|   |   | 

Başkentte Gecekondu Yıkımı

Başkent Ankara’nın merkezi Ulus ve çevresindeki gecekondular temizlenmeye devam ediyor. 612 gecekondunun ardından yıl sonuna kadar 850 gecekondu daha yıkılacak.

Başkentte Gecekondu Yıkımı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ulus ve çevresinde 21. yüzyıl Başkentine yakışmayan çarpık ve plansız yapılaşmaların tek tek ortadan kaldırıldığını söyledi. Başkan Gökçek, Başkent’in en eski ve ilk merkezlerinden biri olan Altındağ Bölgesi’nin de bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden inşa edilmeye başlandığını bildirdi.

Başkan Gökçek, gecekondulardan arındırılarak yepyeni, sağlıklı ve güvenli bir alan olarak yeninden düzenlenecek olan Hıdırlıktepe- Atıfbey- İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nde çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Projenin, Başkent’in ortası sayılabilecek Altındağ İlçesi’nde;  güneyinde,  Ulus ve Ankara Kalesi’ne; kuzeyinde ise Aydınlıkevler ve Örnek  Mahallelerine komşu olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, 1 milyon metrekarelik alanda uygulanacak kentsel dönüşüm projesinin Orhangazi, Yıldırım Beyazıt, Atıfbey, Fatih, Çandarlı, Öncüler, Yavuz Selim  ve Hacı Bayram Mahallelerini kapsayan bir bölgede gerçekleştirildiğini kaydetti.

“612 GECEKONDU YIKILDI, 850 GECEKONDU DAHA YIKILACAK”

Hıdırlıktepe - Atıfbey - İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje  alanının 2006 yılında Kentsel Dönüşüm olarak ilan edildiğini hatırlatan Başkan Gökçek, “Bölgenin kentsel alan ilan edilmesinin ardından belediye olarak hemen çalışmalara başladık. Yaklaşık 6 bin gecekondunun ve tesisin tespit ve değerlendirmelerini yaptık.  Saha etütleri, mülkiyet tespitleri, bölgenin coğrafi ve sosyo ekonomik yapısı tespit edildi. Yapılan bu çalışmaların ardından 13 Kasım 2011 tarihinde ise uygulama esaslarını belirleyerek projenin yapımı için start verdik” dedi.

Projenin uygulamaya başlandığı dönemden itibaren toplam 1100 üzerinde hak sahibi vatandaşla yapım sözleşmesi imzaladıkları bilgisini veren Başkan Gökçek, şunları söyledi: “Bölgede bir yandan vatandaşlarımızla sözleşmeler imzalıyoruz bir yandan da boşalan gecekonduların yıkımını gerçekleştiriyoruz. Bu güne kadar 612 gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik. Vatandaşlar tarafından boşaltılan gecekonduların ise yıkımlarını aksatmadan sürdürüyoruz. Çalışmalarımızın neticesinde bu yıl sonuna kadar anlaşma sağladığımız 850 gecekondunun daha yıkımını gerçekleştireceğiz.  Bu çalışmaların ardından ise en kısa zamanda bölgede vatandaşların gecekondular yerine her biri sağlıklı ve modern konutlar ile sosyal ve kültürel alanları olan modern bir şehirde yaşamalarına imkan sağlamış olacağız.”  

“GECEKONDU YILLARIN SORUNUDUR”

Gecekondu sorununun çok uzun yılların bir gerçeği olduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, şunları söyledi: “Sürekli göç alan metropollerin başında gelen Başkentimiz ne yazık ki gecekondulaşmanın da en çok yaşandığı şehirlerden biri oldu. Kent merkezleri de olmak üzere, kentin giriş-çıkış noktalarında denetimsiz, çarpık ve sağlıksız konut ve yaşam alanları oluştu. Bu durumun yaşandığı alanların başında Başkent’in en eski yaşam alanlarından biri olan Hıdırlıktepe geliyor. Gerçekleştireceğimiz kentsel dönüşüm projesi sayesinde artık burada yaşayan ve mülkiyet sahibi vatandaşlarımızı çarpık ve tehlike oluşturan yapılardan çıkararak; deprem ve doğal afet riski taşımayan, gerek alt yapısı gerekse sosyal donatı ve yeşil alanlarıyla nezih ve modern yapılara taşıyacağız.”

Bölge halkının en kısa zamanda konutlarına taşınmaları için sözleşmelerin tamamlanması gerektiğini ifade eden Başkan Gökçek, “Bölge ne kadar erken tahliye edilir ve gecekondulardan temizlenirse o kadar kısa süre içinde yapım çalışmalarına başlanarak süreç tamamlanır” diye konuştu.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • TOKİ Konutlarında Engellilerin Asansör Çilesi

  TOKİ Konutlarında Engellilerin Asansör Çilesi

  KARABÜK'te 2007 yılında hak sahilerine teslim edilen TOKİ konutlarındaki 17 binanın asansörleri, geçen yıl haziran ayında yürürlüğe giren Asansör Yönetmeliği'ne uygun olmadığı gerekçesiyle 8 ay önce mühürlendi.

 • Emekliye 300 TL Taksitle Ev

  Emekliye 300 TL Taksitle Ev

  2017’de 65 bin sosyal konut inşa edecek olan TOKİ, bunun 15 binini ‘İkinci Bahar’ projesi kapsamında emeklilere ayıracak. Emekliler, ayda 300 TL ödeyerek ev sahibi olacak.

 • Manisa'da Binlerce Vatandaş İç Göç Yaşayacak

  Manisa'da Binlerce Vatandaş İç Göç Yaşayacak

  Manisa'da TOKİ ve Yunusemre Belediyesi iş birliği içerisinde Akgedik'teki 5 bin 500 konutluk alanın yapımına devam ederken, Gürle Mahallesi'nde de başlanacak benzer projeyle binlerce Manisalının iç göç yaşaması bekleniyor.

 • TOKİ'nin Akgedik'teki konutları basına tanıtıldı

  TOKİ'nin Akgedik'teki konutları basına tanıtıldı

  Manisa'da TOKİ ve Yunusemre Belediyesi iş birliği içerisinde Akgedik'teki 5 bin 500 konutluk alanın yapımına devam ederken, Gürle Mahallesi'nde de başlanacak benzer projeyle binlerce Manisalının iç göç yaşaması bekleniyor.

 • Türkiye’nin En Büyük Konut Projesi

  Türkiye’nin En Büyük Konut Projesi

  Sosyal konut alanında uygulaması tek seferde gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin en büyük konut projesi’ olarak adlandırılan Gaziantep’teki “Kuzey Şehir”de inşaatlar yükseliyor. Projenin yaklaşık yüzde 10’u tamamlandı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.