|   |   | 

Ali Ağaoğlu'nun evi 'Dünyanın en iyilerinden' oldu

Ali Ağaoğlu'nun yaz başında dekorasyonu tamamlanan 51. kattaki dubleks penthouse dairesi uluslararası akademik çevreler tarafından 'Luxury high-rise residence' kategorisinde dünyanın en iyilerinden olarak kabul görüyor.

Ali Ağaoğlu'nun evi 'Dünyanın en iyilerinden' oldu

İstanbul'un en yüksek binalarından olan Andromeda Gold'un zirvesinde yer alan dubleks konutun tasarımı ve uygulaması Assalam İç mimarlık'ın kurucusu Sezen Ulubay tarafından gerçekleştirilmiştir.  Sezen Ulubay, yaptığı çalışmalarda klasik ve neo-klasik akımları karmaşıklığa ve yoruculuğa yer vermeden, tekrara düşmeden, sakin renklerle kullanmasıyla ve yalnızca kendi tasarımlarını  hayata geçirmesiyle bilinen bir dekoratör. Bu tavır tasarımcıya dünyanın özellikle de Arap dünyasının  en zengin ve itibarlı aileleri ile çalışma fırsatı sunmuş.  

Yaklaşık 9 aylık yoğun bir çalışma ve eşsiz bir birikim ile ortaya çıkarılmış olan mekan , konut dekorasyonu  anlamında kategori üstü bir nitelik taşımaktadır.  Penthouse dairenin rafine dekorasyonu ''timeless'' olarak nitelendirilebilecek kadar zamandan, moda ve trendlerden bağımsız bir zevk ve birikimin eseri olduğunu eve  ilk adım atıldığı andan itibaren konuklarına  kibarca fısıldıyor.  51. katta yer alması,konutun  tarihi yarımadadan, Prens Adaları'na , Yalova sahillerine  kadar İstanbul'un ve Marmara'nın tüm büyüleyici güzelliğinden cömertçe nasiplendiriyor. 

Evde ağırlanan dünyanın önde gelen yatırımcılar, Ortadoğu'nun seçkin aileler de konuttan övgüyle bahsettiklerinden, dekorasyon aşamasında sadece tavanlara uygulanan tezyinatı görmeye gelen Suudi aileler olmuş. 
Mekanı sizin için dekorasyon anlamında inceledik; 

İç mekana yönelik her türlü çözümü Sezen Ulubay tarafından gerçekleştirilen Ali Ağaoğlu Evi, tasarımcının gözde eserlerinden. Eser tabirinin rahatlıkla kullanılabilmesindeki en büyük dayanak, mobilya ve sabit donatıların her birinin söz konusu mekan için ayrı ayrı tasarlanmış ve uygulanmış olması. Oturma elemanlarından aydınlatmalara, duvar uygulamalarından zemin kaplamalarına her eleman, ince, rafine bir zevk ve özenli çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılmış. 

Genel anlamda Neo-klasik tarzda oluşturulan mekanda yer yer Neo-klasik öncesi dönemler olan XIV.Louis ve XV.Louis; bir başka ifadeyle Barok ve rafine edilmiş Rokoko izlerine de rastlanmakta. Düşey yüzeylerde yer alan uygulamalar Neo-klasik üslubun tipik özelliklerine sadık kalınarak gerçekleştirilmiş. Bu üsluba ilişkin motiflere halı seçimlerinde dahi sadık kalınmış. 

Özellikle 18. YY Fransa’sında egemen olmuş bu üslubun esasını Antik Yunan ve Antik Roma dönemlerinin yeniden canlandırılması teşkil ederken; bu yönelim, mekanda da şömine önünde yer alan takımda kullanılan Klismos türevi sandalyeler başta olmak üzere, sütunlar ve sütun ayaklar gibi kimi elemanlarda kendini göstermekte. 

Yalın ve zarif aynaların önleri yine aynı üslubun tipik özelliklerini taşıyan yarı daire tablalı, sütun ayaklı konsollarla tamamlanmış. Benzer şekilde, mekanın çeşitli referans noktalarında dor tipi sütun uygulamaları yer alırken, sütunlar yapısal elemanlarla bütünlük oluşturacak şekilde konumlandırılmış ve komşu elemanlarla aynı renkte kullanılmış. 

Barok ve Rokoko üsluplarına yapılan göndermeler ise ilk bakışta, ana yemek takımında yer alan sandalyelerde, mekanın çeşitli yerlerinde kullanılmış olan kabriyal ayaklı oturma elemanlarında, varaklarda ve çeşitli tavan süslemelerinde karşımıza çıkmakta.   

Bir bütün olarak değerlendirildiğinde, gerek referans verdiği dönemlerde hakim olan üslupların çizgilerini başarılı ve tutarlı bir şekilde yansıtması; gerekse malzeme, renk ve doku olarak aynı tutarlılık ve bütünlük içinde tasarlanmış olması ile, bu mekan, üslup çelişkilerinin fazlaca yer aldığı günümüz mekanları arasından haklı olarak sıyrılmakta.

Yoğun emek, gayret ve birikim ile ortaya çıkarılmış olan mekan, tüm bu sebeplerle konut iç mekanı anlamında kategori üstü bir nitelik taşımaktadır. (hurriyetemlak.com)

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.