|   |   | 

Binanızın Dönüşümü için Neler Gerek?

Evler dönüşüme nasıl hazır? Dönüşüm süreci için neler gerekli? Ne kadar ödenmeli? Dönüşüm süreci kaç hafta?

Binanızın Dönüşümü için Neler Gerek?

Kentsel Dönüşüm, Türkiye'nin gündemine otursa da hala birçok kişi aslında dönüşüm hakkında bilgi sahibi değil. Konu hakkında çok şey yazılıp çizilse de bu bilgi kirliliği içerisinde gerçekten pratikte iş görecek şeyler duymak bir hayli zor. Süreç ilerlese de birçok insan devletin gelip yeni bir ev yapacağını ya da elindeki evden olacağını düşünüyor. Bu sebeple yola çıkarak Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Hakan Çatalkaya'dan dönüşüm sürecinde neler yaşandığını öğrendik. 

Sizce sağlıklı bir kentsel dönüşüm süreci için uygulanması gerekli olan prosedürler neler?

Öncelikle vatandaşın kentsel dönüşümü iyi bilmesi lazım. Biz bu konuda İstanbul Kentsel Dönüşüm Derneği olarak eğitimler vermeye başladık. Katılım belgesi de verdiğimiz bu eğitimleri yaklaşık 1 senedir yapıyoruz. Profesyonellerden sonra şimdi vatandaşı da eğitmeye başladık. Çünkü vatandaş kentsel dönüşümü farklı biliyor.

Şu an vatandaşın algısı ne yönde? Dönüşüm ne zannediliyor?

Fikirtepe bir kentsel dönüşüm algısı oluşturdu. Herkes dönüşümü Fikirtepe'deki gibi olacak zannediyor. Orada 2-3 katlı binalar vardı. Yapılan projeyle orada yüksek katlı binalar yapıldı ve hak sahiplerine 2-3 daire düştü. Herkes fazlasıyla kazançlı çıktı. Bu kötü bir örnek oldu. Herkes böyle olacak zannediyor ve "Gelsin devlet yapsın" diyor. Hâlbuki o özel bir projeydi.

Süreç aslında nasıl işliyor?

Süreç iki türlü işliyor. Birincisi devletin yaptığı proje alanları var. Mesela Gaziosmanpaşa, Esenler gibi. Belediye, Bakanlar Kurulu Kararı ile bu alanları "Riskli Alan" ilan etti. Dönüşüm kapsamına aldı. Oradaki insanlara mevcutta ne varsa yenilenen binalarda aynı hak verildi. Bu çok kapsamlı gitmiyor henüz. Ancak genelde diğer ikinci şekilde vatandaşın talebiyle gerçekleşiyor. Vatandaş isterse dönüşüm süreci için başvuruyor. Birçok avantajdan da yararlanabiliyor. Genelde vatandaşlar bunu bilmiyor. 

Şu an ne kadar bina dönüştürüldü?

15 bin bina bir buçuk sene içerisinde Kentsel Dönüşüme vatandaş talebiyle girdi. Henüz çok bilinmemesine rağmen... Her binada 10 daire olduğunu farz edersek 150 bin konut ve aile bu dönüşümden kendi isteğiyle yararlanmış. Riskli alanlar içindeki yerler ise kendiliğinden yapılıyor zaten. Bir buçuk sene önce ayda 50 bina talebi geliyordu şu anda 1500 bina talebi geliyor ve giderek artıyor. Bu senenin sonunda ayda 2500 binanın vatandaş talebiyle sisteme gireceğini düşünüyoruz. Kadıköy mesela İstanbul ve Türkiye'de bir numarada. 1000 bina dönüşüm sürecinde şu an.

Peki bu konuyu iyice açıklamak istersek; ben bir daire sahibiyim ve binanın yenilenmesini istiyorum. Bu süreç başından sonuna kadar nasıl işleyecek, ne kadar maliyet olacak özetleyebilir miyiz? 

Örnek üzerinden açıklarsak mesela siz Kadıköy'de oturuyorsunuz, daire sahibisiniz ve sistemden yararlanarak binanızı yenilemek istiyorsanız öncelikle bu konuda Bakanlığın yetkili kuruluşları var. Öncelikle binanın riskli olduğunu tespit ettirmeniz gerekiyor. Bakanlığın yetkilendirdiği kuruluşlardan Deprem Risk Raporu'na dilekçeyle başvurduğunuzda kuruluştan gelip örnek alarak binanızı denetliyorlar, gerçekten riskli olduğu tespit edilirse Deprem Risk Raporu'nuzu alıyorsunuz. Bu süreç bir hafta sürüyor ve eskiden daha fazla olmasına rağmen dönüşüm kapsamında maliyeti 4000 lira civarına düşürüldü. Sonra bu rapor Bakanlığa ve İl Müdürlüğü'ne ulaşıyor, onların onayıyla bina 3 hafta içerisinde dönüşüm kapsamına girmiş oluyor. Binadan bir kişi başvurduysa, Bakanlık diğer hak sahiplerine yazı gönderiyor ve itiraz hakkı sunuyor. İtiraz gelirse 15 gün içerisinde İtiraz Komisyonu inceleme yapıyor ve riskli olduğu gerçeği değişmezse bina kesinlikle dönüşüm kapsamına girmiş oluyor.

Devletin teşvikleri neler bu süreçte?

Vergi Muafiyeti var alım satımlarda. Tapu işlemlerinin tamamı ücretsiz. Yeni bina yaparken verilen harçlar ödenmiyor. Kendiniz bir müteahhit bulduysanız noter huzurunda anlaşmanız normalde 50-60 bin lira tutarken dönüşümde herhangi bir şey ödemiyorsunuz. Onun dışında İstanbul için mesela 18 ay boyunca 680 lira kira yardımı hibe şeklinde veriyor. Ya da binayı kat karşılığı verdiyseniz kentsel dönüşüm kredisi veriyor. Bu parayı ya binayı yenilemek için kullan, ya da başka bir yerden ev almak için kullan diyor. 120 ay vadeli ve şu an Mortgage faiz oranının yarısı kadar faizle oluyor.

Dönüşüm sürecinde kiracılara hangi şartlar sunuluyor?

Kiracılar için 1400 liralık taşınma yardımı hibe olarak veriliyor. Kiracı derse "Ben artık bir yerden ev almak istiyorum" O zaman ev sahibine verdiği gibi aynı oranlarda krediyi kiracı için de veriyor. Sonrasında da müteahhit süreci başlatıyor ve vaat ettiği sürede yeni binayı size teslim ediyor. Binanın ve dairelerin değeri de artıyor bu şekilde.

Müteahhide verilen hakkın ödeme zorluğundan dolayı dönüşüm sürecinde sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu süreç nasıl aşılıyor?

Kat karşılığında ya da fazla imar hakkınız varsa bir problem yok. Problem bu olmadığında yaşanıyor ve devlet kentsel dönüşüm kredisi veriyor. Dairelerinizin de ufalmasını istemiyorsanız yani müteahhide ek daire çıkamayacaksanız, bütün daireler anlaşıp kredi için başvuruyor. Çıkan kredi bankada tutuluyor. Taahhütlü anlaştığınız müteahhidi banka inceliyor. Uygunsa, müteahhit hafriyata başladığında bankaya gidip ilerleme raporunu sunuyor. Banka, ekspertiz gönderiyor ve hak edişi hesaplıyor. Apartman yönetimine fatura kesiliyor ve ödeme yapılıyor. İşi bırakırsa da yeni bir müteahhitle devam etme şansınız oluyor. 100 bin lira krediyle binayı yenilemeniz mümkün oluyor. Dolayısıyla banka hem sizi hem müteahhidi koruyor. Milliyet

 

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içinde dönüşüm hayata geçiyor

  Akçakoca Liman içi bölgesinde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarında sona doğru gelinirken, projeye son halini vermek üzere Belediye Başkanı Yemenici ve ilgili kurum amirleri İstanbul'da buluştular.

 • 50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  50 bin konutluk Kuzey Şehir yükseliyor

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Türkiye’ye örnek projelerinden biri olan “Kuzey Şehir” projesinde çalışmalar devam ediyor.

 • Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Seydişehir’de Kentsel Tasarım Projesi Başladı

  Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından, yaklaşık 80 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan Kentsel Tasarı Projesi kapsamında, ilçenin en eski yerleşim yeri olan Çarşı Meydanı ile Seyitharun Cami ve çevresi yeniden düzenlenecek.

 • Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  Başkan Toru Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne Katıldı

  İstanbul’da düzenlenen 3’üncü Kentsel Dönüşüm Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “6306 sayılı yasa kapsamında uygulama yapan, dönüşüme imza atan ilk belediyeyiz” dedi.

 • Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  Başbakan Fikirtepe'ye mi geliyor?

  İstanbul’un ‘özel kentsel dönüşüm bölgesi’ Fikirtepe, bu ünvanına kavuştuğu Ocak 2011’den beri 2 Cumhurbaşkanı, 2 TBMM Başkanı, 3 Başbakan, 2 Genelkurmay Başkanı, 2 Kadıköy Belediye Başkanı ve 4 Şehircilik Bakanı gördü…

 • Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Kentsel dönüşüm yeni düzenlemeyle hız kazanacak

  Gayrimenkul İçin Strateji Platformu’nun (GİSP) düzenlediği, “Kentsel Dönüşümde Yeni Düzenleme Ve Yeni Dönem” başlıklı toplantı üyelerin ve gayrimenkul sektörünün farklı alanlarından katılımcılarla gerçekleştirildi.

 • Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Kentsel Dönüşümde Müteahhitlere Belediye İndirimi

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesince 5 ayrı mahallede devam eden Kentsel Dönüşüm Uygulamasının devam ettiğini ve bu mahallerde bina inşaat eden müteahhitlere belediye olarak mali indirimlerde bulunduklarını söyledi.

 • 'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  'Kentsel Dönüşümde Anahtar Emlak Konut’un Elinde'

  İnşaat Sektörüde GYODER, İNDER ve AYİDER gibi sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik görevi üstelenen,Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören Gayrimenkul ve İnşaat Sektörünü değerlendirdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.