Çin’de yüzde 90’ının üzerinde, Rusya ve Norveç’te yüzde 80’in üzerinde. Türkiye’de bu oran yüzde 60. Sektör olarak daha gidecek çok yolumuz var.” dedi.

 • Konut Kredisi Faiz Oranları Mart 2017
  Konut Kredisi Faiz Oranları Mart 2017

  Bahar dönemiyle birlikte konut satışlarının artması bekleniyor. Konut fiyatlarındaki artış da devam ediyor. Son açıklanan veriler de bu artışa işaret ediyor.

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.