|   |   | 

Antalya Emlak Sektörü Darda

Rus turist oranındaki düşüşün ardından Antalya’da Ruslar’a yönelik konut satışı da yüzde 90 azaldı. Sektör temsilcileri kimi Ruslar’ın Antalya’daki konutlarını da satarak ülkelerine dönmesinden tedirgin.

Antalya Emlak Sektörü Darda

ABD ve AB’nin ambargo kıskacında olan Rusya ekonomisindeki kriz, turizm ve gıda sektörlerinin ardından inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. Dünya gazetesinde yer alan haberde Antalya’da Ruslar’a yönelik konut satışının yüzde 90 oranında düştüğü ifade edilirken,kentte yaşayan bazı Rus işadamlarının da Rusya’daki kriz nedeniyle Antalya’daki konutlarını satarak ülkelerine döndükleri belirtiliyor.

Rusya pazarında etkili olan Antalya merkezli Azpo.ru emlak, Gayrimenkul ve Danışmanlık şirketinin sahibi Mustafa Demir, ülkelerinde ticaretle uğraşan euro ya da dolarla iş yaptıkları için sıkıntıya giren bazı Rus müşterileri olduğunu belirterek, “Sayıları 30-40 kişiye ulaşan bu müşterilerimiz Antalya’daki konut ve gayrimenkullerini euro veya dolar cinsinden satarak krizden kurtulmanın yollarını arıyor. Diğer taraftan yine Antalya’da euro-dolar cinsinden yatırım yapmak isteyen, inşaat halindeki konutlardan yatırım amaçlı alanlar da var. Hatta 10-15 milyon euroluk konut, gayrimenkul alıyorlar. Yatırım amaçlı konut alan Ruslar hem tatil yapıyor hem de aldıkları konutları kendi ülkelerinde vatandaşlarına kiralayarak kazanç sağlıyorlar. Antalya turizm merkezi. Şu anda Rus turist sayısı azalmış görünüyor ama tatil için gelen Rus turistler otellerden çıkmıyor aslında. Konutlarda kalan Ruslar ise hem alışveriş yoluyla para harcıyor hem de çok geziyor. sonuçta yine Antalya kazanıyor” açıklamasını yaptı.

Ukraynalılar ve Kazakların konuta ilgisi arttı Rusya pazarında ağırlığı olan inşaat sektörü firması Tolarance Yatırım ve Danışmanlık’ın sahibi Yıldırım Özden de, Antalya’da konutu olup da satan ve ülkesine geri dönen Rus sayısının çok az olduğunu ifade ederek, “Konutunu satıp geri dönen Rus sayısı ancak yüzde 2-3 civarında. Ama Rusya’da yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Antalya’da Ruslara yönelik konut satışları yüzde 90 oranında düştü. Rusya krizi sadece turizm ve gıda sektörünü değil inşaat sektörünü de olumsuz etkiledi. İnşaat sektörünün yüzde 90’ı etkilendi. Biz şirket olarak Moskova’daki büromuzu da kapatmak zorunda kaldık. Satışlar bıçak gibi kesildi” dedi.

Yıllarca İrlandalı ve İngilizler’e konut sattıklarını vurgulayan Özden, “Asıl kriz Avrupa’da. Son 10 yıldır Avrupa pazarında konut satışlarında çok ciddi azalma var. İngilizler’e konut satışları durdu. Ülkesinde sıkıntıya düşen ve Antalya’daki konutlarını satan Rus sayısı çok az. Rusya, krizi birdenbire olduğu için dikkat çekti. Konut alan Ruslar kriz nedeniyle ortadan kayboldu, Rus pazarı zayıfl adı ama yine Rusça konuşan Ukraynalılar ve Kazaklar ilgi göstermeye başladı. Savaştan bıkan Ukraynalılar Antalya’yı güvenli buldukları için tercih ediyor. Antalya’da bin konut yapılıyorsa bunun sadece 30-40’ını yabancılar alıyor” açıklamasını yaptı.

Ülkesine geri dönenler genellikle çok yaşlı

Antalya Emlakçılar Odası Başkanı Şeref Sağlam: Ruslar’ın konutlarını satarak ülkelerine geri döndüğü iddiaları asılsız. Ruslar özellikle konyaaltı ilçesini tercih ediyor. Ülkesindeki ekonomik kriz nedeniyle Antalya’da konutunu satan ve ülkesine geri dönen Rus sayısı çok az. Konutunu satıp da ülkesine dönenler de genellikle çok yaşlı ve burada yalnız kalan yabancılar. Çocuklarının, torunlarının yanına dönmek isteyenler oluyor. Ama Ruslar da bu yok. Bu tür söylentilerle ucuza konut kapatmak isteyenler olabilir. ‘Ruslar ülkelerindeki kriz nedeniyle Antalya’daki konutlarını satıyor, ülkelerine dönüyor’ şeklindeki söylentiler dedikodudan ibaret.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...
  Bakırküre Architects’ten Mutlu ve Verimli Ofisler...

  25 yılı aşkın tecrübesiyle ofis mekanları üzerine uzmanlaşan Yüksek Mimar Gürhan Bakırküre liderliğindeki Bakırküre Architects, Y kuşağının ve arkadan gelen Z kuşağının beklentilerini de analiz ederek, gelişen teknoloji ve sağladığı avantajlara entegre olmuş ofisler tasarlıyor…

 • Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu
  Konutder’in Yeni Başkanı Z. Altan Elmas Oldu

  Konut sektörünün sesini daha güçlü duyurmak ve sağlıklı büyümesinin önünü açmak için 2011 yılında kurulan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği’nin (KONUTDER) 3 dönemdir Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Ömer Faruk Çelik’in tüzük gereğince görev süresinin sona ermesiyle birlikte Başkanlık görevini Z. Altan ELMAS devraldı.

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.