|   |   | 

Asansör Faciasında Kimse Sorumlu Değilmiş!

Torunlar Center’da 10 işçinin öldüğü asansör faciasıyla ilgili asansörü imal eden Geda Majör firmasında çalışan üç işçi ile Torunlar’da Proje Müdürü olan Murat Aytimur tutuklandı. Şüpheliler, kusurlu olmadıklarını savundu.

Asansör Faciasında Kimse Sorumlu Değilmiş!

Mecidiyeköy’deki Torunlar Center’da meydana gelen, 10 işçinin öldüğü asansör faciası nedeniyle gözaltına alınan 11 kişiden 4’ü tutuklandı. Tutuklanan şüphelilerin 3’ü asansörü imal eden Geda Majör firmasında çalışan işçiler. Torunlar GYO’dan ise Proje Müdürü inşaat mühendisi Murat Aytimur tutuklanırken, bilirkişi raporunda kazanın nihai sınırı belirleyen limit sensörünün olmaması ve asansörü yetkin olmayan bir kişinin kullanması nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor.

5 gün önce işe girmiş
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında Torunlar
Torunlar GYO’nun genel müdür yardımcısının da bulunduğu 5 şüpheli savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, şüphelilerden 6’sı tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi, Geda Major’ün asansör montaj ve arızalarından sorumlu personeli Önder Türksoy ile teknik personelleri Adem Akyıldız ve Turgay Dalgıç ile Torunlar GYO Proje Müdürü inşaat mühendisi Murat Aytimur’un tutuklanmasına karar verdi. Hâkim İslam çiçek, Torunlar GYO’nun Muhasebe Müdürü Metin Karakoç ile Geda Major’ün Genel Müdürü Orhan Demirel’i, “şirketteki mevcut konumları gereği doğrudan veya asli sorumluluklarının olmayabileceği” kanaatine serbest bıraktı.
Savcılık ve mahkeme sorgusunda her iki şirkette çalışan şüpheliler birbirlerini suçladı. Asönsör firmasının genel müdürü Orhan Demirel, ifadesinde, inşaata Almanya’dan getirdikleri 6 tane yeni asansörü kurduklarını belirterek, “Asansörün kullanılmasından biz sorumlu değiliz. Asansör kullanımında talep ettiğimiz kurallar vardır. En önemlisi şirketimiz tarafından eğitim almayan bir personelin asansör kullanması kesinlikle yasaktır. Bu tutanakla sabittir” dedi. Demirel’in avukatı Mustafa Güneş de, kazanın olduğu gün asansörde operatör olarak çalışan taşeron işçinin 5 gün önce işe başladığını ve bu işçiye eğitim verilmediğini belirtti. Güneş, “170 sayfa tutarındaki kullanım kılavuzunun okunup anlaşılması için dahi bu beş günlük süre yeterli değildir, değil ki o kişinin eğitim alabilmesi mümkün olsun” ifadelerini kullandı. Tutuklanan proje müdürü Murat Aytimur, hâkimlik sorgusunda, “Asansörün işi bakımı, onarımı tamamen Geda Major firmasına aittir. Arıza anında onarımına elimizi sürmüyoruz. Bir kusurum yoktur” dedi.

Sabah arıza yapmış
Aytimur’un avukatı Hasan Girit ise, kule sorumlusu Bünyamin Keskin’in 09.20 itibariyle asansörün bozuk olduğunu rapor ettiğine dikkat çekerek, “Kiralayan şirketin personeli işyerine geliyor ve makineyi çalıştırıyor, makine akşama kadar düzenli bir şekilde çalışıyor. Kiralayan şirket 30 Mayıs 2014 tarihinde Makine Mühendisleri Odası’na başvurmuş, olumluluk belgesi almıştır. Ancak makine bundan sonra da uyarılar yapmıştır. Bilirkişi raporunda da saptandığı gibi sistemin temel göstergeleri çalışmamaktadır. Taşıyıcı sistem durması gereken 31. katta durmamış, yukarıyı zorlamış ve kurtularak aşağıya düşmüştür” sözleriyle müvekkilini savundu.
Tutuklanan isimlerden biri olan asansör firmasının imalat sorumlusu Önder Türksoy savunmasında “Kaza günü kaza yerinde değildim. Olayı telefondan öğrendim. Bir kusurum olduğunu düşünmüyorum” dedi. Türksoy’un avukatları da, bilirkişi raporunda belirtilen nihai sınırı belirleyen limit sensörü ve stoperlerin asansörde bulunduğunun Mayıs ayındaki muayenede tespit edildiğini ve raporda stoper ve yetkin olmayan kullanıcıya değinildiğini belirttiler. Milliyet

GYO Haberleri

GYO Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlak Konut’tan 1.3 milyon M2’lik 5 dev ihale
  Emlak Konut’tan 1.3 milyon M2’lik 5 dev ihale

  Yılın ilk çeyreğinde satış rekorları kırarak sektöre yön veren Emlak Konut GYO 5 dev proje için ihaleye çıkıyor. Haziran ve Temmuz aylarında ihalesi gerçekleştirilecek; İstanbul Riva, Zeytinburnu, Tuzla ve 2 Etap şeklinde ihale edilecek olan İzmir Alsancak’taki projeler toplamda 1 milyon 327 bin m2’lik araziyi kapsıyor.

 • Akıllı Şehirler Geleceğin Yaşam Biçimi Olacak
  Akıllı Şehirler Geleceğin Yaşam Biçimi Olacak

  Halk GYO Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin, “Türkiye Geleceğini Yeniden Tasarlıyor” ana teması ile bu yıl 16. kez düzenlenen Forum İstanbul 2023 Konferansı’nda akıllı şehir uygulamaları hakkında bilgi verdi.

 • Nurol GYO’dan İnsan Odaklı Çözümler
  Nurol GYO’dan İnsan Odaklı Çözümler

  Kurulduğu ilk günden itibaren kalite ve güven esaslarına bağlı kalarak, yaşadığı topluma ve dokunduğu her bireye fayda sağlamayı misyon edinen Nurol GYO, geliştirdiği insan odaklı yaklaşımlarını, “Nurol Çözümleri” (N Çözümleri) başlığı altında tanıttı.

 • Sinpaş’ın Katar Çıkarması
  Sinpaş’ın Katar Çıkarması

  43 yıllık deneyimiyle sektörde pek çok ilke imza atan Sinpaş, 300’den fazla Türk firması ve Körfez Bölgesi’nden 3000’den fazla iş adamını bir araya getirecek olan Expo Turkey by Katar 2017’ye katılıyor.

 • Aydos Country’de yüzde 5 peşinat ile ev sahibi olma imkanı!
  Aydos Country’de yüzde 5 peşinat ile ev sahibi olma imkanı!

  Sinpaş GYO’nun, İstanbul Anadolu Yakası’nın en hızlı gelişen ve en çok kazandıran bölgesi Sancaktepe’de hayata geçirdiği Aydos Country’de evler Mayıs ayında teslim ediliyor. Siz de baharı; yalnızca yüzde 5 peşinat ödeyerek ev sahibi olarak karşılayın, bir yıl boyunca bedavaya oturun.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.