|   |   | 

Beton Ankara 2016 Fuarı Açıldı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), ekonominin lokomotifi olan inşaatın en temel kollarından hazır beton ve ilgili sektörleri Kalite Fuarcılık'ın organizasyonunda Ankara'da buluşturdu.

Beton Ankara 2016 Fuarı Açıldı

THBB ve Kalite Fuarcılık tarafından bu sene 8'incisi düzenlenen “Beton 2016 Hazır Beton, Çimento, Agrega, İnşaat Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı”, bugün Congresium Ankara’da açıldı. Fuarın açılışına THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Ankara Sanayi Odası (ATO) Başkanı Nurettin Özdebir ve çok sayıda davetli katıldı. Açılış konuşmasına Ankara’daki terör saldırısını kınayarak başlayan Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Işık, şunları söyledi: 
“Türkiye hazır beton sektörü, bugün 107 milyon metreküp hazır beton üretimiyle son 7 yıldır Avrupa’daki ülkeler arasında lider konumda ve dünyanın en büyük üçüncü hazır beton üreticisi. Bu liderlik büyük sorumlulukları da beraberinde getiriyor. Türkiye Hazır Beton Birliği olarak ülkemizde kullanılan betonun tamamının kaliteli üretilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Betonu geliştirmenin ve beton üretiminde kaliteyi sağlamanın bir yolu da bilimden geçiyor. Beton konusunda araştırmalar, üniversitelerin yanı sıra birliğimizin akredite yapı malzemeleri laboratuvarında gerçekleştiriliyor.”

“DAHA AZ MALİYETLE KALİTELİ ÜRETİM YAPMANIN YOLLARI ARANIYOR”
2007 yılında kurdukları laboratuarın bugün Yıldız Teknik Üniversitesi TeknoPark’ta birçok akademisyen ve tecrübeli kadrosuyla sektöre katkı sağlayacak Ar-Ge çalışmaları ve projeler geliştirdiğini belirten Işık, “Bu projelerle daha az maliyetle kaliteli üretim yapmanın yolları aranıyor, çevre dostu-sürdürülebilir beton üretimi için yöntemler geliştiriliyor. Örneğin yıkım atıklarının geri dönüştürülmesi projesi, Türkiye’de ilk olarak birliğimiz tarafından araştırıldı” şeklinde konuştu.
“1994 senesinden bu yana pompa ve transmikser operatörleri, santral operatörleri ve laboratuvar teknisyenleri birliğimizin sertifikalı eğitimlerinden geçiyor” diyen Işık, “Bu eğitimlere bugüne kadar 16 binden fazla kişi katıldı. Eğitimlerimiz, kalifiye eleman ihtiyacını karşılamanın yanısıra iş güvenliği ve işçi sağlığına uygun üretime katkı sağlamak amacıyla sürüyor” dedi. 
Depreme dayanıklı yapı tasarımı ve hazır beton uygulamaları üzerinde duran Işık, sözlerini şöyle sürdürdü: 
“İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle deprem sonrasında müdahale kapasitesini geliştirmek amacıyla üyelerimizin AKUT’tan 128 saatlik eğitim almasını sağladık. Bugün, hazır beton sektöründe 38 binin üzerinde çalışan bulunuyor. Bu sebeple, iş güvenliği ve işçi sağlığı, birliğimiz için en önemli başlıklardan birisi. Birliğimiz, iş kazalarını önlemek amacıyla Mavi Baret İş Güvenliği Yarışması’nı düzenliyor. “

“2015 YILINDA YÜZDE 10 ARTIŞLA 600 BİNE YAKIN YENİ KONUTUN SATIŞI GERÇEKLEŞTİ”
Sektörü sadece ulusal düzeyde değil uluslararası düzeyde de en iyi şekilde temsil ettiklerini ifade eden Işık, “Sektörümüz için çok önemli bir organizasyon olan ERMCO-Avrupa Hazır Beton Birliği üyeliğiyle yetinmeyip, 2014 yılında ilk kez Başkanlık Komitesi üyeliğine seçildik. Bu sayede sektörümüzün sorunlarını Avrupa Birliği'ndeki kurumların gündemine getirme ve çözüm bulma imkanı yakaladık. 2015 yılı ülkemiz beton ve inşaat sektörleri açısından hareketli bir yıl oldu. Konut satış rakamları açısından değerlendirdiğimizde 2015 yılında önemli gelişmelerin yaşandığı görülüyor. Bu yıl ortaya çıkan yüzde 11’lik artış çok önemli. Bu şekilde 1.3 milyon konut 2015 yılında el değiştirdi. Yalnızca genel konut satış rakamlarında değil aynı zamanda ilk kez satışı yapılan konut rakamlarında da çok önemli bir ivme yakalandı. 2015 yılında yüzde 10 artışla, 600 bine yakın yeni konutun satışı gerçekleşti” diye konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından davetliler fuarı gezdi. 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı
  Bilecik’te 2017 Şubat Ayında 373 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, Bilecik genelinde konut satışları 2017 Şubat ayında, 2016 Şubat ayına göre yüzde 35,1 oranında artarak 373 adet oldu.

 • Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!
  Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Değişiyor!

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğini sil baştan değiştirmeye hazırlanıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere imar planlarına aykırı şekilde yapılan yükseklik, yoğunluk artışları yeni dönemde mümkün olmayacak.

 • Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor
  Isparta Şehir Hastanesi Açılıyor

  Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

 • Eskişehir'de Konut Satışı Arttı
  Eskişehir'de Konut Satışı Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Eskişehir'deki konut satışları 2016'nın şubat ayına göre artış gösterdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.