|   |   | 

Arap, Rus Ve Ukraynalı Yatırımcı Gayrimenkule Dönüyor

Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, son 5 aydır ertelenen konut alımlarının seçim sonuçlarıyla birlikte hızla artacağını belirterek, belirsizlik ortamının ortadan kalkması, TL’nin yeniden değer kazanması ve bankaların yeni kampanyaları ile önümüzdeki 2 ayda satışların zirveye ulaşacağını beklediklerini söyledi.

Arap, Rus Ve Ukraynalı Yatırımcı Gayrimenkule Dönüyor

Uzun, yabancı yatırımcının, kendi ülkelerindeki bir seçim sonucunu takip eder gibi gelişmeleri an ve an izlediğini aktararak, “Önümüzdeki 6 ayda başta Arap ülkeleri olmak üzere Rusya ve Ukrayna’dan gayrimenkule yatırım hızla artacak” dedi.

Geride bıraktığı 10 yılda 5 Burj Khalifa büyüklüğündeki, 2 milyar dolar değere ulaşan projeye danışmanlık hizmeti veren Projebeyaz, seçim sonrası sektördeki gelişmeleri, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakış açıları ve CNR Emlak 2015’teki satışları değerlendirdi. Projebeyaz Yönetim Kurulu Başkanı Murat Uzun, sosyal ve ekonomik reformların devreye alınması, güven ortamının tesis edilmesi, tüm taraflarda oluşturulacak el birliği ile Türk inşaat sektörünün uluslararası arenadaki konumunu güçlendireceğini söyledi.

Seçim sürecinde sektörün bir taraftan projelerine devam ederken, diğer taraftan yeni stratejiler geliştirdiğini belirten Uzun, “Son 5 aydır yerli ve yabancı yatırımcılar konut alımlarını ötelemişti. Özellikle yabancı yatırımcılar kendi ülkelerinde seçim sonucu takip eder gibi gelişmeleri an ve an izledi. Fuar süresince yaptığımız onlarca toplantıda yabancı yatırımcılar ulaşılan sonuçtan memnun olduklarını dile getiriyor. Belirsizlik ortamının kalkması, bu olumlu havanın yabancı yatırımları artıracağını söyleyebilirim. Başta Arap ülkeleri olmak üzere 2016 yılında yabancı yatırımlarda zirveye ulaşacağız. Özellikle Rusya ve Ukrayna’dan gayrimenkule yatırımın artacağını düşünüyoruz. Öte yandan Türkiye’de seçim nedeni ile alımını erteleyen tüketicilerimizin de gerek bankaların yeni kampanyaları, uygun ödeme koşulları, faiz indirimleriyle yeniden alıma başlayacağı bir döneme giriyoruz. Projebeyaz olarak 140 milyon TL'lik Helis More Residance&Ofis projesinde yer alan residance konutların yüzde 73'nü satmaktan ötürü mutluyuz" dedi.

“Türkiye yabancı yatırımcılar için vazgeçilmez bir ülke”

Projebeyaz’ın bireysel yatırımcı ve grup yatırımcılarına yönelik satışlarında bugüne kadar 57 milyon dolarlık bir döviz girdisi sağladıklarını söyleyen Murat Uzun, Türkiye’nin yabancı yatırımcılar açısından vazgeçilmez bir nokta olarak görülmeye devam ettiğini kaydetti. Murat Uzun, yabancı yatırımcılara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Özellikle Ortadoğulu yatırımcı; kültürel yakınlık, doğal faydalar ve Avrupa’ya nazaran daha ekonomik yaşam biçimini Türkiye’de buluyor. Bu gruptaki yatırımcılar tatilini zaten Türkiye'de geçiren ve burada ev sahibi olmak isteyenlerden oluşuyor. Öte yandan kira getirisi, yıllık mülkün değer artışını göz önüne alarak yatırım yapanlar, Türkiye'de arsalar alarak inşaatlar yapanlar veya daha büyük gayrimenkul yatırım ortaklıkları kuran yatırımcılar var. Türkiye doğası sebebiyle tüm dünyadaki yatırımcılar için cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Ülkesinde güneşi eksik olanı da, yeşili mavisi olmayanı da cezbediyor. Ayrıca coğrafi konumu itibari ile 3-4 saatlik uçuş mesafesinde Avrupa’nın bir ucundan, Rusya’nın kuzey sınırlarına kadar ulaşabilme imkânı da Türkiye'yi cazip hale getiriyor.”

Anadolu’da Bursa, Antalya, Muğla, Trabzon ve Yalova gözde iller

Türkiye’deki siyasi iklimin yatırım yapmak isteyen yabancıları izlemeye yönelttiğini söyleyen Murat Uzun, özellikle yaşamak için gayrimenkul satın alan yatırımcıların talebinin sürdüğünü belirti. Yabancı yatırımcıların Türkiye’de 3 büyük il dışındaki gayrimenkullere de ilgi gösterdiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Türkiye'ye en çok yatırım yapan 5 ülkeyi; Suudi Arabistan, Kuveyt, Almanya, Rusya ve Irak olarak sıralayabiliriz. Yabancıların İstanbul, Ankara ve İzmir haricindeki gözde illeri son yıllarda Bursa, Antalya, Trabzon, Muğla, Yalova oldu. İstanbul’daki gözde semtleri ise Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü, Esenyurt, Bakırköy; Anadolu Yakası’nda ise Kartal ve Kadıköy.”

Kuveyt, Londra ve Almanya ofislerine ABD ve Rusya eklenecek

İstanbul ve İzmir’in dışında Kuveyt, İngiltere (Londra) ve Almanya’da (Frankfurt) ofis açan Projebeyaz, yakında ABD ve Rusya ofisini de hizmete sokacak. Projebeyaz yurtdışı ofislerinde, kira garantili yatırımlık portföyler veya yaşamak için talep edilen konutları yatırımcılara sunuyor. Yurtdışını bilmeyen, kurallarına ve işleyişine vakıf olmayan yatırımcıya, vergi, bankacılık ve diğer yasal işlemlerde yol gösteren Projebeyaz, yatırımcının sadece mülk satın almasına değil yaşam tarzına adapte olmasına destek veriyor. Türk yatırımcıların en çok tercih ettiği ülkeler arasında, İngiltere (Londra, Manchester), İspanya (Barselona), ABD (Miami, Dallas, NewYork, Orlando) ve Yunanistan yer alıyor.

Gayrimenkulün peşinde 3 yılda dünyanın çevresinde 15 tur attı

Çalışmalarına 2006 yılında başlayan Projebeyaz, toplamda 1.5 milyon metrekareyi geçen ve 2 milyar dolar değere ulaşan projede konsept danışmanlığı, pazarlama, satış&kiralama, satış sonrası tesis yönetimi başlıkları altında hizmet verdi. Başka bir deyişle 5 Burj Khalifa (334 bin metrekare) büyüklüğünde projeye danışmanlık hizmeti sundu. Son 3 yılda Projebeyaz ekibi; fuarlar, müşteri ziyaretleri, saha keşifleri, lansman geceleri, road showlar ve pazarlama faaliyetleri için 600 bin km’den fazla mesafe kat etti. Gayrimenkulün peşinde dünyanın etrafını 15 tur (Ekvator’un çevresi 40 bin 75 km) dolaştı.


Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Gurbetçiler de Konutu KDV'siz Alacak

  Gurbetçiler de Konutu KDV'siz Alacak

  Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da yabancılar gibi, Türkiye'de aldıkları ilk konut ve iş yeri için KDV ödemeyecek.

 • Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılı yapı ruhsatları verilerine göre konut fiyatları 2016'da yüzde 4,4 artarken en çok artış yine tek daireli binalarda gerçekleşti. Tek daireli binalarda metrekare değeri yüzde 10.8’le büyük ve çok odalı konutları solladı.

 • Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ağbal, yabancılara getirilen konut alımındaki KDV istisnasına ilişkin, "Bu imkandan ilk başta yararlansa bile bir yıllık süre içinde bu konutu elinde tutması gerekecek." dedi.

 • İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  İkinci Çeyrekte Yüzde 30'luk Artış Bekleniyor

  2017 yılının ikinci çeyreğinde; konut ve ofis projelerinde fiyat artışı olabileceğinin vurgusunu yapan Moment Yapı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Uyar “İkinci çeyrekte yüzde 30'lara varan bir artış bekliyoruz” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.