|   |   | 

Artaş Grubu‘ndan Göktürk Çobançeşme ve Cendere‘de 3 Yeni Proje!

Son 10 yılda 13 bin konut hayata geçiren Artaş Grubu, İstanbul merkezli yeni projeler için kolları sıvadı. Artaş Grubu, Göktürk, Çobançeşme ve Cendere ‘de 3 yeni proje yapmaya hazırlanıyor…

Artaş Grubu‘ndan Göktürk Çobançeşme ve Cendere‘de 3 Yeni Proje!

Son 10 yılda çoğunluğu Avrupa Konutları markasıyla olmak üzere 13 bin konut hayata geçiren ve kurduğu ortaklıklarla Tema İstanbul ile Vadi İstanbul gibi dev projelerin yapımına devam eden Artaş Grubu, gelecek dönemde yeni projelerini görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, kısa süre içerisinde İstanbul’da 3 yeni projenin yapımına başlayacaklarını açıkladı. Yeni projeler için ruhsat alma aşamasında olduklarını belirten Çetinsaya’nın verdiği bilgilere göre grubun yeni dönüşüm alanları Kemerburgaz Göktürk’teki Arıcılar, Çobançeşme ve Cendere Vadisi olarak belirlendi.

METREKARESİ 3500 DOLAR İSTANBUL İÇİN ÇOK UYGUN

Gelecek ay Avrupa Konutları TEM 2 projesini teslim edeceklerini belirten Çetinsaya, Topkapı, Vadi İstanbul, Tema İstanbul projelerini geliştirmeye devam ettiklerini söyledi. Çetinsaya, “Plan ve ruhsat çalışmalarına devam ettiğimiz yeni projelerimiz var. Çobançeşme, Arıcılar, Cendere Vadisi’nde proje geliştireceğiz. Artık çoğu araziler ya sanayi ya da konuttan dönüşüm oluyor. Bunlar da böyle projeler olacak” dedi. Vadi İstanbul’da metrekaresi 3 bin 500 dolar olan fiyatların uygun sayılabileceğini belirten Süleyman Çetinsaya, “Dünyadaki bütün marka şehirlere baktığınızda bugün metrekaresi 10 bin dolardan aşağıya bir ev almanız mümkün değil. İstanbul da dünyanın sayılı şehirlerinden. Sadece fert başı gelirimiz açısından düşük kaldığımız için bize göre pahalı geliyor” ifadelerini kullandı.

‘YÜZDE 18’LİK KDV ORTA GELİRLİYİ ZORLUYOR’

Konut satın alma pazarına bakıldığında yüzde 18’lik KDV oranının sıkıntı yaratmaya başladığına dikkat çeken Süleyman Çetinsaya, “Kentsel dönüşüm haricinde İstanbul’un merkezinde yer kalmadığı için yüzde 18’lik KDV oranı normal hale geldi. Yüzde 18 KDV’li satılan konutları alt gelir grubunun zaten alma imkânı yok ancak orta gelir grubu da satın alırken zorlanıyor. Bununla birlikte imar artışına yönelik bir rant vergisi söylentisi de var. Sektör olarak son 10 yılda çok fazla yol aldık, kapasitemiz genişledi. Ancak inşaat sektörünü yavaşlatmanın Türkiye’ye bir faydası olmaz” dedi.

‘VERGİLERİN DENETLENMESİ GEREKİYOR’

Hasılat paylaşımı modeliyle meydana gelen toplu konut atılımıyla geçen 8-10 yılda müteahhitlik hizmetlerinin geliştiğine ve şirketlerin yasal ve kayıtlı bir hale geldiğine dikkat çeken Çetinsaya, inşaat sektörüne uygulanan vergileri yükseltmenin yerine, vergilerin daha aktif olarak denetlenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

‘METRO BİLE GELDİ AMA HÂLÂ DÖNÜŞMÜYOR’

Çetinsaya, İstanbul’da Esenler, Bağcılar ve Küçükçekmece’de daha hızlı kentsel dönüşüm gerektiğini söylerken, “Altyapıları bitti, metro bile geldi ama mevcut emsal ve yükseklik hassasiyetiyle bu mümkün değil” dedi

‘GYO OLMAYI HEDEFLİYORUZ’

Gelecek dönemde Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) olmayı hedeflediklerini belirten Süleyman Çetinsaya, “GYO’ların Emlak Konut’un dışında borsadaki değerleri gerçek değerlerinin çok altında. Bir sanayi kuruluşu gibi olmuyor. Bunun yanı sıra bir kurumlar vergisi alınacak söylentisi var, bu da bizi çekingen hale getiriyor. Biz bütün yapılanmayı tamamladık, şirketi kurduk. 4 tane AVM, ticari gelirli yerler ve oteller onun üzerinde bulunuyor. Sadece uygun zaman kolluyoruz” dedi.

‘YABANCI YÜKÜNÜ TAŞIMAM’

Kendileriyle birlikte iş yapmak isteyen yabancı şirketler bulunduğunu ancak bunu düşünmediklerini anlatan Çetinsaya, şunları söyledi: “Her parselin güneşi başka yerden doğar. Yabancılar ‘Beni bu işe ortak edeceksin ama ben ne kadar para kazanacağım bana bunu garanti et’ diyorlar. Ben bunu garanti edebilir miyim? Sonuçta Türkiye bu. İmarını alıyorsun ama belediyeden ruhsat alamıyorsun. 6 ay 1 yıl uğraşıyorsun. Bunu bir yabancı kabul eder mi? Sen o yabancının yükünü taşırsın sonra…” (HT Emlak)

Yeni Proje Haberleri

Yeni Proje Kategorisindeki diğer haberler

 • Piazza Görücüye Çıktı

  Piazza Görücüye Çıktı

  Rönesans Gayrimenkul Yatırım’ın karma proje olarak hayata geçirdiği Piazza, adalar manzaralı konutlarıyla sahiplerine farklı bir deneyim sunuyor.

 • Yedi Mavi’de satışlar muhteşem kampanya ile başladı

  Yedi Mavi’de satışlar muhteşem kampanya ile başladı

  Kalkavan Yapı, Hasan Sever İnşaat ve Gül Yapı Gayrimenkul Geliştirme İş Ortaklığı’nda, İstanbul’un en değerli arazilerinden TOBB’un Zeytinburnu arazisi üzerinde hayata geçirilecek Yedi Mavi Projesi’nde satışlar başladı.

 • Kartal’ın En Yeni Projesi Okkalar İnşaat’tan: Armamenta

  Kartal’ın En Yeni Projesi Okkalar İnşaat’tan: Armamenta

  Okkalar İnşaat 40 yıllık tecrübesiyle İstanbul’un yükselen değeri Kartal’da yepyeni bir projeye başlıyor. Bugüne kadar Pendik, Kurtköy ve Konya’da yaptığı yeni nesil projeleriyle 5 binden fazla kişiyi ev sahibi yapan Okkalar İnşaat’ın yenigözdesi ArmaMenta yakında satışa sunulacak.

 • Geleceğin Yaşam Stili Mina Towers Tanıtıldı

  Geleceğin Yaşam Stili Mina Towers Tanıtıldı

  Başaran Yatırım Holding, “Dünya standartlarında bir yıldız şimdi Kadıköy’de” sloganıyla Anadolu Yakası’nın en değerli lokasyonlarından Fikirtepe’de hayata geçirdiği Mina Towers projesinin lansmanını gerçekleştirdi.

 • Dev projede ihale günü

  Dev projede ihale günü

  Yıllardır mahrumiyet bölgesi olarak gösterilen Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde öğrenciler, hasta yakınları ve çalışanların otopark, alışveriş, eğlence, sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak dev proje 21 Eylül (yarın) ihaleye çıkarılıyor.

 • Varyap’tan Yalıkavak’ı Değiştirecek Yepyeni Bir Proje

  Varyap’tan Yalıkavak’ı Değiştirecek Yepyeni Bir Proje

  Türkiye’nin lider inşaat şirketlerinden Varyap; Bodrum Yalıkavak’a yeni bir proje kazandırıyor. Son dönemin en popüler bölgesi Tilkicik Koyu’nda yapımına başlanan “Varyap Yalıkavak” projesinin tanıtımı, Eylül ayı sonunda gerçekleştirilecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.