|   |   | 

Aksaray'da Kentsel Dönüşüm Projesi İçin İmzalar Atıldı

Aksaray Belediyesi ve TOKİ işbirliği dahilinde yapılması planlanan Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi ile ilgili ön protokol anlaşması Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan arasında imzalandı.

Aksaray'da Kentsel Dönüşüm Projesi İçin İmzalar Atıldı

Belediye Meclis Salonu'nda gerçekleşen basın toplantısında ön anlaşmasını detaylarını paylaşan Başkan Yazgı, “TOKİ Başkanı ile imzalamış olduğumuz Sanayi Dönüşüm Projesinin müjdesini vermek için toplantı düzenledik. Bu konu ile alakalı olarak TOKİ ile uzun süren bir görüşme sürdürüyorduk ve bu görüşmeyi önceki gün tamamladık ve ön protokol anlaşmasını imzaladık” dedi. Sanayi Dönüşüm Projesinin baştan aşağı tamamen yenilerek esnaf ve sanatkarların isteği doğrultusunda yenilen hazırlandığını hatırlatan Başkan Yazgı, “Oda başkanları ve esnaflarımızla yaptığımız toplantı neticesinde sanayi kentsel dönüşüm projesi için yeni bir proje yaptık. Görüşme sonrasında üniversite ve organize sanayi arasında kalan 300 hektarlık alana 100, 200, 300, 400 ve 500 metrekareden oluşan 5 farklı tipte dükkan yapacağız. Bu dükkanları TOKİ ile beraber yapacağız. Yeni projede amacımız şuan mevcut sanayideki esnafımızı yeni projede de dükkan sahibi yapmak. Biz sanayi faaliyetini gösteren esnaflara birinci öncelik tanıyacağız. Aktif çalışan ve dükkan sahibi olmak isteyenlere dükkan vereceğiz. Dükkan talebinde bulunan kişiler için ikinci bir çalışma yapacağız. Tabii ki dükkan alacak esnaflarımızın oda kayıtları ve vergi dairelerine kayıt olmaları gerekiyor” dedi.

İŞ YERİ ALMAK İSTEYEN ESNAF NELER YAPACAK
Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesinde dükkan yeri almak isteyen esnafların oda kayıtları ve vergi kayıtlarının olması gerektiğini belirten Başkan Haluk Şahin Yazgı, “Kaydı olmayanlar esnaf odasına ve vergi dairesine kayıt yaptırmalıdır. Her esnafın alacağı dükkanlar için ödeyeceği başvuru ücretleri değişiyor. Müracaatlar şu şekilde olacak. 100 metrekare dükkan almak isteyenler 5 bin lira, 200 metrekare dükkan almak isteyenler 10 bin lira, 300 metrekare yer almak isteyenler 15 bin gibi 500 metrekaraye kadar katlarıyla ilk başvuru ücreti ödeyecek. Ardından başvuru yaptıktan dükkana yerleşinceye kadar her ay 100 metrekare için 200 lira, 200 metrekarelik dükkan için 400 lira aylık ödemeler olacak. Dükkanların yapımı bittikten sonra önümüze iki seçenek çıkacak; ya yüzde 10 peşinatla 8 yıl vadeli, ya da yüzde 15 peşinatla 8 yıl vadeli ödemeler sunulacak. İlk başvuruda ödediğimiz bedel, artı her ay ödediğimiz bedellerle beraber toplanacak. Proje tamamlandıktan sonra dükkan sahipleri noter huzurunda kura ile dükkanlarını teslim alacaklar ve esnaflarımızı kira öder gibi dükkan sahibi olacak. Belediye, esnaf odaları ve TOKİ ile ön protokol anlaşmasını imzaladık. Bu protokole göre, onlar bize ekstra olarak yeni sanayi bölgesine bedelsiz olmak koşulu ile cami, çıraklık eğitim merkezi ve arıtma tesisi yapacak" şeklinde konuştu. 

"SON FİYAT ÜZERİNDEN BİR İNDİRİM DAHA ALACAĞIZ"
Başkan Yazgı, bir müjdeli haberinin daha olduğunu söyleyerek, “Rakamlar netleştikten sonra yeni bir indirim daha yapılması konusunda indirim sözü aldık. Bu rakamlar şu şekilde netleşecek: Biz bu zamana kadar kaç tane dükkanın kaç metrekarede olacağı konusunda öngörülerimiz vardı. Biz bu öngörülerle fiyat ve metraj değerlendirmesi yaptık ve TOKİ’ye sunduk. İmzayı attıktan sonra TOKİ, ince çalışmalara girmiş oldu. Fiyat belli olduktan sonra ihaleye çıkacak. İhalede yapılan kırımda son değer ortaya çıkacak. Biz bu son değerlendirme sonrasında tekrar indirimi daha alacağız inşallah. Önümüzde zamanda fiyatlar daha da netleşecek. Bunun için biraz daha beklememiz gerekecek. Çünkü o bölgeye 2 bine yakın iş yeri yapılacak” dedi.

"MEVCUT SANAYİ YIKILACAK VE 18 UYGULANACAK"
Yeni sanayi işlemi tamamlandıktan sonra bir ön şartımız daha olacak diyen Başkan Yazgı, “Ön şartımız şu, mevcut sanayiyi tamamen yıkıp 18 uygulaması ile ada ve parsellere böleceğiz. Mal sahiplerine tekrar vereceğiz oraları. Üzerine sosyal donatılara sahip, yol ve yeşil alanların yerleri belli olacak” dedi. Toplantıda kendisine yöneltilen soruları da cevaplayan Başkan Yazgı, talep başvurularının 3 ay gibi bir sürede neticeleneceğini belirtti. Yeni sanayinin ne kadar bir sürede tamamlanacağı sorusu üzerine Başkan Yazgı, “TOKİ Başkanı ile yaptığı görüşmeler neticesinde yeni sanayinin 1,5-2 yıl gibi bir sürede tamamlanabileceğini öngörüyoruz” dedi.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

 • Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!
  Pendik'te Kentsel Dönüşüm Oranı Yüzde 25'e Ulaştı!

  Pendik'teki eski konutlar tek tek deprem riskine karşı güvenle yaşanabilecek, modern kent yaşamının ihtiyaçlarını da karşılayabilecek nitelikli yapılara dönüşüyor. Kentsel dönüşümün gerçekleştiği inşaatların oranı, yüzde 25 gibi yüksek bir rakama yükseldi..

 • Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'
  Bozbey: 'Kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz'

  Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa’da 20 yıllık binaların yıkıldığına dikkat çekerek “Şimdi o yapıları yıkıyoruz ve yoğunluğu iki kat artırıyoruz. Böylece kentsel dönüşüm yaptığımızı zannediyoruz. Bu anlayışla gidilirse Bursalılar 2030’lu yıllarda başka yere taşınır” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.