|   |   | 

Apartman yöneticisinin görevleri nelerdir?

Güvenli bir yaşam sunması nedeniyle site içinde yer alan konutlar daha fazla tercih ediliyor.

Apartman yöneticisinin görevleri nelerdir?

Birçok insanın bir arada bulunduğu sitelerde birlikte bir yaşam sürebilmek için de bazı kurallara uymak gerekiyor. Bu kuralları uygulamak, genel yönetim işlerini görmek ve denetlemek ise apartman yöneticilerinin görev ve sorumluluğunda bulunuyor. Peki apartman yöneticilerinin görevleri ve sorumlulukları nelerdir? Apartman yöneticisinin görevleri Kat Mülkiyeti Kanunu’nda düzenleniyor. Bu kanuna göre; 

- Kat malikleri, ana gayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebiliyor. Bu kimseye yönetici, kurula da yönetim kurulu deniyor.

-Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bölümü varsa, yönetici atanması mecburidir.

-Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise malik kanunen yönetici durumundadır.

-Yönetici, kat maliklerinin hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafında atanır.

-Yönetici, her yıl kat malikleri kurulunun kanunu yıllık toplantısında yeniden atanır, eski yönetici tekrar atanabilir. 

Apartman yöneticisinin görevleri…

Apartman yöneticisinin görevleri ve sorumlulukları Kat Mülkiyet Kanunu’nun 35., 36., 38. ve 39. maddelerinde anlatılıyor. Bu maddelere göre yönetici aşağıdaki işleri yapmakla görevli oluyor: 

·        Kat malikleri kurulunca verilen kararları yerine getirir. 

·        Ana gayrimenkulün gayesine uygun olarak kullanılması, korunması, bakımı ve onarımı için gereken tedbirleri alır. 

·        Ana gayrimenkulü sigorta ettirir. 

·        Ana gayrimenkulün genel yönetim işleriyle korunma, onarım, temizlik gibi bakım işleri ve asansör ve kalorifer, sıcak ve soğuk hava işletmesi ve sigorta için yönetim planında gösterilen zamanda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde, kat maliklerinden avans olarak münasip miktarda para toplar. Bu avansın harcanıp bitmesi halinde, geri kalan işler için tekrar avans toplar. 

·        Ana gayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesine veya bir hakkın kaybına meydan vermeyecek gerekli tedbirleri alır. 

·        Anagayrimenkulün korunması ve bakımı için kat maliklerinin yararına olan hususlarda gerekli tedbirleri alır. 

·        Kat mülkiyetine ilişkin borç ve yükümlerini yerine getirmeyen kat maliklerine karşı dava ve icra takibi yapar ve kanuni ipotek hakkının kat mülkiyeti kütüğüne tescil ettirilmesini sağlar. 

·        Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat ana gayrimenkulün yönetici sıfatı gösterilmek suretiyle, hesap açtırır. 

·        Kat malikleri kurulunu toplantıya çağırır. 

Apartman yöneticisinin sorumlulukları… 

·        Yönetici kat maliklerine karşı aynen bir vekil gibi sorumludur. 

·        Yönetici yönetim planında yazılı zamanlarda eğer böyle bir zaman yazılmamışsa her takvim yılının birinci ayı içinde kat malikleri kuruluna, anagayrimnekul dolayısıyla o tarihe kadar elde edilen gelirlerin ve yapılmış olan giderlerin hesabını vermekle yükümlüdür. 

·        Kat maliklerinin yarısı isterse bunların arsa payları ne olursa olsun yönetim planında yazılı zamanlar dışında da hesabın gösterilmesini yöneticiden isteyebilir.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Kemerburgaz'daki 160 Dönümlük Arsa Galatasaray'ın Oldu!
    Kemerburgaz'daki 160 Dönümlük Arsa Galatasaray'ın Oldu!

    Galatasaray, Kemerburgaz'daki 160 dönümlük arsanın sahibi oldu. Galatasaray Florya'daki Metin Oktay Tesisleri'nden ayrıldıktan sonra tüm alt yapı da içinde olmak üzere futbol tesislerini Kemerburgaz'daki 160 dönümlük arazi de yeniden inşa edecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.