|   |   | 

Ağustos Ayında Konut Satışları Arttı

Türkiye genelinde ağustos ayında 105 bin 624 konut satıldı. yılın ilk artışının gerçekleştiği Geçen ay satılan konut sayısı 2013'ün aynı ayına göre yüzde 25 artış gösterdi

Ağustos Ayında Konut Satışları Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Konut satışları bu yıl ağustos ayında yüzde 25 artış gösterdi. 105 binden fazla konut satışının yapıldığı sektörde normalde en ölü ay olarak anılan ağustostaki yüzde 25'lik artışın en önemli nedeni seçimler ve mevsimsel durgunluk sebebiyle ertelenen konut talebinin satışa dönmesi oldu. Geçtiğimiz yıl ağustosa gelen ve satışları olumsuz etkileyen Ramazan ayı bu yıl satışlarda yüzde 20 düşüşün yaşandığı temmuza denk gelmişti. Temmuz ayında satışlar önceki yılın aynı aya göre yüzde 20 düşmüştü. Ayrıca firmaların senetle satış kampanyaları konut alıcıları için cazip imkânlar sunuyor. 

İPOTEKLİ SATIŞ ARTTI 
Ağustosta Türkiye genelinde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 artış göstererek 35 bin 338 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 33.5 olurken, İstanbul 6 bin 982 ipotekli konut satışı ve yüzde 19.8 payla ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 44.6 ile Bilecik oldu. Diğer konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32.8 artarak 70 bin 286 olarak gerçekleşti. Bu konutların satışında İstanbul 10 bin 367 satış ve yüzde 14.7 payla ilk sırada yer alıyor. 

İSTİKRAR SAĞLANDI
KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik'e göre konut satışlarındaki artışın en önemli sebebi seçimlerin bitmesi. Çelik, "Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörüyle ilgili olumsuz algı sıfırlandı. Konut alıcıları istikrarı gördü ve erteledikleri talebi satışa çevirdi" diye konuştu. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya "Şu an piyasada firmalar mevcut durumu korumaya ve daha fazla kayıp vermemeye çalışıyor. Bazı konutlardaki yüzde 1 KDV'li fırsat için alım yapılmış olabilir. Senetli satışlar arttı. Senette vadede 60 aylar konuşuluyor. Yani vadeler oldukça uzun. Bu da cazibeyi artırıyor" diye konuştu. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur ise mütekabiliyetle yabancı alımının da bu artışı etkilediğini söyleyerek, "Ağustosta, bayram sonrası yabancı alımı oldu. TUİK verilerine göre de yabancı alımında yüzde 98'lik bir artış görünüyor. Ancak, toplam 105 bin 624 konut satışının yapıldığı dönemde yabancı alımı sadece bin 774'de kalmış durumda. Bu artış genel konut satışını etkileyecek boyutta değil" diye konuştu. 

YABANCIYA BİN 774 KONUT SATILDI
Yabancılara ağustos ayında bin 774 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan satışlarda, Ağustos 2014'te ilk sırayı 591 konut ile Antalya aldı. Antalya'yı sırasıyla 511 konutla İstanbul, 133 satışla ile Muğla, 96 konutla Bursa, 93 konut satışla Aydın ve 70 konut satışı ile Mersin izledi. 

105 BİN 624 KONUT SAHİBİNİ BULDU
Buna göre Türkiye genelinde 105 bin 624 konut satılırken, konut satışlarında, İstanbul 17 bin 349 konut satışıyla en yüksek paya (yüzde 16.4) sahip oldu. İstanbul'u 11 bin 836 konut satışı (yüzde 11.2) ile Ankara, 5 bin 772 konut satışı (yüzde 5.5) ile İzmir izledi. Satışın düşük olduğu iller sırasıyla 11 konutla Ardahan, 12 konutla Hakkari ve 45 konut ile Bayburt oldu Sabah

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kınık’a İki Yeni Yatırım Müjdesi
  Kınık’a İki Yeni Yatırım Müjdesi

  İzmir Kınık’ta, Hazine’ye ait olan arazide plan değişikliğine gidildi, arazi ‘sağlık tesis alanı’ ve ‘kapalı spor tesis alanı’na dönüştürüldü. İlçeye, spor salonu ve 25 yataklı hastane yapılacak.

 • Düşen Kiralar Ofis Piyasasını Hareketlendirdi
  Düşen Kiralar Ofis Piyasasını Hareketlendirdi

  İstanbul’da ofis piyasası hareketlendi. Bunun nedeni yeni yabancı yatırımlar değil, fiyatlardaki düşüşü fırsat olarak değerlendiren şirketlerin pazarlık masasına oturması. İstanbul’un merkezi iş alanlarında boş ofislerin oranı %17’ye ulaşırken dip nokta için 12 aylık süreç olduğu vurgulanıyor.

 • Apartman Kapıcılarının Haftalık ve Yıllık İzinleri...
  Apartman Kapıcılarının Haftalık ve Yıllık İzinleri...

  Apartman kapıcılarının işe girişi, sağlık kontrolleri, yaşadığı konutun koşullarının uygunluğu vs. apartman yöneticisinin sorumluluğundadır. Aynı şekilde kapıcının haftalık ve yıllık izinlerinin düzenlenmesi de yöneticisinin yapması gereken bir iştir.

 • Gayrimenkul Sertifikasının detayları ve amacı açıklandı 
  Gayrimenkul Sertifikasının detayları ve amacı açıklandı 

  TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Gayrimenkul Sertifikasının detaylarını açıkladı. Turan, Gayrimenkul Sertifikasını "Her gelir grubundan vatandaşı bir gayrimenkul projesinden yatırım yapabilecek pozisyona getiren pay senedi" şeklinde açıkladı.

 • Melikgazi Belediyesinden Arsa Satışı
  Melikgazi Belediyesinden Arsa Satışı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, mülkiyeti belediye ait 59 mesken arsası, 19 işyeri arsası ve 8 bağ ve sayfiye arsasının ihale ile satılacağını söyledi.

 • Kırklareli’nde 557 Konut Satıldı
  Kırklareli’nde 557 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Kırklareli’nde 2017 yılı Şubat ayında 557 konutun satıldığı belirlendi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.