|   |   | 

Bir evin kira değeri nasıl arttırılır?

Her mal sahibi sahip olduğu gayrimenkulden yüksek kira geliri elde etmek ister. Ancak yüksek kira geliri elde etmek için söz konusu gayrimenkulün bazı kriterleri karşılaması gerekir.

Bir evin kira değeri nasıl arttırılır?

Yani evinizin sahip olacağı bazı özellikler yüksek kira geliri elde etmenizi sağlar. Peki bunu sağlamak mümkün mü? Kısaca bir evin kira değeri nasıl arttırılır? Evinizi daha iyi bir bedelle kiraya verebilmeniz elbette mümkün. Ancak bunun için ev sahibi olarak önceden bazı hazırlıklar ve bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Yapacağınız bu hazırlıklar ve değişiklikler hem evinizin cazibesini artıracak hem de yüksek kira geliri elde etmenizi sağlayacak. Şimdi gelelim neler yapılması gerektiğine. İşte evinizi daha iyi bir bedele kiralayabilmenize yardımcı olacak ve işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları… 

Ev sahiplerinin yapması gereken hazırlıkları ve yüksek kira geliri elde etmesini sağlayacak değişiklikleri sıraladık: 

·        Öncelikle evinizi kiraya vermeden önce tadilat ve temizlik işlerini bitirmelisiniz. Yani evi elden geçirmelisiniz.

- Örneğin kapı kolu kırıksa değiştirin. Ya da boyası kötüyse boya badana yaptırın.

-Evin bazı bölümleri kiracı adayları tarafından özellikle incelenir. Bu bölümlerde tadilata ihtiyaç varsa mutlaka yaptırın. Örneğin mutfak ve banyo özellikle dikkat edilen bölümlerdir. 

·        Tadilat gerektiren bir evi kiracı pek tutmak istemeyebilir. Ayrıca yüksek bir bedelle de kiraya vermek mümkün olmaz. Özetle temiz ve bakımlı bir ev kiracının gözünde daha olumlu puan toplar. Bu durumda sizin de yüksek bir kira bedeli istemeniz mümkün olur. 

·        Kışın ısınma giderleri herkesin kara kara düşündüğü bir konudur. Kiracıların da ilk dikkat ettiği konulardan biridir. Bu nedenle evin ısıtma sistemi kira bedelini etkileyen bir faktördür. Eğer ev sobalı evse kombili bir eve göre daha düşük bir bedelle kiralanır. Bu durumda ısıtma sisteminin kombili olması sizin yüksek bir kira bedeli talep etmenizi sağlar. 

·        Isınma konusunda yapılması gereken önemli bir uygulama da yalıtımdır. Yalıtımı olan ev ısınma gideri düşük olan ev demektir. Bu da kiracıları cezbeden bir konudur. Dolayısıyla yalıtımlı bir dairenin kira değeri de yüksek olur. 

·        Eski bir daire için de elbette yüksek kira ödenmez. Bu durumda dairenin yenilenmesi kira değerinin artmasına neden olur. Örneğin evinizin döşemesini değiştirmeniz, bir lamine parke yapılması ya da mutfak dolaplarının değişmesi etkili sonuçlar doğurur. 

·        Bir evin merkeze, ulaşıma, alışveriş noktalarına, hastaneye ve okula yakın olması çok önemlidir. Yani bir evin konumu kira değerini direk etkileyen unsurdur. Bu nedenle yüksek kira isterken bu noktayı da gözden kaçırmamak ve doğru fiyatı belirlemek çok önemlidir. 

·        Önceden takip edilmesi gereken bir konu da evin birikmiş apartman aidatı, su, elektrik ve doğalgaz gibi borçlarının olup olmadığıdır. Varsa bu borçların da ödenip temizlenmesi gerekir. 

·        Artık bilinçli kiracılar konutun depreme dayanıklılığına hatta konutun yapıldığı alanın zemin sağlamlığına bile dikkat ediyor. Zeminin sağlam olması ve konutun depreme dayanıklı olması kira değeri üzerinde olumlu etki yapar. Mümkünse konutun depreme dayanıklılığını gösteren bir Deprem Dayanıklılık Testi Raporu’nun da alınması yüksek kira bedeli istenmesinde destekleyici olur. 

·        Ancak hiçbir detayla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda evinizin doğru pazarlanabilmesi ve istediğiniz bedelle kiraya verilebilmesi için bir gayrimenkul danışmanıyla çalışarak istediğiniz sonuca ulaşmanız da mümkün olur.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Gayrimenkul Sertifikasının detayları ve amacı açıklandı 
  Gayrimenkul Sertifikasının detayları ve amacı açıklandı 

  TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Gayrimenkul Sertifikasının detaylarını açıkladı. Turan, Gayrimenkul Sertifikasını "Her gelir grubundan vatandaşı bir gayrimenkul projesinden yatırım yapabilecek pozisyona getiren pay senedi" şeklinde açıkladı.

 • Melikgazi Belediyesinden Arsa Satışı
  Melikgazi Belediyesinden Arsa Satışı

  Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, mülkiyeti belediye ait 59 mesken arsası, 19 işyeri arsası ve 8 bağ ve sayfiye arsasının ihale ile satılacağını söyledi.

 • Kırklareli’nde 557 Konut Satıldı
  Kırklareli’nde 557 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Kırklareli’nde 2017 yılı Şubat ayında 557 konutun satıldığı belirlendi.

 • Sinpaş Altın Kuleler’in Örnek Dairesi Hazır!
  Sinpaş Altın Kuleler’in Örnek Dairesi Hazır!

  Türkiye gayrimenkul sektörünün temalı en büyük yaşam projesi Altınoran’ın kalbinde yükselen Altın Kuleler, Ankara’ya sunduğu standart üstü yaşam ve örnek dairesiyle yoğun ilgi görüyor.

 • Ev Alacaklara 12 Tavsiye!
  Ev Alacaklara 12 Tavsiye!

  Türkiye'de son yıllarda artan konut satışlarıyla birlikte alım satımda kötü niyetli kişiler de artış gösterdi. Emlak uzmanları da ev sahibi olmaya hazırlanan vatandaşları 12 tavsiyede bulunarak uyardı...

 • Kayaşehir Emlak Konutları'nda satış yektisi Turyap’ta!
  Kayaşehir Emlak Konutları'nda satış yektisi Turyap’ta!

  T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından satış yetkisi Turyap’a verilen Emlak Konut Evleri’nde, Turyap’ın başarı ile uygulamaya koyduğu ‘‘ön talep’’ kavramı, Başakşehir Emlak Konut Evleri-Kayaşehir’e taşınıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.