|   |   | 

Balyoz Kumpas İddianamesinin Detayları Ortaya Çıktı

Taraf gazetesi çalışanları hakkında hazırlanan Balyoz’da kumpas iddianamesinde, Mehmet Baransu’nun İstanbul 1. Ordu Karargahından temin edilen belgeleri Tuncay Opçin’in para vermesi üzerine alarak, Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur aracılığıyla Taraf gazetesinde yayınlanmasını sağladığı anlatıldı.

Balyoz Kumpas İddianamesinin Detayları Ortaya Çıktı

Balyoz’da kumpas soruşturması kapsamında, Genelkurmay Başkanlığı’nın gizli belgesi Egemen Harekat Planı’nı yayınladıkları gerekçesiyle Taraf Gazetesi çalışanları hakkında hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı. İddianamede, İstanbul 1.Ordu Karargahında “Çok Gizli”, “Gizli” ibareleri belge veya vesikaların, çalındığı ve bulundukları yerden gizlice alındığı belirtildi. İddianamede firari şüpheli Tuncay Opçin’in Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) terör örgütünün yöneticisi olduğu anlatılarak, “Şüphelilerden Mehmet Baransu hakkında terör örgütünün üyesi olduğu yönünde kamu davasının açılmasını gerektirecek nitelikte ciddi deliller bulunmaktadır. Şüpheliler Tuncay Opçin ve Mehmet Baransu’nun temin ettikleri belgeleri, diğer şüpheliler Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur aracılığıyla Taraf gazetesinde yayınlanmasını sağladıkları belirlenmiştir” denildi.

Şüphelilerin FETÖ’nün amacı doğrultusunda basında yapılandıklarının belirtildiği iddianamede, “Bu amaçla FETÖ/PDY üyesi olmamakla birlikte şüpheliler Tuncay Opçin ve Mehmet Baransu’nun teşvik ve yönlendirmeleriyle, şüpheliler Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’un örgüt üyesi olan Tuncay Opçin ve Mehmet Baransu’nun eylemlerine katılmışlardır. Suça konu eylemlerin Emniyette, Yargıda devletin diğer kurumları ve TSK da yapılanan FETÖ/PDY’nin amacının gerçekleştirilmesine yönelik olduğu belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi. İddianamede, FETÖ’nün kuruluş amacı, yapısı, gelir kaynakları ve hiyerarşik düzenine hatırlatmalarda bulunularak, şüphelilere gizli belgeleri ne şekilde edindiklerine ilişkin sorulan soru ve yanıtlara yer verildi.

“TUNCAY OPÇİN BELGELERİ YAYINLASIN DİYE BARANSU’YA PARA VERİYORDU”
Mehmet Baransu’nun eski eşi Esra Konur’un da savcılık aşamasında alınan ifadeye yer verilerek, Konur’un “Tuncay Opçin belgelerin yayınlanması için eski eşim Mehmet Baransu’ya belge ve para veriyordu”ifadesi iddianameye konuldu.

“BARANSU ASKERDEYKEN BELGELERİ TUNCAY OPÇİN GETİRİYORDU”
İddianamede, Taraf Gazetesi yazarı Yıldıray Oğur’un savcılıkta; “Mehmet Baransu’nun askerlik görevi nedeniyle gazeteden ayrılmasına rağmen gazeteye haber gönderdiğinin ve bu haberlerin yayınlanmaya devam ettiğini, Mehmet Baransu’nun gazeteye gönderdiği haberleri Tuncay Opçin üzerinden aldıklarını, Taraf Gazetesine yakın kafelerde Tuncay Opçin ile 5 ya da 6 kez gazetenin bilgisi dahilinde, Mehmet Baransu’nun yönlendirmesi ile buluştuklarını” iddia ettiği ifadeler kullanıldı.
İddianamede,şüpheli Mehmet Baransu tarafından orjinallerinin yok edildiği, kopyalarının teslim edildiği 19 adet CD içeriğinde bulunan belgeler üzerinde Genel Kurmay İstihbarat Başkanlığı’nca incelemeler yapıldığı hatırlatıldı.

“BALYOZ, SUGA, ORAJ, ÇARŞAF”
Bu inceleme sonucunda 11 ve 17 numaralı CD ler içerisinde yer alan "Balyoz, Suga, Oraj, Çarşaf vb" isimlerle hazırlanmış olanların TSK’ya ait bilgi ve belgeler olmadığı kaydedilerek, “CD lerde yer alan açık ismi EGEMEN Harekat Planı olan ERTUĞRUL Harekat Planı’nın yenisinin ortaya çıkarılması nedeniyle, 18/12/2008 tarihinde imha edildiği, imha edilen harekat planının "ÇOK GİZLİ" gizlilik derecesinde olduğu tespit edilmiştir. Söz konusu harekat planındaki bilgilerin devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken ve ifşası halinde Devletin savaş hazırlıklarını veya savaş etkinliğini veya askeri hareketlerini tehlikeye sokabilecek nitelikte olduğu değerlendirilmiştir” denildi.
İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamenin kabul edilmesi halinde, şüpheliler önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

5 ŞÜPHELİ HAKKINDA İDDİANAME DÜZENLENDİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılığı’ndan Faruk Söker tarafından hazırlanan 276 sayfalık iddianamede 1 numaralı şüpheli Mehmet Baransu ile yakalamalı firari şüpheli Tuncay Opçin ve diğer şüpheliler Taraf Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hüsrev Altan, gazeteci Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’a, “Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma, devletin gizliliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme, devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama, terör örgütü propagandası yapma” suçlamaları yöneltiliyor.

OPÇİN VE BARANSU’YA 75 YIL HAPİS İSTEMİ
Savcılık Mehmet Baransu ile Tuncay Opçin hakkında ayrıca “suç işlemek amacıyla örgüt kurma,silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” suçlamalarını yönelterek 35 yıldan 75 yıla kadar hapislerini istiyor. Savcılık, diğer şüphelilerin ise 20 yıldan 52 yıl 6 aya kadar hapislerini talep ediyor. İHA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • YÖKDİL Sınavı Ne Zaman?
  YÖKDİL Sınavı Ne Zaman?

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı M. A. Yekta Saraç YÖKDİL sınavı için başvuru tarihini açıkladı.

 • Ramazan pidesinin 2017 fiyatları belli oldu 
  Ramazan pidesinin 2017 fiyatları belli oldu 

  Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, pide fiyatlarının Türkiye genelinde 6 lira 60 kuruşun üzerinde olmayacağını kaydederek, fiyatların illere ve tüketim oranlarına göre farklılık göstereceğini söyledi. Balcı, “Pidenin 2017 yılında 300 gramı 2 lira olacak” dedi.

 • Aylık prim ve hizmet belgelerinin bildirim süresi uzatıldı
  Aylık prim ve hizmet belgelerinin bildirim süresi uzatıldı

  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK), 2017 Nisan ayına ait olup en geç 23 Mayıs 2017 tarihine kadar Kuruma internet ortamında gönderilmesi gereken aylık prim ve hizmet belgelerinin son verilmesi gereken sürenin sadece bu aya mahsus olmak üzere 25 Mayıs 2017 Perşembe günü sonuna kadar uzatılmasına karar verildiğini açıkladı.

 • İki Resmi Belge Birleştiriliyor
  İki Resmi Belge Birleştiriliyor

  Muhtasar beyanname ve SGK aylık bildirgesi birleşmesi projesinde pilot uygulama başlıyor. 1 Ocak 2018 itibarıyla Türkiye çapındaki işletmeleri kapsayacak.

 • Mercedes'in Ofislerine Polis Baskını
  Mercedes'in Ofislerine Polis Baskını

  Alman otomobil devi Mercedes Benz tesisleri dizel skandalı sonrasında aranıyor. Stuttgart Savcılığı tarafından yürütülen emisyon skandalı kapsamında Mercedes’in dört ayrı eyaletteki 11 tesisinde arama yapıldı. Mercedes'ten de konuyla ilgili açıklama geldi.

 • Çarşıda ramazan bereketi
  Çarşıda ramazan bereketi

  Balıkesir'de yaklaşan ramazan ayı dolayısıyla sebze ve meyvelerin bol ve ucuz olması vatandaşların yüzünü güldürüyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.