|   |   | 

Ağustos Ayında Konut Satışları Arttı

Türkiye genelinde ağustos ayında 105 bin 624 konut satıldı. yılın ilk artışının gerçekleştiği Geçen ay satılan konut sayısı 2013'ün aynı ayına göre yüzde 25 artış gösterdi

Ağustos Ayında Konut Satışları Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Konut satışları bu yıl ağustos ayında yüzde 25 artış gösterdi. 105 binden fazla konut satışının yapıldığı sektörde normalde en ölü ay olarak anılan ağustostaki yüzde 25'lik artışın en önemli nedeni seçimler ve mevsimsel durgunluk sebebiyle ertelenen konut talebinin satışa dönmesi oldu. Geçtiğimiz yıl ağustosa gelen ve satışları olumsuz etkileyen Ramazan ayı bu yıl satışlarda yüzde 20 düşüşün yaşandığı temmuza denk gelmişti. Temmuz ayında satışlar önceki yılın aynı aya göre yüzde 20 düşmüştü. Ayrıca firmaların senetle satış kampanyaları konut alıcıları için cazip imkânlar sunuyor. 

İPOTEKLİ SATIŞ ARTTI 
Ağustosta Türkiye genelinde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 artış göstererek 35 bin 338 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 33.5 olurken, İstanbul 6 bin 982 ipotekli konut satışı ve yüzde 19.8 payla ilk sırayı aldı. Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış payının en yüksek olduğu il yüzde 44.6 ile Bilecik oldu. Diğer konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32.8 artarak 70 bin 286 olarak gerçekleşti. Bu konutların satışında İstanbul 10 bin 367 satış ve yüzde 14.7 payla ilk sırada yer alıyor. 

İSTİKRAR SAĞLANDI
KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik'e göre konut satışlarındaki artışın en önemli sebebi seçimlerin bitmesi. Çelik, "Türkiye ekonomisi ve inşaat sektörüyle ilgili olumsuz algı sıfırlandı. Konut alıcıları istikrarı gördü ve erteledikleri talebi satışa çevirdi" diye konuştu. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya "Şu an piyasada firmalar mevcut durumu korumaya ve daha fazla kayıp vermemeye çalışıyor. Bazı konutlardaki yüzde 1 KDV'li fırsat için alım yapılmış olabilir. Senetli satışlar arttı. Senette vadede 60 aylar konuşuluyor. Yani vadeler oldukça uzun. Bu da cazibeyi artırıyor" diye konuştu. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur ise mütekabiliyetle yabancı alımının da bu artışı etkilediğini söyleyerek, "Ağustosta, bayram sonrası yabancı alımı oldu. TUİK verilerine göre de yabancı alımında yüzde 98'lik bir artış görünüyor. Ancak, toplam 105 bin 624 konut satışının yapıldığı dönemde yabancı alımı sadece bin 774'de kalmış durumda. Bu artış genel konut satışını etkileyecek boyutta değil" diye konuştu. 

YABANCIYA BİN 774 KONUT SATILDI
Yabancılara ağustos ayında bin 774 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan satışlarda, Ağustos 2014'te ilk sırayı 591 konut ile Antalya aldı. Antalya'yı sırasıyla 511 konutla İstanbul, 133 satışla ile Muğla, 96 konutla Bursa, 93 konut satışla Aydın ve 70 konut satışı ile Mersin izledi. 

105 BİN 624 KONUT SAHİBİNİ BULDU
Buna göre Türkiye genelinde 105 bin 624 konut satılırken, konut satışlarında, İstanbul 17 bin 349 konut satışıyla en yüksek paya (yüzde 16.4) sahip oldu. İstanbul'u 11 bin 836 konut satışı (yüzde 11.2) ile Ankara, 5 bin 772 konut satışı (yüzde 5.5) ile İzmir izledi. Satışın düşük olduğu iller sırasıyla 11 konutla Ardahan, 12 konutla Hakkari ve 45 konut ile Bayburt oldu Sabah

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Röper Nedir?

  Röper Nedir?

  Röperleme nasıl yapılır, nelere dikkat edilir?

 • Yol Kotu Nedir?

  Yol Kotu Nedir?

  Yol kotu başvurusu için yapılması gereken işlemler nelerdir?

 • Biz Cevahir Haliç AVM Kapılarını Açıyor

  Biz Cevahir Haliç AVM Kapılarını Açıyor

  Biz Cevahir Haliç AVM, 3 Aralık Cumartesi günü düzenlenecek açılış töreniyle hizmete giriyor. Alibeyköy ve Eyüp bölgesine katma değer yaratacak ve yeni yatırımları teşvik edecek alışveriş merkezi, bölgenin cazibe merkezi olacak.

 • Yeni nesil ofisler iş yaşamında başarıyı katlıyor 

  Yeni nesil ofisler iş yaşamında başarıyı katlıyor 

  Son yıllarda gayrimenkul sektörüne damga vuran yeni nesil ofisler, büyük rahatlık sağlayan teknolojik donanımları ve ayrıcalıklı imkanları ile çalışanların mutluluğunu artırırken, iş yaşamında da başarıyı katlıyor.

 • Tuzla Belediyesi, 10 bin aileyi daha tapu sahibi yaptı

  Tuzla Belediyesi, 10 bin aileyi daha tapu sahibi yaptı

  Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Bir kördüğümü, akıntıya karşı kürek çekerek vatandaşın istediği şekilde çözdük. Tuzla’nın yüzde 95’ini planlayarak geleceği açık, vatandaşı mutlu eden bir kent oluşturuyoruz. Bugün gözükmese de bunun kıymeti çok sonra anlaşılacak” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.