|   |   | 

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Aile konutu şerhi nedir, ne anlama gelmektedir?

Aile Konutu Şerhi Nedir?

Evlilik süresince birlikte yaşanılan konuta ilişkin zaman zaman anlaşmazlıklar yaşanabiliyor. Özellikle de boşanma sürecinde bu konu en çok tartışma yaşanan konular arasında yer alıyor. Çünkü evin tapusu üzerinde olmayan eş ortak konutun satılacağı yönünde bir endişe duyabiliyor. Hatta bu endişelerinde zaman zaman haklı da çıkıyor. İşte bu konuda yaşanan mağduriyetleri önlemek için Yeni Medeni Kanun’la birlikte aile konutu şerhi konulması sistemi getiriliyor. Peki aile konutu şerhi nedir, ne anlama gelmektedir? Bu kavramı açıklayabilmek için öncelikle aile konutu ne demektir sorusunu açıklamak gerekiyor. Türk Medeni Kanunu aile konutunu; eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği, yaşantısına buna göre yön verdiği, acı ve tatlı günleri içinde yaşadığı, anılarla dolu bir mekân olarak tanımlıyor. Bu tanımdan yola çıkarak kısaca aile konutunu şöyle anlatmak mümkün; Aile konutu:

·        Eşlerin bütün yaşam faaliyetlerini gerçekleştirdiği ve düzenli yerleşim amacıyla kullandıkları mekândır. Yani ailenin oturduğu meskendir.

·        Aile konutundan bahsedilebilmesi için, eşler arasında geçerli bir evlilik birliğinin kurulmuş olması şarttır.

·        Aile konutu, resmen evli olan karı kocanın birlikte yaşadıkları ortak konutu ifade eder.

·        Aile konutu tektir. Örneğin; yayla evi, dağ evi, yazlık ev, yat, devre mülk gibi geçici ve ikincil nitelikteki konutlar, aile konutu olarak değerlendirilmiyor.

·        Aile konutu şerhi, Türk Medeni Kanunu 194. maddesinde esas olarak düzenleniyor, ilgili maddeleri de 240., 254. ve 652. maddelerdir.

Peki aile konutu şerhi ne demektir?

Hukukçuların yaptığı tanıma göre aile konutu şerhi, tapu kendisine ait olmayan eşe verilmiş çok önemli bir haktır. Birlikte oturulan yer eşlerden her ikisi adına müştereken tapuda kayıtlı olabileceği gibi karının ya da kocanın adına da kayıtlı olabiliyor. Eşlerden tapu üzerine kayıtlı olanın kural olarak aile konutunu diğer eşe sormadan 3. şahıslara devir ve temlik etmemesi gerekiyor. Ancak bunun aksi durumlar söz konusu olabiliyor. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak için de tapuya aile konutu şerhi koydurmak gerekiyor. Tapu Sicil Müdürlüğü’ne aile konutu olarak kullanıldığına ilişkin birtakım evraklar sunulduğunda ilgili tapu sicil müdürlüğü bu işlemi yapabiliyor. Peki bu işlem için hangi belgeler gerekiyor?

İşte bir konutun tapuda aile konutu olarak şerh edilmesi için gerekli olan evraklar:

·        Aile konutu şerhi, eşlerden tapu üzerine kayıtlı olanın diğer eşe sormadan 3. şahıslara devir ve temlik etmesini engellemek amacı ile konulur.

·        Bu şerh tapuya verilince eşler tek başlarına artık o taşınmazda satış ipotek tesisi gibi tasarrufi işlemler yapamazlar. Tapu memuru da eşlerin rızası olmadan satış işlemini yapmaz.

·        Aile konutu şerhi, tapuda eşlerden birinin ya da müştereken ilgili belgelerle birlikte başvurusuyla yapılabiliyor. Başvuru için;

-Konutun aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan alınmış belge

-Nüfus müdürlüğünden alınmış vukuatlı aile nüfus kayıt örneği (yerleşim yeri adresini gösterir) veya evlilik cüzdanı gerekiyor.

·        Tapu sicil müdürü gerekli işlemi yaparak, taşınmazın tapu kütüğünün şerhler hanesine 'Aile konutudur' kaydını düşüyor.

·        Aile konutu şerhi taraflar arasında evlilik birliği devam ettiği sürece geçerliliğini koruyor.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Batman’da Konut Fiyatları Uçtu
  Batman’da Konut Fiyatları Uçtu

  Batman’da konut fiyatları her geçen gün yükseliyor. Kentte hem satın almada hem de kiralamada yüzde 30 artış yaşandığı belirtildi.

 • Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ
  Kozyatağı’nda Şimdi MESA Zamanı; MESA KOZ

  Konutta kalite ve güvenin simgesi MESA, Kozyatağı’nda ilk projesini hayata geçiriyor. Ön talep döneminde oldukça yoğun ilgi gören MESA KOZ, üstün nitelikleri ile bölgenin referans projesi olacak, Kozyatağı’ndaki yaşam standartlarını yeni zirvesine taşıyacak.

 • Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın
  Güneş Enerjisini Boşa Harcamayın

  Konutlarda giderek yaygınlaşan yeşil enerji çeşitlerinin başında yer alan güneş enerjisi sistemleri sadece sıcak su için değil elektrik üretimi için de kullanılabiliyor. Enerji açısından kendi kendisine yetebilen bir ev için güneşten yararlanabilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.