|   |   | 

Bakan Ağbal’dan asgari ücret müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari geçim indirimi üzerinde yapılacak yasal düzenleme ile hiçbir çalışanın bin 300 TL’nin altında ücret almayacağını söyledi.

Bakan Ağbal’dan asgari ücret müjdesi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Bakan Ağbal ile birlikte Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriye Özak, belediye başkanları ve sanayiciler katıldı. Açılış konuşmalarının ardından kürsüye davet edilen Bakan Ağbal, asgari ücretin bin 300 TL’nin altına düşmesi konusu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Birçok çalışanın kafasındaki soru işaretlerini gideren Bakan Ağbal, “Asgari ücret bin 300 TL. Biz hükümet olarak, ‘1 Ocak 2016’dan itibaren asgari ücreti bin 300 TL yapacağız’ dedik. Hep beraber bunu sağladık ve 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret bin 300 TL oldu. Tabi, ‘Yıl içerisinde asgari ücret hiçbir şekilde bin 300 TL’nin altına düşmesin’ şeklinde beklentiler de oluştu. Yani çalışan yıl içerisinde her hal ve takdirde en az bin 300 TL ücret almış olsun. Burada, bunun önünde risk oluşturan faktör bizim gelir vergisi tarifemizdi. Yıl içerisinde aylar ilerledikçe ve vergiye esas matrah büyüdükçe yüzde 15 dilimden yüzde 20 dilime giriyor. Ekim ayı içerisinde bu asgari ücretliler bakımından ücretin son 3 ayda bin 300 TL’nin altına düşme ihtimali var. Şu anda önümüzdeki rakamlar bunu gösteriyor” dedi.

“İlave asgari geçim indirimini hesaplayacağız”
Çalışanların aldığı ücretlerin bin 300 TL’nin altına düşmemesi için Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında bir toplantı yaptıklarını belirten Ağbal, “Bu toplantıda asgari ücretin hiçbir şekilde bin 300 TL’nin altına düşmemesi için yapabileceklerimizi değerlendirdik. Maliye Bakanlığı olarak yaptığımız çalışmayı Sayın Başbakanımıza ve Ekonomiden Sorumlu Bakanlığımıza sunduk. Bu toplantının sonunda Maliye Bakanlığı olarak getirmiş olduğumuz öneri kabul edildi. Burada yapılacak olan düzenleme şu; biliyorsunuz asgari geçim indirimi uygulaması var. Kişinin evli veya bekar olmasına ya da çocuk sayısına bakarak hesaplanan vergiden asgari geçim indirimini düşüyoruz. Yani vergi dairesine ödenecek olan vergi asgari geçim indirimi nedeniyle azalıyor. Son 3 ayda asgari geçim indirimi uygulamasını bir ileri adıma taşıyoruz. Bir kişinin geliri herhangi bir şekilde bin 300 TL’nin altına düşmüşse, normal hesaplanan asgari geçim indiriminin üzerine ilave asgari geçim indirimi hesaplayacağız. Buradaki tabloda da açık bir şekilde gösteriliyor. Mesela evli bir kişi, 2 çocuğu var. Son Ekim ayından itibaren maaşı bin 292 TL’ye düşüyor. Yani bin 300 TL’den yaklaşık 7 TL 23 kuruş daha az maaş alıyor. Bir başka örnekte çalışan asgari ücretli kişi bekar, Ekim ayından itibaren maaşı bin 300 TL’den bin 231 TL’ye düşüyor. Yani 68 TL 99 kuruş daha az maaş alacak. Burada işverenler son 3 ayda bordro üzerinde normal asgari geçim indirimini hesapladıktan sonra herhangi bir şekilde kişinin gelirinin bin 300 TL’nin altına düştüğünü görürse bu tabloda en altta gözüken rakamlar tutarında ilave asgari geçim indirimi uygulayacak. Dolayısıyla işverenlerin vergi dairesine çalışanlardan dolayı ödediği vergi bu tutarda azalacak” şeklinde konuştu.

“Düzenleme sadece aylık geliri bin 300 TL’nin altına düşen çalışanlarımız ile ilgili”
Yapılan düzenlemenin hem işveren hem de çalışanın yaralanacağı bir teşvik olduğunun altını çizen Bakan Ağbal, “Böylelikle hükümet olarak hiçbir şekilde hiçbir çalışanımızın net eline geçen ücretinin bin 300 TL’nin altına düşmemesini sağlamış oluyoruz. Bu düzenleme Ekim ayı içerisinde alınan ücretlerden geçerli olmak üzere uygulamaya konulacak. Bu konuda biz Maliye Bakanlığı olarak gerekli yasal düzenleme hazırlığını yaptık. İnşallah en kısa sürede yasal düzenlemeyi de hayata geçirmiş olacağız. Bizim burada yaptığımız düzenleme sadece aylık geliri bin 300 TL’nin altına düşen çalışanlarımız ile ilgili. Biliyorsunuz farklı aylarda kişilerin gelirleri vergi tarifesine göre aşağı düşüyor. Mesela biz dedik ki, Ocak ayı itibariyle kişinin geliri bin 300 TL olacak. Ama o bin 300 TL aslında bekar bir kişinin asgari ücretiydi. Halbuki evli 3 çocuklu 1 kişi Ocak 2016’da bin 387 TL net ücret aldı. Dolayısıyla son 3 ayda bir kısım asgari ücretlinin geliri bin 387 TL’den bin 317 TL’ye düşecek. Ama hiçbir şekilde bin 300 TL’nin altına düşmediği için bu gruptaki çalışanlar için herhangi bir düzenleme yapmıyoruz. Çünkü ücretteki azalma bütün ücret grupları için farklı aylarda geçerli bir uygulama. Hükümet olarak bizim özellikle üzerinde durduğumuz konu, hiçbir asgari ücretlinin cebine kesinlikle bin 300 TL’nin altında bir gelir girmesin. Bunu sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

“Düzenlemenin bütçeye maliyeti yaklaşık 1 milyar TL olacak”
Asgari ücretten fazla geliri olan çalışanlar hakkında da düzenlemeye gidildiğini belirten Bakan Ağbal, “Yaptığımız çalışmada şunu gördük. Kişinin geliri asgari ücretten daha fazla ama, yaklaşık bin 750 TL’ye kadar olan ücret gruplarında da bin 300 TL’nin altına düşme var. Örneğin kişinin maaşı bin 700 TL, asgari ücretten daha fazla. Ama Ekim ayından itibaren onun geliri de bin 300 TL’nin altına düşüyor. Dolayısıyla burada yapacağımız yasal düzenlemede sadece asgari ücret için değil, ücretleri bin 750 TL’ye kadar beyan edilen tüm ücretliler için bu teşviği vermiş olacağız. Burada yapacağımız düzenleme Maliye Bakanlığı bakımından son 3 ayda toplayacağımız vergilerde 1 milyar TL’lik bir azalmaya neden olacak. Burada yapmış olduğumuz düzenlemenin bütçeye maliyeti yaklaşık 1 milyar TL olacak. Ama ne çalışanlarımız ne de işverenlerimiz son 3 ayda karşılaşılan bu mağduriyetten dolayı herhangi bir mağduriyet yaşamamış olacaklar. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, programın sona ermesinin ardından Ankara’ya geri döndü.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • THY Yolculara Laptop Verecek
  THY Yolculara Laptop Verecek

  TÜRK Hava Yolları, ABD ve İngiltere'ye yapılan uçuşlarda uygulanan elektronik yasağının ardından yolculara dizüstü bilgisayar dağıtma kararı aldı.

 • Ekonomide Yeni Dönem Başlıyor!
  Ekonomide Yeni Dönem Başlıyor!

  Yeni hükümet modeli ile ekonomide reformlar başlıyor. Yıl sonuna kadar faiz, işsizlik ve enflasyon tek haneye düşecek, 40 yıl vadeli finansman hayata geçecek. Ayrıca kamu ürününde zam olmayacak.

 • EXPO Özelleştirme Kapsamına Alındı
  EXPO Özelleştirme Kapsamına Alındı

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, EXPO 2016 Antalya'nın yeni bir sürece girdiğini belirterek, "Bu alan özelleştirme kapsamına alınmış bulunuyor." dedi.

 • 29 Nisan 2017 Yurtta Hava Durumu
  29 Nisan 2017 Yurtta Hava Durumu

  Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının güney, iç ve batı kesimlerde artarak mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

 • Nisanın Son Haftası Borsa Kazandırdı!
  Nisanın Son Haftası Borsa Kazandırdı!

  Borsa İstanbul`da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda ortalama yüzde 2,41 yükseldi. Bu hafta 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı yüzde 3,93, dolar/TL ise yüzde 2,63 değer kaybetti.

 • Kırgızistan'da Heyelan
  Kırgızistan'da Heyelan

  Kırgızistan'ın güneyinde meydana gelen heyelanda 6 evin yıkıldığı, göçük altında kalan 24 kişi için arama kurtarma çalışması başlatıldığı bildirildi.

 • İkinci Elde Ayıplı Mala İlk Ceza
  İkinci Elde Ayıplı Mala İlk Ceza

  Bakımları yapılmıştır ilanı üzerine aldığı araç 4. gün yolda kalan tüketici dava açıp araç bedeli, tamir ve dava masraflarını geri aldı. İkinci el araç satışında ilk defa alınan karar emsal olacak.

 • AB'den Flaş Referandum Açıklaması!
  AB'den Flaş Referandum Açıklaması!

  Avrupa Birliği''nden yapılan açıklamada, 16 Nisan'da yapılan Anayasa Değişikliği referandumuyla ilgili 'Sonuçlara saygı duyuyoruz' denildi.

 • Ankara Valiliğinden 1 Mayıs Açıklaması
  Ankara Valiliğinden 1 Mayıs Açıklaması

  Ankara Valiliği, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla gerçekleştirilecek kutlamalara katılacak vatandaşların poşet, çanta ve benzeri malzemelerle alanlara alınmayacağını açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.