|   |   | 

Avrasya Tüneli’nde Son Durum

Avrasya Tüneli’nde son durum ne? Avrasya Tüneli ne zaman açılıyor?

Avrasya Tüneli’nde Son Durum

Asya ve Avrupa’yı deniz altından karayolu tüneliyle birleştirecek Avrasya Tüneli projesinde çalışmalar son aşamaya geldi. İstanbul’un mega projeleri arasında yer alan Avrasya Tüneli’nde geri sayım başladı. Peki Avrasya Tüneli’nde son durum ne? Avrasya Tüneli ne zaman açılıyor?

Avrasya Tüneli ne zaman açılıyor?

İstanbul’un mega projelerinden Avrasya Tüneli’nde sona yaklaşıldı. İstanbul trafiğini rahatlatması açısından büyük önem taşıyan projenin açılış tarihi belli oldu. Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattının temel atma töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Avrasya Tüneli’nin 20 Aralık’ta açılacağını söyledi. Başbakan Binali Yıldırım, “Yedi tepeli İstanbul'a yedi tane yıldız gibi eser yapıyoruz. Marmaray yapıldı, açıldı. Yanında şimdi arabalar için tünel yapıyoruz. 20 Aralık'ta da onun açılışını hep birlikte, Cumhurbaşkanımızla beraber yapacağız” dedi. Başbakan Yıldırım, diğer mega projelerin son durumuna ilişkin ise şunları söyledi: “Yetmedi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 26 Ağustos'ta da büyük bir coşkuyla beraber açacağız. İstanbul'u komşu kapısı yapacak, İstanbul İzmir otoyolu ve Osman Gazi Köprüsü, dünyanın dördüncü büyük köprüsü. Onun açılışını da 30 Haziran'da yapacağız.”

Avrasya Tüneli’nde sona yaklaşıldı

-Avrasya Tüneli, Asya ve Avrupa’yı deniz altından karayolu tüneliyle birleştirecek.

- Avrasya Tüneli, Asya ve Avrupa kıtalarını 3 boğaz köprüsü ve Marmaray'ın ardından 5'inci kez birbirine bağlayacak.

- Dünyanın en iyi mühendislik projeleri arasında gösterilen Avrasya Tüneli, dünyada 106 metre ile denizin en derininden giden tünel özelliğine sahip.

- Bir katı gidiş bir katı geliş olmak üzere 2 katlı olarak inşa edilen tünel 2'şer şeritten oluşacak.

-İstanbul'da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme- Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14.6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor.

Proje ile bu yoğun güzergâhta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar inecek. Proje saatlerce trafiğe takılmadan direk Asya - Avrupa arasındaki geçişi en kısa sürede sağlayacak.

-Çift katlı tünel, 7,5 büyüklüğünde bir depremde zarar görmeyecek şekilde planlandı.

-Toplam 1.2 milyar dolara mal olacak Avrasya Tüneli'nin yüzde 82’lik kısmı tamamlandı. Avrasya Tüneli 20 Aralık’ta hizmete girecek.

-Tünelin geçiş ücreti de belli oldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan geçtiğimiz günlerde Avrasya Tüneli ile ilgili yaptığı açıklamada, “Avrasya Tüneli'nden geçiş ücreti 5 dolar artı KDV olacak” dedi.

-Proje kullanılan ileri teknoloji ve mühendislikle zamanından önce bitiriliyor. Avrasya Tüneli projesinin 2017'nin ikinci yarısında hizmete girmesi planlanıyordu.

- Projenin hizmete girmesiyle birlikte İstanbul trafiğinin nefes alması, köprü trafiği eziyetinin tarihe karışması bekleniyor.

-Tünelden günde 120 bin, yılda ise 40 milyon aracın geçmesi öngörülüyor.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.