|   |   | 

Balkonda Başladılar, Atölye Kurdular

Elazığ’da seramik kursuna katılan ve evinin balkonunda süs eşyası yapan Fatih Dost adlı vatandaş, eşi ve çocuklarının yardımıyla çalışmalarını büyüterek, atölye kurdu.

Balkonda Başladılar, Atölye Kurdular

Atölyesinde, evde kullanılmayan malzemeleri süs eşyasına çeviren Dost, aile şirketi kurmayı hedefliyor.

Evli ve 2 çocuk babası Fatih Dost, el sanatları kursu sayesinde seramik döküm ve süsleme eğitimi aldı. Dost evinin balkonunda seramik dökümü yaparken eşi Şenay Dost ile kızları da babalarına boyama ve süsleme de yardım etmeye başladı. Bunun üzerine anne Dost da seramik süsleme eğitimi alarak, eşi tarafından dökümü yapılan süs eşyalarını çocukları ile boyayarak, satmaya başladı. Talebin fazla olmasıyla Fatih Dost, bir atölye açarak süs eşyası dökümlerinin orada yapmaya başladı. Anne ise eşine daha fazla destek olabilmek için KOSKEP’e başvurarak seramiklerin işlenip, süslenip satılacağı işyeri açtı. Eşi atölyede dökümleri yaparken kendisi ise açtığı işyerinde hem onları süslüyor, hem de satıyor.

Şenay Dost, eşini gönderdiği dökümleri süsleyip satmakla kalmıyor, bunun yanında evde kullanılmayan malzemeleri işleyerek, gün yüzüne çıkartırken, yanında bu işi yapmak isteyen ev hanımlarına da hem iş öğretiyor, hem de aile bütçelerine ekonomik katkı sağlamalarını destek oluyor.

Ailece Başladılar

Bu işe evde ailecek başladıklarını ifade eden Fatih Dost, “Biz evde atölye kurmuştuk. İki kızım var. Atölye içerisinde çalışırken kızlarım derslerini ve ödevlerini bitirdikten taşlama yaparak annelerine yardım ediyorlardı. Bana bazen ‘baba bunun tasarımı şöyle olmuşta, şöyle yapsan daha güzel’ gibisinde öğütler veriyorlardı. Bazen bakıyordum gerçekten o dedikleri çok mantıklı. Baba ‘oraya bir gül koyalım yada şuraya bir Osmanlı motifi yapalım, şuranın yaprakları olsun. Bu böyle çıkarsa yarın boyayamazlar gibisinden’ bana çok güzel destek oluyorlar. Çünkü evde artık 4 kişilik bir ev atölyesi kurmuştuk. Zamanla bu atölyeyi büyüttük ve kendi şirket atölyemizi kurduk. İlerde de inşallah nasip olursa aile şirketini kurmayı düşünüyoruz” dedi.

En büyük destekçisinin eşi olduğunu belirten Fatih Dost, “Eşim el sanatları merkezi müdürlüğünde ahşap, seramik polyester boyama kursu aldı. Bizim döktüğümüz ürünleri balkonda boyamaya başladık. Yani yavaş yavaş bunu daha güzel yapalım, sergileyelim ve sergilere çıkalım dedik. El sanatları müdürlüğünün bize vermiş olduğu imkanlarda yaptığımız ürünleri sergilemek de vardı. Bununla ilgili zaten boyamasını, taşlamasını, süslemesini ve incilemesini kendisi yaptı” diye konuştu.

Eşinin kendisine destek olmasıyla bir şeyler başardığını gören insanların olduğuna vurgu yapan Dost, şu ifadelerde bulundu:

“Komşularımız, eşimiz dostumuz ve arkadaşlarımız ‘bu işi bizde yapmak istiyoruz’ dediler. Yavaş yavaş istihdam sağlamaya başladık. Biz döktüğümüz ürünleri maliyetine verdik, onlarda alıp süslediler, taşladılar kendilerine ek gelir ve iş yapmaya çalıştılar. Hatta bunu evlerinde bile yapmaya başladılar. Bu şekilde bir döngü oldu. Şimdi çok şükür proje bazlı desteklerle ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Kocası Döküm Yapıyor, Eşi Süslüyor

Eşine destek olmak için süsleme ve satış yeri açtığını ifade eden Şenay Dost ise, şunları kaydetti:

“Eşim bunların dökümlerini yapıyor. Bu işin taşlamasını işlemesini evde yapıyordum. Baktım evde olmuyor burayı açmayı karar verdim. En azından ev hanımları da yararlansın dedik. Şuan ev hanımları bu işi severek yapıyorlar ve bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Ev hanımları ve bizim içinde çok iyi oldu. El sanatları kurslarına başvurdum ve gidip sertifikalarını aldım. Bu işi yapmak hoşuma gitti. Bu sayede ev bütçeme katkıda bulunuyorum. Daha sonra KOSKEP’e başvurdum ve oradan sertifikaları alıp bu iş yerini açtım. Şuan ev hanımı arkadaşlarla çalışıyoruz.”

Kullanılmayan Malzemeler Süs Eşyası Oluyor

Açtığını dükkanda kullanılmayan objeleri de süslediklerini söyleyen Dost, “Evdeki bardaklar, vazoları getirip burada boyuyorlar. Onları değerlendiriyorlar. Aynı zamanda bizde ham madde olarak polyester, seramik, ahşap getiriyoruz. Onlarda burada boyayıp süslüyorlar. Götürüp evlerinde kullanıyorlar, hediye götürüyorlar, satıyorlar. Bütçelerinde katkıda bulunuyorlar. Kiminin öğrencisi var, kiminin de eşi çalışmıyor. Aynı zaman çok güzel bir iş. Böyle olması bizim için çok iyi oldu” dedi.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 2027 Vadeli Tahvil İhracına Yoğun Talep

  2027 Vadeli Tahvil İhracına Yoğun Talep

  Hazine 2027 vadeli tahvil ihracında 2 milyar dolarlık satış yaptı. Tahvile toplamda yaklaşık 256 yatırımcı, ihraç tutarının 3 katından fazla talep gösterdi.

 • İran'da Dev Bina İnsanların Üstüne Çöktü!

  İran'da Dev Bina İnsanların Üstüne Çöktü!

  İran'ın başkenti Tahran'daki 17 katlı bina, çıkan yangın sonucu çöktü. Devlet televizyonu, en az 30 kişinin öldüğü olayda 50 ila 100 kişinin enkaz altında kaldığını bildiriyor. Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği boşaltıldı.

 • Asrın Projesi’nde Son Durum

  Asrın Projesi’nde Son Durum

  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Proje çerçevesinde KKTC İçmesuyu Arıtma Tesisinde arıtılmış suyu Girne, Beşparmak, Güzelyurt ve Alayköy’de bulunan mevcut depolara iletecek olan yaklaşık 161 kilometre uzunluğundaki Girne Bölgesi İçmesuyu İsale Hattını tamamladık” dedi.

 • 258 bin aboneye İndirimli Elektrik müjdesi

  258 bin aboneye İndirimli Elektrik müjdesi

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 2017 yılı için serbest tüketici limitini 2 bin 400 kWh’a düşürmesi ile aylık ortalama 82 TL ve üzeri elektrik faturası ödeyen abonelere ‘indirimli elektrik’ kullanmanın yolu açıldı

 • Altın fiyatları

  Altın fiyatları

  Bugün altın fiyatları, canlı gram, çeyrek ve cumhuriyet altın fiyatları en güncel olarak burada yer almaktadır.

 • İstanbul 21-22 Ocak Elektrik Kesintisi

  İstanbul 21-22 Ocak Elektrik Kesintisi

  İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ. ile Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) tarafından yapılan açıklamaya göre 21 Ocak Cumartesi, 22 Ocak Pazar günü İstanbul'da elektrik kesintisi uygulanacak.

 • AÖF’te Devrim Gibi Uygulama!

  AÖF’te Devrim Gibi Uygulama!

  Yaklaşık 1,5 milyon öğrencisi bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi’nde devrim niteliğinde bir uygulamaya geçildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.