|   |   | 

Avrasya Tüneli'nin Geçiş Ücreti Belli Oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli'nde incelemelerde bulunarak, tünelin Aralık ayında açılmasının hedeflendiği ve şu anki koşullarda geçiş fiyatının 5 dolar artı KDV olarak öngörüldüğünü açıkladı.

Avrasya Tüneli'nin Geçiş Ücreti Belli Oldu

Asya ve Avrupa kıtalarını bir araya getirecek Avrasya Tüneli'ndeki çalışmalar son hızı ile devam ederken, bugün tünele ziyarette bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ATAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, ATAŞ CEO’su Seok Jae Seo ve ATAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve beraberindekilerle tünele inerek çalışmaların son durumu ile ilgili bilgi aldı.

Denizin 106 metre altında devam eden tünelde bilgi alan Arslan, tünelin bitişinde bir açıklama yaptı. Tünelin son durumu ile ilgili bilgi veren Arslan, “Biz de Ulaştırma Bakanlığı olarak bütün çalışanlarımızla birlikte İstanbulumuzun, İstanbullumuzun ulaştırma projelerini tek tek hayata geçiriyoruz. Marmaray’dan sonra deniz altından yapılan lastik tekerlekli araçların geçişi için yapılan Avrasya Tüneli'ndeyiz. Avrasya Tünelini iki cümle ile özetlemek gerekir ise derinlik anlamında rekorlar içeren bir proje. Deniz yüzeyinde 104.6 metre aşağıdan geçen bir tünel. Çap olarak 13.7 metrelik dış çapı ile iç kaplamaları bittikten sonra şu an içinde bulunduğumuz yer anlamında 12 metrelik çapı ile rekor bir proje. Ancak, bu rekor proje başka bir şey daha sağlıyor. İstanbul’da tarihi yarım adadaki trafiğin İstanbul şehrini daha fazla yormadan deniz altından Anadolu'ya geçmesini sağlıyor. Ve Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçmesi gereken trafiği de köprülerden yaklaşık bir saat mesafede şehir içerisinde gezdirmeden 15 dakikada diğer yakaya geçiriyor. Bu projenin en büyük özelliklerinden biri bu. Şu an bulunduğumuz tarihi yarımadaya katkısı yadsınamaz” şeklinde konuştu.

Avrasya Tüneli'nin dünya çapında ödüller aldığını vurgulayan Arslan, “Bugün Anadolu yakasında yeraltına iniyorsunuz. Denizin 106 metre altından 5 buçuk kilometre tüneli kat ederek Avrupa yakasına çıkıyorsunuz. Bundan daha büyük bir mutluluk olabilir mi? Şu an tünelin yüzde 82’si tamamlandı. Hedefimiz bu yılın sonunda Avrasya Tünelini bitirerek İstanbullunun ve İstanbul’un hizmetine sunmak. Bunu özellikle altını çizerek çok çok önemsediğimizi vurgulayalım. Zira normal süresinde 2017’nin Temmuz ayında bitirilmesi gereken bir proje, yaklaşık 7 ay önce bitirilmiş olacak” diye konuştu.

Avrasya Tüneli'nin en büyük depreme dayanıklı halde yapıldığını hatırlatan Arslan, “Az önce sismik contaların olduğu yerde size de açıklama yaptık. Fiziki olarak küçük şeyler gözüküyor ama fonksiyonları o kadar büyük ki İstanbul gibi bir deprem şehrinde, 2 bin 500 yılda bir olma olasılığı düşünülen en büyük depremde dahi en ufak bir hasar olmadan hizmete devam edecek. Gerek Marmara tüneli gerek Avrasya Tüneli depreme dayanıklılık anlamında, bir deprem anında en ufak bir hasar görmeden ayakta kalacak projeler” dedi.

Avrasya Tüneli'nin yılda 120 bin araca hizmet etmesinin beklendiğini belirten Bakan Arslan, tünelin Aralık ayında açılmasının hedeflendiği ve şu anki koşullarda geçiş fiyatının 5 dolar artı KDV olarak öngörüldüğünü açıkladı.

İKİ KITA ARASINDAKİ YOLCULUK 15 DAKİKAYA İNECEK

Avrasya Tüneli'nin yapımının tamamlanmasıyla;

• Trafiğin çok yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında yolculuk süresi 15 dakikaya kadar inecek.
• Avrasyol, sahip olduğu ileri teknoloji ile bu güzergahta güvenli ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacak. Modern aydınlatma, yüksek kapasiteli havalandırma ve yolun düşük eğime sahip olması gibi özellikler, yolculuk konforunu artıracak.
• Avrasyol’un iki katlı olarak inşa edilmesi, yol güvenliğine sağladığı katkı sayesinde sürüş konforunu da olumlu yönde etkileyecek. Her katta 2 şeritten tek yönlü geçiş sağlanacak.
• Sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında da kesintisiz yolculuk yapılması sağlanacak.
• Karayolu ağını tamamlayan anahtar bağlantı ve İstanbul’daki mevcut havaalanları arasında en hızlı ulaşım olanağı olacak.
• Trafik yoğunluğunun azalmasıyla egzoz emisyon oranı azalacak.
• Tarihi yarımadanın doğusunda kayda değer oranda trafik azalması sağlayacak.
• Boğaziçi, Galata ve Unkapanı köprülerindeki araç trafiğinde hissedilir rahatlama olacak.
• Yapısı itibarıyla İstanbul’un siluetine zarar vermeyecek.
• Avrasyol’un Asya girişi Harem’de, Avrupa yakası girişi ise Çatladıkapı’da yer alacak.
• Tünel 7 gün 24 saat hizmet verecek.
• Tünelde sadece minibüs ve otomobillerin kullanımına izin verilecek.
Araçlar OGS ve HGS sistemleriyle ödeme yapabilecek iken araç içindeki yolcular için ayrıca ödeme yapılmayacak.
• Her 100 metrede bir yer alan acil durum telefonları, kamu anons sistemi, radyo anonsu ve GSM alt yapısı sayesinde yolculuk esnasında kesintisiz bir iletişim imkanı sağlanacak ve acil durumlarda bilgi akışı kesilmeyecek.
• Tünel girişlerinde ve içerisinde 7/24 görev yapan her türlü donanıma ve eğitime sahip İlk Müdahale Ekipleri tünel içerisinde herhangi bir olaya birkaç dakika içerisinde müdahale edecek.
• Avrasyol, 7.5 moment büyüklüğünde bir depreme göre tasarlandı. Boğaz altında inşa edilen sistem, İstanbul’da 500 yılda bir olacak en büyük depremde hiç hasarsız hizmete devam edebilecek, 2 bin 500 yılda bir olma olasılığı bulunan depremde ise küçük bakımlarla hizmete açılabilecek şekilde inşa ediliyor. İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Binlerce İlaç Toplatılıyor!
  Binlerce İlaç Toplatılıyor!

  Asya-Avrupa arasındaki üretim savaşları ilaca da sıçradı. Avrupa İlaç Ajansı, jenerik ilaç pazarının üssü Hindistan’ın onaylarını geçersiz saydı. Binlerce ilaç için toplama kararı alındı. Karar, Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

 • Naylon Poşet Tarihe Karışıyor
  Naylon Poşet Tarihe Karışıyor

  Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda kullanımı 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacak.

 • Ortadoğu Devi Satıldı
  Ortadoğu Devi Satıldı

  Ortadoğu`nun en büyük online perakende şirketlerinden biri olan Dubai merkezli Souq.com, dünya devi amazon.com`a satılıyor. Anlaşma iki şirket tarafından yapılan ortak açıklama ile duyuruldu. Kaynaklara göre fiyat 600 milyon doların üzerinde.

 • 4.5G’nin birinci yılında Turkcell’den Türkiye’de bir ilk daha
  4.5G’nin birinci yılında Turkcell’den Türkiye’de bir ilk daha

  İlklerin öncüsü Turkcell, Türkiye’de bir ilke daha imza attı. Türkiye’nin yerli baz istasyonu (ULAK) projesine başından bu yana destek veren Turkcell, 4.5G’nin birinci yılında şebekesinde yerli baz istasyonları kullanarak Turkcell’in anlık mesaj uygulaması BiP üzerinden ilk görüntülü görüşmeyi gerçekleştiren mobil operatör oldu.

 • Dolar Yaklaşık 5 Ayın Dibine Geriledi
  Dolar Yaklaşık 5 Ayın Dibine Geriledi

  ABD doları, Trump`ın sağlık tasarısında yaşadığı başarısızlığın ardından başlıca rakipleri karşısında yaklaşık 5 ayın en düşük seviyesini gördü. Altının ons fiyatı ise yüzde 0,5 artışla 1.254,90 dolara tırmanarak son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.