|   |   | 

Başkan Can’ın Projeleri Heyecanlandırdı

Mersin’in Tarsus ilçe Belediye Başkanı Şevket Can, “Şehrimizi Birlikte Yönetelim” vaadini yerine getiriyor.

Başkan Can’ın Projeleri Heyecanlandırdı

Seçimlerde ‘kenti birlikte yöneteceğiz’ vaadinde bulunan Başkan Can, hazırlanan projeleri kamuoyuna sundu. Projeler heyecan yaratırken, katılımcılardan olumlu not aldı. 
Belediye Meclis Salonunda düzenlenen toplantıya Tarsus Kaymakamı Bekir Atmaca, Belediye Başkanı Şevket Can, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Çelenk, İlçe Jandarma Komutanı Yavuz Bulut, İlçe Emniyet Müdürü Salim Çakan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir, siyasi parti temsilcileri, oda ve dernek başkanları, belediye meclis üyeleri, mimarlar, inşaat mühendisleri, makine mühendisleri, elektrik mühendisleri ile sivil toplum kuruluşların temsilcileri katıldı.

Bugüne kadar yapılan hizmetleri anlatan Belediye Başkanı Şevket Can, 10 projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

2016 yılı ile birlikte Tarsus’a hizmetin en doruk noktasına çıkacağını belirten Başkan Can, “Göreve geldiğimiz günden bu yana 10 hizmetimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 11. Hizmetimizi olan Güney Mezarlığı taziye evini de önümüzdeki günlerde hizmete açacağız. Şehitishak Mahallesi'ndeki Turkuaz semt pazarı, Tarihi Ticaret Merkezi projemizin inşaat çalışmaları devam ediyor. Siptilli pazarını restore ettik, kadınlara yönelik hizmet verecek. Tarsus Şelalesinin yanında bulunan 58 dönümlük alanı Musa Bey vakfından 20 yıllığına kiraladık. Yine bu kiraladığımız yerin karşısında bulunan ve Zorbaz vakfına ait olan 100 dönümlük alanın mülkiyetinin belediyemize devredilmesi için takas çalışmalarımız son aşamaya geldi. Çok kısa bir süre içerisinde bu yerlerle ilgili proje çalışmalarına başlayarak Berdan nehrini hak ettiği değere ve görüntüye kavuşturacağız. Yeni bir Tarsus Kaymakamlık binasının yapılabilmesi için Eski itfaiye binası ve TİY tesislerinin bulunduğu alanın takas işlemleri tamamlanmak üzere. Dosyası hazırlandı ve ilgili bakanlığın onay vermesi bekleniyor. Bu takas işleminin gerçekleşip yeni binanın yapılmasından sonra mevcut binanın yıkılarak buranın meydan olarak düzenlenmesini planlıyoruz. Kaymakamlık karşısında bulunan tarihi ticaret merkezinin 1. etap restorasyon çalışması halen devam ediyor. 2. etapla ilgili olarak da proje ve ihale çalışmalarına başlamış bulunmaktayız. Yine çok önem verdiğimiz Kaleburcu - Takbaş yolunun açılması ile ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Karayollarının bu projeye hayata geçirmemesi halinde biz bu yolu açarak hizmete sunacağız ve şehir içir trafiği bir ölçüde de olsa rahatlatacağız" dedi.

Berdan Nehrinin her iki kıyısındaki mülkiyet sorununu çözdüklerini ve buranın rekreasyon alanı olarak düzenlenmesi için proje hazırlattıklarını belirten Can şöyle devam etti: 

"Bu alanda çok güzel çalışmaları, başta Taksim meydan düzenlemesi olmak üzere birçok başarılı çalışmaya imza atmış bulunan Dr. Oktan Nalbantoğlu hocamız hazırladı. Kendisine, bizleri kırmayarak bu projeyi hazırladığı ve bugün buraya gelerek projeyi anlatacağı için tüm Tarsus halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bunun yanı sıra, Vuslat düğün salonunun olduğu yerde meydan düzenlemesi projesi de Oktan hocamız tarafından hazırlanmıştır. Mevcut binalar yıkılarak yeni bir meydan düzenlemesi yapmayı planlıyoruz. Cahar Dudayev Caddesi üzerinde bulunan ve mülkiyeti belediyemize ait alanda, mahalle sakinlerimizin ihtiyaçlarının karşılanacağı kapalı semt pazarı, pazarın üzerinde kapalı yüzme havuzu, kafeterya, sauna, buhar odaları, fitnes alanı, Türk hamamı, en üst kısımda düğün salonu ve restorandan oluşan toplam maliyeti 10 milyon TL civarında olacak çok modern bir tesisin proje çalışmalarını tamamladık ve önümüzdeki günlerde yap işlet devret şeklinde ihalesini yaparak Tarsuslu vatandaşlarımızın hizmetine sunmayı düşünüyoruz. Bu projeyi halen Kayseri de çalışmalarını yürüten değerli dostumuz mimar Mustafa Ülkü arkadaşımız hazırladı. Bu projeye verdiği emekten ve bugün aramızda olmasından dolayı kendisine şükranlarımı sunuyorum. Açıkhava Gösteri Merkezi yerine otel, konut ve işyerlerinden oluşan karma inşaatın yapılması, İsmetpaşa mahallesi ile ilgili kentsel dönüşüm projesini ise Yüksek Mimar arkadaşımız Harun İçel Hazırladı. Kendisine teşekkür ediyorum. Hazırlamış olduğu projeyi birazdan bizlerle paylaşacak.
Yine kentimizde yapmayı planladığımız Camilerle ilgili olarak değerli mimar dostumuz Necdet Civan projeleri hazırladı. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.

Projelerin bir an önce hayata geçmesi için çalıştıklarını altını çizen Başkan Can, “Şu anda tek isteğimiz sizlere tanıtımını yaptığımız projeleri bir an önce hayata geçirmek ve siz değerli hemşehrilerimize verdiğimiz sözleri tutarak sizlere layık olmaya çalışmak. Bizim sizler için çalışmak ve hizmet etmekten başka hiçbir düşüncemiz yok” şeklinde konuştu.
Başkan Can’ın konuşmasının ardından yapılacak olan Ergenekon Mahallesi Yaşam Kompleksi, İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi, Ergenekon, Barbaros, Kemalpaşa Mahallesi ve Adliye yanına camii projesi, Berdan Nehri Kentsel Tasarım ve Vuslat Meydanı, Açık Hava Gösteri Merkezinin yerine yapılması düşünülen Otel projesi görsel ve 3 boyutlu olarak konuklara gösterildi.

Türkiye’nin ünlü mimarlarının hazırladığı projeler büyük ilgi görürken, konuklar mimarlara projeler hakkında sorular yönettiler.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 25 Şubat 2017 Hava Durumu

  25 Şubat 2017 Hava Durumu

  Bugün yurtta hava nasıl olacak? Meteoroloji'den İstanbul için son dakika uyarısı geldi. İstanbul'da öğleden sonra yağmur ve sağanak yağış bekleniyor. Marmara'da fırtına etkili olması bekleniyor.

 • Tt Arena Karartılacak!

  Tt Arena Karartılacak!

  Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın Dünya Saati etkinliğine Galatasaray'dan destek geldi.

 • Bursaspor Taraftarları Futbolculara Saldırdı

  Bursaspor Taraftarları Futbolculara Saldırdı

  Bir grup Bursaspor taraftarı, takım otobüsünü İstanbul'dan dönüş yolunda durdurarak futbolculara saldırdı. Olayda bazı futbolcular darp edilirken, Harun Tekin'in ise yüzünde morlukların olduğu bildirildi.

 • SALT Galata'daki Sergi: Arşivden Çıktı

  SALT Galata'daki Sergi: Arşivden Çıktı

  SALT Galata, arşiv belge ve kaynaklarından derlenen ilgi çekici bir sergiye ev sahipliği yapıyor. SALT Araştırma'daki belgelere dayanan "Arşivden Çıktı" sergisi, 9 Nisan'a kadar açık kalacak.

 • Mimar Pastacıdan Çarpıcı Projeler

  Mimar Pastacıdan Çarpıcı Projeler

  Mimarlık dışında pastane şefi olarak çalışan Dinara Kasko'nun yarattığı pastalar değme mimari projelerle yarışıyor. Görselliği ve lezzetiyle çarpıcı bir bütün olan pastaları yapmak, Kasko'nun asıl mesleği haline dönüşmüş.

 • AÖF Öğrencilerine Müjde!

  AÖF Öğrencilerine Müjde!

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin 2016-2017 Öğretim Yılı Bahar Dönemi kayıt yenileme işlemlerinin 26 Şubat 2017 Pazar günü saat 22.59’a kadar uzatıldığı bildirildi.

 • Doktora Öğrencilerine TÜBİTAK Desteği

  Doktora Öğrencilerine TÜBİTAK Desteği

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin'in görüşmesinde, TÜBİTAK projelerinde yer alan doktora öğrencilerine sağlanacak burs desteği ele alındı.

 • Kimlik Kartı Mesaisine Ücret Ödenecek

  Kimlik Kartı Mesaisine Ücret Ödenecek

  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra teşkilatında, kimlik kartı ve pasaport işlemleri ile sürücü belgesi tanziminde görevli memurlarına, fazla mesailerinin karşılığında çalışma ücreti ödenecek.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.