|   |   | 

Asansör Faciasında Kimse Sorumlu Değilmiş!

Torunlar Center’da 10 işçinin öldüğü asansör faciasıyla ilgili asansörü imal eden Geda Majör firmasında çalışan üç işçi ile Torunlar’da Proje Müdürü olan Murat Aytimur tutuklandı. Şüpheliler, kusurlu olmadıklarını savundu.

Asansör Faciasında Kimse Sorumlu Değilmiş!

Mecidiyeköy’deki Torunlar Center’da meydana gelen, 10 işçinin öldüğü asansör faciası nedeniyle gözaltına alınan 11 kişiden 4’ü tutuklandı. Tutuklanan şüphelilerin 3’ü asansörü imal eden Geda Majör firmasında çalışan işçiler. Torunlar GYO’dan ise Proje Müdürü inşaat mühendisi Murat Aytimur tutuklanırken, bilirkişi raporunda kazanın nihai sınırı belirleyen limit sensörünün olmaması ve asansörü yetkin olmayan bir kişinin kullanması nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor.

5 gün önce işe girmiş
Soruşturma kapsamında gözaltına alınan aralarında Torunlar
Torunlar GYO’nun genel müdür yardımcısının da bulunduğu 5 şüpheli savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, şüphelilerden 6’sı tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi, Geda Major’ün asansör montaj ve arızalarından sorumlu personeli Önder Türksoy ile teknik personelleri Adem Akyıldız ve Turgay Dalgıç ile Torunlar GYO Proje Müdürü inşaat mühendisi Murat Aytimur’un tutuklanmasına karar verdi. Hâkim İslam çiçek, Torunlar GYO’nun Muhasebe Müdürü Metin Karakoç ile Geda Major’ün Genel Müdürü Orhan Demirel’i, “şirketteki mevcut konumları gereği doğrudan veya asli sorumluluklarının olmayabileceği” kanaatine serbest bıraktı.
Savcılık ve mahkeme sorgusunda her iki şirkette çalışan şüpheliler birbirlerini suçladı. Asönsör firmasının genel müdürü Orhan Demirel, ifadesinde, inşaata Almanya’dan getirdikleri 6 tane yeni asansörü kurduklarını belirterek, “Asansörün kullanılmasından biz sorumlu değiliz. Asansör kullanımında talep ettiğimiz kurallar vardır. En önemlisi şirketimiz tarafından eğitim almayan bir personelin asansör kullanması kesinlikle yasaktır. Bu tutanakla sabittir” dedi. Demirel’in avukatı Mustafa Güneş de, kazanın olduğu gün asansörde operatör olarak çalışan taşeron işçinin 5 gün önce işe başladığını ve bu işçiye eğitim verilmediğini belirtti. Güneş, “170 sayfa tutarındaki kullanım kılavuzunun okunup anlaşılması için dahi bu beş günlük süre yeterli değildir, değil ki o kişinin eğitim alabilmesi mümkün olsun” ifadelerini kullandı. Tutuklanan proje müdürü Murat Aytimur, hâkimlik sorgusunda, “Asansörün işi bakımı, onarımı tamamen Geda Major firmasına aittir. Arıza anında onarımına elimizi sürmüyoruz. Bir kusurum yoktur” dedi.

Sabah arıza yapmış
Aytimur’un avukatı Hasan Girit ise, kule sorumlusu Bünyamin Keskin’in 09.20 itibariyle asansörün bozuk olduğunu rapor ettiğine dikkat çekerek, “Kiralayan şirketin personeli işyerine geliyor ve makineyi çalıştırıyor, makine akşama kadar düzenli bir şekilde çalışıyor. Kiralayan şirket 30 Mayıs 2014 tarihinde Makine Mühendisleri Odası’na başvurmuş, olumluluk belgesi almıştır. Ancak makine bundan sonra da uyarılar yapmıştır. Bilirkişi raporunda da saptandığı gibi sistemin temel göstergeleri çalışmamaktadır. Taşıyıcı sistem durması gereken 31. katta durmamış, yukarıyı zorlamış ve kurtularak aşağıya düşmüştür” sözleriyle müvekkilini savundu.
Tutuklanan isimlerden biri olan asansör firmasının imalat sorumlusu Önder Türksoy savunmasında “Kaza günü kaza yerinde değildim. Olayı telefondan öğrendim. Bir kusurum olduğunu düşünmüyorum” dedi. Türksoy’un avukatları da, bilirkişi raporunda belirtilen nihai sınırı belirleyen limit sensörü ve stoperlerin asansörde bulunduğunun Mayıs ayındaki muayenede tespit edildiğini ve raporda stoper ve yetkin olmayan kullanıcıya değinildiğini belirttiler. Milliyet

GYO Haberleri

GYO Kategorisindeki diğer haberler

 • Kiler GYO’nun 4 projesinde 240 ay vade fırsatı!

  Kiler GYO’nun 4 projesinde 240 ay vade fırsatı!

  Mimari ve mühendislik alanında birçok projeyi hayata geçiren Kiler GYO, konut seferberliği için bizde varız dedi ve İstanbul’da bulunan 4 projesinde 240 aya kadar çeşitli fırsatlar sunuyor.

 • AKİŞ Ve SAF GYO Birleşmesinden Gayrimenkul Devi Doğdu

  AKİŞ Ve SAF GYO Birleşmesinden Gayrimenkul Devi Doğdu

  Türkiye’de gayrimenkul sektöründe sıralamayı değiştiren dev birleşme Akiş ve SAF GYO arasında gerçekleşti. Akiş GYO A.Ş. Genel Müdürü Gökşin Durusoy, “Bu birleşme ile özkaynak büyüklüğü açısından özel sektör GYO’ları arasında 3. sıraya yükseldik. Yeni şirket temettü potansiyeli, rekabet avantajı ve projelerde hareket kabiliyeti sağlayacak” dedi.

 • Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Neler Yapar Neler Yapamaz?

  Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Neler Yapar Neler Yapamaz?

  Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından düzenlenen gayrimenkul yatırım ortaklıkları gayrimenkullere, gayrimenkule dayalı projelere ve gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmak suretiyle faaliyet gösteren özel bir portföy yönetim şirketi tipidir.

 • GYODER’den 20 Yıl Vade Kampanyasına Destek

  GYODER’den 20 Yıl Vade Kampanyasına Destek

  ‘Türkiye’nin Gayrimenkul Platformu’ GYODER, sektöre ve ekonomik büyümeye katkı sağlamak amacıyla başlatılan ‘20 yıl vade ve düşük faizli konut kredisi’ ile orta gelirlinin konut edinmesine yönelik kampanyayı destekliyor. Bugün başlayan ve 31 Mart’a kadar sürecek ikinci kampanya ile GYODER üyelerinin markalı konutları, 240 ay vade, 0.75-0.85 arasında faizle satılıyor.

 • Mistral GYO hisselerine 3 kat talep geldi

  Mistral GYO hisselerine 3 kat talep geldi

  Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) liderliğinde ve Yatırım Finansman Menkul Değerler (YFAŞ) eş liderliğinde 12-13 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Mistral GYO halka arzına 3 kat talep geldi.

 • Mistral GYO halka açılıyor

  Mistral GYO halka açılıyor

  İzmir’in önde gelen işadamlarının ortaklığıyla kurulan Mistral GYO, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) liderliği ve Yatırım Finansman Menkul Değerler (YFAŞ) eş liderliğiyle, 12-13 Ocak 2017 tarihleri arasında halka açılıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.