|   |   | 

Başkan Göksu: “Bizde Dönüşüm Hayat Kurtarmak İçin”

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu kentsel dönüşümle ilgili yaptığı basın toplantısında, yurtdışında kentsel dönüşümün estetik, Türkiye’de ise hayat kurtarmak amacıyla yapıldığını söyledi.

Başkan Göksu: “Bizde Dönüşüm Hayat Kurtarmak İçin”

Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, ilçede yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Başkan Göksu'nun yanı sıra; Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Oğuz Türk, Esenler Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Sezai Köse ve çok sayıda gazeteci katıldı. 500 bin nüfuslu ilçede 100 bin konutun 23 bin 829’unun dönüştüğünü belirten Göksu, “10 yıl içinde bu 100 bin konutun yarısından fazlasının dönüştürülmesini hedefliyoruz. Çünkü kentsel dönüşüm yurtdışında estetik, bizde ise daha çok hayat kurtarmak amacıyla yapılıyor” dedi.

"Dönüşümün Önemi Anlaşıldı"

Van depreminden sonra kentsel dönüşümün hem halk hem medya hem de her partiden siyasetçiler tarafından gereken önemi kazandığını söyleyen Başkan Göksu, “Kentsel dönüşüm ilk kez Napolyon tarafından Paris’in yıkılıp 17 yılda yeniden yaptırılmasıyla başlamış bir süreç. Barcelona’da 30 yıldır aynı ekiple yürütülen bir kentsel dönüşüm süreci var. Bunlar tamamen estetik ve mimari gerekçelerle yapılmış dönüşümler. Bizde ise tamamen can kaygısı ve gerekçesiyle deprem riskine karşı yapılan bir süreç. Van depreminden sonrada kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğu tüm kesimler tarafından anlaşıldı” sözlerini kullandı.

Esenlerdeki çarpık kentleşmenin başlangıç noktası hakkında çok çarpıcı bir örnek veren Göksu, “Zamanında Esenler’de ev yapmak isteyen vatandaşlarımız ‘Satı abla’ denilen bir hanıma giderlermiş. Bu hanım teyze de araziye bastonuyla kendince mimari çizimi yaparmış. Esenler’deki çarpık kentleşmenin çıkış noktalarından en önemlilerinden biri budur. Ayrıca İstanbul’da kilometrekareye 13 bin insan düşerken Esenler’de bu ortalama 70 bin kişi. İlçedeki binaların yüzde 75’inden fazlası 20 yaşın üstünde. Bu yüzden kentsel dönüşüm belediyemizin öncelikli faaliyetlerinden biri oldu. Esenler’de yaşanabilecek bir felaket, lokasyon nedeniyle tüm İstanbul’u da kilitler” diye konuştu.

“6 Katlı Bina Yarım Saatte Yıkılıyor”

Eski yapıların ne kadar çürük olduğuna da değinen Göksu, 6 katlı bir binayı yarım saatte yıktıklarını söyledi. Daha önce ikna etmek için kendilerinin vatandaşa gittiklerini söyleyen Göksu, “Deprem korkusu ve bilinci nedeniyle artık vatandaşlar bize gelerek binalarının dönüşümü için kendileri başvuru yapıyor. Biz bunu hiçbir kar amacı gütmeden TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ile yapıyoruz. Özel firmaları da teşvik ediyoruz ama sözleşmelerinden vatandaşın aleyhine maddeler olmamasına dikkat ediyoruz. Yeni binalarda metrekare fiyatları da olağanüstü arttı. Bugün ortalama 100 metrekare bir daire 500 bin TL’ye yükseldi. Kentsel dönüşümden önce 150-200 bin TL civarındaydı” diye konuştu.

2 Projede Konutlar Teslim Edildi

“Çocuklarınıza tabut değil, güvenli konut bırakın” sloganıyla Esenler’de yürüttüğü kentsel yenileme çalışmalarında ilk iki projede konutları hak sahiplerine teslim ettiklerini belirten Göksu, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çalıştık. Turgutreis Mahallesi’nde toplam 8 bin 800 metrekare alan içerisinde, Esenler Belediyesi ile KİPTAŞ’ın ortaklaşa yürüttüğü projenin ilk etabında 282 konutta vatandaşlar oturmaya başladı. Şimdi projenin ikinci etabı için yıkımlar tamamlandı ve imalat safhasına gelindi. Esenler’deki kentsel dönüşüm çalışmalarının bir diğer adresi de Oruçreis Mahallesi. Yaklaşık 72 bin metrekare alanda yürütülen dönüşüm çalışmaları Esenler Belediyesi ile TOKİ işbirliğinde devam ediyor. Projenin ilk etabındaki 262 konutun inşaatı da tamamlandı. Bu konutlar da çekilen kura sonucu hak sahiplerine teslim edildi. Bu rezerv konutların tesliminden sonra proje, ikinci etapla devam ediyor. İkinci etapta da boşaltılan binaların yıkımına başlandı" dedi.

“Havaalanı 2015 Sonunda Teslim”

Havaalanı Mahallesi’nde de kentsel dönüşüm kapsamında toplam 254 bina ve bin 200 bağımsız konutun yıkıldığını belirten Başkan Göksu, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Esenler Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü ve Emlak Konut GYO’nun üstlendiği projede, konutların inşası büyük bir hızla devam ediyor. Konutların, 2015 yılı sonuna kadar tamamlanması ve hak sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor. Bakanlar Kurulu tarafından Türkiye’de ilk “riskli alan” ilan edilen mahallelerden birisi olan Havaalanı Mahallesi’nde toplam 72 bin metrekarelik alanda yürütülen projede, yüzde 35 yapılaşma, yüzde 65 yeşil alan olacak. Toplam 7 bin araçlık kapalı otoparkın da yer alacağı projede konutlar, ekolojik bina konseptinde olacak ve hepsinin dış cephelerinde Selçuklu mimarisi uygulanacak" şeklinde konuştu.

Tuna Projesi

"Riskli alan" ilan edilen ve kentsel dönüşümün uygulanacağı mahallelerden birinin de Tuna Mahallesi olduğunu belirten Göksu, "Burada da mühendislik hizmeti almadan yapılan ve mülkiyet problemi bulunan toplam; 77 binada 350 bağımsız bölüm yıkılacak. 25 bin metrekarelik alana toplam 800 konut inşa edilecek. Proje çalışmaları son safhaya geldi ve yakın bir zamanda bölgedeki vatandaşlarla görüşmeler yapılarak sözleşmeler imzalanacak" diye konuştu.

 

“Hedefimizi Aştık”

Esenler Belediyesi’nin öncülülüğünde ilçenin başka mahallelerinde de kentsel yenileme çalışmalarına dönük hazırlıkların devam ettiğini belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Esenler’deki bir diğer dönüşüm noktası ise Çiftehavuzlar Mahallesi. 85 bin 300 metrekare alan içerisinde 154 yapı ve 854 bağımsız birim bulunuyor. Proje alanı içerisinde yaklaşık 1500 konut üretilmesi hedefleniyor. Şu anda ilçemizde 10 binin üzerinde konut ya üretim aşamasında, ya da proje aşamasında. Yani ilçemizdeki ilk hedefimiz olan yeni 10 bin konut hedefini aşmış durumdayız” dedi.

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı
  Anbar’da 260 Konutun Temeli Atıldı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kentsel dönüşüm projesi kapsamında Anbar mahallesinde başlatılan çalışma için 260 konutun temeli düzenlenen tören ile atıldığını söyledi.

 • Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak
  Anbar'da 260 Dairelik Konutların Temeli Atılacak

  Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kentsel Dönüşüm Projesi ve Uygulaması kapsamında Anbar bölgesinde 260 dairelik sosyal konutların temelinin 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 13.30’da düzenlenecek tören ile temelinin atılacağını söyledi.

 • Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı
  Van’da 1065 Konutta Dönüşüm Sağlandı

  Van Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mahsum Semerci, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Van’da bin 65 bağımsız konut ve 362 iş yerinde dönüşüm sağlandığını belirterek, bu kapsamda 3 milyon 500 bin TL kira desteği verdiklerini söyledi.

 • Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak
  Yunusemre Modern Bir Şehir Merkezi Kuracak

  Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Laleli ve Mesir mahallelerinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm için hak sahiplerini bilgilendirmeye devam ediyor.

 • Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!
  Bursa Çamlık Sitesinde Yıkımlar Başladı!

  Bursa Büyükşehir Belediyesi Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndaki Çamlık Sitesi’nde dönüşüm başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da kentsel dönüşümün önemli olduğunu söyledi..

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.