|   |   | 

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile konutu şerhi nedir, ne anlama gelmektedir?

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Evlilik süresince birlikte yaşanılan konuta ilişkin zaman zaman anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Özellikle de boşanma sürecinde bu konu en çok tartışma yaşanan konular arasında yer alıyor. Çünkü evin tapusu üzerinde olmayan eş ortak konutun satılacağı yönünde bir endişe duyabiliyor. Hatta bu endişelerinde zaman zaman haklı da çıkıyor. İşte bu konuda yaşanan mağduriyetleri önlemek için Yeni Medeni Kanun’la birlikte aile konutu şerhi konulması sistemi getiriliyor. Peki aile konutu şerhi nedir, ne anlama gelmektedir? Bu kavramı açıklayabilmek için öncelikle aile konutu ne demektir sorusunu açıklamak gerekiyor. Türk Medeni Kanunu aile konutunu; eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği, yaşantısına buna göre yön verdiği, acı ve tatlı günleri içinde yaşadığı, anılarla dolu bir mekân olarak tanımlıyor. Bu tanımdan yola çıkarak kısaca aile konutunu şöyle anlatmak mümkün; Aile konutu:

·        Eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği ve düzenli yerleşim amacıyla kullandıkları mekândır. Yani ailenin oturduğu meskendir.

·        Aile konutundan bahsedilebilmesi için, eşler arasında geçerli bir evlilik birliğinin kurulmuş olması şarttır.

·        Aile konutu, resmen evli olan karı kocanın birlikte yaşadıkları ortak konutu ifade eder.

·        Aile konutu tektir. Örneğin; yayla evi, dağ evi, yazlık ev, yat, devre mülk gibi geçici ve ikincil nitelikteki konutlar, aile konutu olarak değerlendirilmiyor.

·        Aile konutu şerhi, Türk Medeni Kanunu 194. maddesinde esas olarak düzenleniyor, ilgili maddeleri de 240., 254. ve 652. maddelerdir.

Peki aile konutu şerhi ne demektir?

Hukukçuların yaptığı tanıma göre aile konutu şerhi, tapu kendisine ait olmayan eşe verilmiş çok önemli bir haktır. Birlikte oturulan yer eşlerden her ikisi adına müştereken tapuda kayıtlı olabileceği gibi karının ya da kocanın adına da kayıtlı olabiliyor. Eşlerden tapu üzerine kayıtlı olanın kural olarak aile konutunu diğer eşe sormadan 3. şahıslara devir ve temlik etmemesi gerekiyor. Ancak bunun aksi durumlar söz konusu olabiliyor. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak için de tapuya aile konutu şerhi koydurmak gerekiyor. Tapu Sicil Müdürlüğü’ne aile konutu olarak kullanıldığına ilişkin birtakım evraklar sunulduğunda ilgili tapu sicil müdürlüğü bu işlemi yapabiliyor. Peki bu işlem için hangi belgeler gerekiyor?

İşte bir konutun tapuda aile konutu olarak şerh edilmesi için gerekli olan evraklar:

·        Aile konutu şerhi, eşlerden tapu üzerine kayıtlı olanın diğer eşe sormadan 3. şahıslara devir ve temlik etmesini engellemek amacı ile konulur.

·        Bu şerh tapuya verilince eşler tek başlarına artık o taşınmazda satış ipotek tesisi gibi tasarrufi işlemler yapamazlar. Tapu memuru da eşlerin rızası olmadan satış işlemini yapmaz.

·        Aile konutu şerhi, tapuda eşlerden birinin ya da müştereken ilgili belgelerle birlikte başvurusuyla yapılabiliyor. Başvuru için;

-Konutun aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan alınmış belge

-Nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı aile nüfus kayıt örneği (yerleşim yeri adresini gösterir) veya evlilik cüzdanı gerekiyor.

·        Tapu sicil müdürü gerekli işlemi yaparak, taşınmazın tapu kütüğünün şerhler hanesine 'Aile konutudur' kaydını düşüyor.

·        Aile konutu şerhi taraflar arasında evlilik birliği devam ettiği sürece geçerliliğini koruyor.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.