|   |   | 

Ahıska Türkü 72 Aile Ahlat’a Yerleşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Ukrayna’nın doğusunda hükümet güçleri ile Rus ayrılıkçılar arasında yaşanan çatışmalardan en çok etkilenen gruplardan biri olan Ahıska Türklerinden 72 aile Bitlis'in Ahlat ilçesine yerleşecek.

Ahıska Türkü 72 Aile Ahlat’a Yerleşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla gerekli adımlar atıldı ve 677 ailenin iskânlı göçmen olarak kabul edilmesi kararı yürürlüğe girdi. Türkiye’ye gelecek 677 ailenin 605'i Erzincan’ın Üzümlü ilçesine, 72'si ise Ahlat’a yerleştirilecek. Konuyla ilgili olarak gazetecilere açıklamada bulunan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Ahlat’a yerleştirilecek 72 ailenin TOKİ tarafından yaptırılan konutlarda iskan edileceğini belirtti. Ahlat’a gelecek 72 aile için hazırlıkların sürdüğünü ve ailelerin birkaç ay içinde Ahlat’a gelerek yerleşeceklerini belirten Kaymakam Tekbıyıkoğlu, “Yakın zamanda hem Cumhurbaşkanlığı makamının hem de Başbakanlık makamının onayı ile karar verilen Ukrayna savaş bölgesinde mukim bulunan Ahıska Türklerinin bir kısmının Türkiye’ye yerleştirilmesiyle alakalı bir karar alındı. Gelecek olan Ahıska Türklerinin bir kısmı Erzincan’ın Üzümlü ilçesine, geriye kalan ufak bir kısmının da Ahlat’a yerleştirilmesine yine aynı makamlar tarafından karar verildi. Bazen bizlere ‘Neden Ahlat tercih edildi?’ diye soruluyor. Ahlat bunun için çokta ideal bir yer. Şöyle ki; Ahlat bizim Anadolu’ya girişimizle beraber birçok Türk boyunun Anadolu’ya iskan öncesi yerleştirildiği geçici bir durak olmuş, geçici bir kabul toplama merkezi olmuştur. Ahlat’ta duran ve yerleşen ilk boylar daha sonra ihtiyaç durumuna göre kimisi Yozgat’a, kimisi Osmaniye’ye, kimisi Ege’ye, kimisi Karadeniz’e yönlendirilmiş ve boylar orada yer tutmuşlar. Ahlat bu işi yaparken de dönemin en büyük şehirlerinden bir tanesi konumundadır. Bir başkent ve kabul kültürü olan bir yer. Sonra bu kabul kültürünün yüzyıllar boyunca devam ettiğini görüyoruz. Büyük Çerkez sürgününde yine devletimizin, devlet aklının bu kültürün farkında olduğu ve Çerkez’lerin bir kısmının Ahlat’a yerleştirildiği, Ahlat’ta iskan edildiğini biliyoruz. Yine devamında Kafkaslar bölgesindeki Karapapakların, Terekemelerin ilçemizde iskan edildiğini biliyoruz. En son 1950’li yıllardaki 1958-1959 yıllarında İran’daki Kürtlere yapılan sürgün münasebetiyle zor durumda kalan bu insanlarında Ahlat’ta yerleştirildiğini, toprak verildiğini biliyoruz” dedi.

Ahlat’ın bin yıl öncesinde bir başkent olduğunu, bir başkentlik kültürü olduğunu ve kendisinde diğer kültürleri birleştirme, kaynaştırma gibi bir geleneğinin olduğunun altını çizen Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, “Biz bin yıl öncesinin belki hala şu an nimetlerini yaşıyoruz. Ahlat; çok motifli, çok renkli ama bu motiflerinde, bu renklerinde birbirleriyle bağlantısı olan adeta bir Anadolu kiliminin de tezahür ettiği bir ilçemizdir. Bunu unutmayan devlet aklı zannediyorum ki bu münasebetle savaş altındaki Ukrayna’da yaşayan Ahıska Türklerinin Ahlat’a yerleştirilmesi kararını almıştır. Biz aynı zamanda bir imparatorluk mirasları olduğumuz için bizim kurduğumuz Anadolu’daki büyük medeniyet hemen hemen bütün mazlum milletlere kucak açmış, sakin bir liman olmuştur. Ülkemiz sadece dindaşlarımız için değil, aynı dine mensup olmayan başka milletler içinde dingin bir liman, bir huzur mekanı olmuştur. İspanya’da Yahudiler katledilirken, İspanya’da ki Yahudiler için memleketimiz ev sahipliği yapmıştır. En son Suriye’de büyük karışıklıklar oldu. Oradan 2 milyon kadar Suriyeliyi dinine, milletine ve ırkına bakmadan topraklarımız kabul etmiştir. Bu bir imparatorluk mirasıdır. Biz farkında olalım veya olmayalım bu bizim hücrelerimize kadar işlemiştir. Tıpkı aynı misyonla, aynı vizyonla Türkiye Cumhuriyeti Devleti de bu bölgede savaş altındaki zor durumda kalan mağdur insanlara, canı tehlikede olan insanlara bu toprakların, bu ülkenin kapısını açmıştır. Bunun içinde en ideal yerlerden bir tanesi Ahlat olarak belirlenmiştir. Bizde bunu son derece haklı görüyoruz” dedi.

Ahlat’a yerleşecek Ahıska Türklerinin iskanı hakkında da bilgiler veren Kaymakam Tekbıyıkoğlu, “İlçemize gelecek olan 72 aile TOKİ tarafından ilçemize kazandırılan 72 adet konutta iskan ettirilecekler. Kapasite o kadar olduğu için 72 aile yerleşecek. Eğer kapasite fazla olsaydı zannediyorum devlet aklı buraya daha fazla aile yerleştirmeye karar verirdi. Şu an hazırlıklarımız tam değil, hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Birkaç ay içerisinde misafirlerimiz ilçemize gelmeye başlayacaklardır. Ben bütün Ahlatlıların son derece misafirperver davranacaklarından eminim” diye konuştu.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • TOKİ’den Tarihi Eserlere Destek
  TOKİ’den Tarihi Eserlere Destek

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ), unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesi içindeki tarihsel değerlerimizi, sağladığı restorasyon kredileriyle gelecek nesillere kazandırıyor.

 • Bakan Özhaseki Şırnak'ta
  Bakan Özhaseki Şırnak'ta

  Bazı temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yapılacak olan hizmet alanlarını gezdi.

 • Bakan Özhaseki Cizre'de İncelemelerde Bulundu
  Bakan Özhaseki Cizre'de İncelemelerde Bulundu

  Şırnak’ın Cizre ilçesine gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, terör mağduru aileler için TOKİ’nin yapmış olduğu yeni konut inşaatı ve Dicle Nehri kenarındaki park çalışmalarını yerinde inceledi.

 • İstanbul Gaziosmanpaşa’ya 796 Konut 13 Dükkân
  İstanbul Gaziosmanpaşa’ya 796 Konut 13 Dükkân

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, “Kentsel Dönüşüm Projesi” çerçevesinde, İstanbul’un Gaziosmanpaşa İlçesi Sarıgöl ve Yenidoğan Mahalleleri 1. Etabında inşa edilecek 796 konut ile 13 dükkânın ihalesi yapıldı.

 • TOKİ’den Elazığ’a 363 Emekli Konutu
  TOKİ’den Elazığ’a 363 Emekli Konutu

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından, Elazığ’ın Merkez İlçesi Bizmişen-Aşağı Holpenk Mahallesi’nde “Emekliye İkinci Bahar” projesi kapsamında inşa edilecek toplam 363 konutun ihalesi yapıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.