|   |   | 

Bittiğinde Avrupa'nın En Büyüğü Olacak

Ankara'da yapımı devam eden Bilkent Şehir Hastanesi bittiğinde Avrupa'nın en büyük hastanesi olacak.

Bittiğinde Avrupa'nın En Büyüğü Olacak

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir milyon 300 bin metrekare kapalı alan ile 3 bin 680 yatak kapasitesine sahip Bilkent Şehir Hastanesinin Avrupa'nın en büyük dünyanın da tek parça halinde en büyük hastanelerinden biri olacağını belirterek, "Hastane, herhangi bir aksilik olmazsa ağustos ayında hizmete girecek" dedi.
Bakan Müezzinoğlu, Kamu Özel İşbirliği modeli ile hayata geçirilen Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü şantiye alanında incelemelerde bulunarak, firma yetkililerinden bilgi aldı. Ameliyathaneleri ve muayene odalarını gezen Müezzinoğlu, daha sonra basın toplantısı düzenledi.

Müezzinoğlu, Türkiye'nin sağlık alanında sessiz dönüşümlerinin önemli adımlarından birini de şehir hastaneleri ile attığını belirterek, "AK Parti iktidarları olarak, 2002 yılından bu yana sağlık alanında çok önemli sessiz dönüşümleri başarmış bir siyasi iktidarın mensuplarıyız. 2000'li yılların başına baktığımızda, ulaşımdaki sorunlar, sağlıktaki teknolojik altyapı ve mekan yetersizlikleri, sağlıktaki çok başlı yönetimin getirdiği sorunlar gibi pek çok sorunu bir arada yaşıyorduk. Esasında bedelini milletimiz ödüyordu ve halkımız hak ettiği sağlık hizmetini alamıyordu. Yurtdışına gidiyordu, az imkanı olanlar malını mülkünü satarak sağlık hizmeti almaya çalışıyordu. Sağlığa ulaşımdaki bütün engelleri kaldırma anlamında dönüşümleri başarmış durumdayız" diye konuştu.
Şehir hastaneleri projesi için yedi yıldır çalışma yaptıklarını hatırlatan Bakan Müezzinoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konuda çok önemli lokomotif bir görev üstlendiğini vurguladı. Bürokrasinin projeyi sahiplenmesi, hukuk sistemini projeye adapte etme, girişimciye ve yatırımcıya güven verebilme gibi birçok sorunu aşmayı başardıklarının altını çizen Müezzinoğlu, "Bugün geleceğe çok daha umutla bakabilecek bir noktayı Ankara'da Bilkent'te yakalamış durumdayız. Ben özellikle Bilkent'in yüklenici firması DİA'ya teşekkür etmek istiyorum. 42 aylık süreyi kısaltan, 24 aylık süreye indiren bir hedefe kilitlendiler" dedi. 

-Hastane, bir milyon 300 bin metrekare kapalı alana sahip olacak

Ankara Bilkent Şehir Hastanesinin 3 bin 680 yatak kapasitesine sahip olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, şunları kaydetti: 
"Avrupa'nın en büyük dünyanın da tek parça halinde en büyük hastanelerinden biri olacak. Son derece ileri teknoloji ile donatılacak olan bu hastanenin, inşallah seneye bu vakitte Ağustos ayına geldiğimiz zaman, bir aksilik olmazsa açılışını planlayacağımız günler olacak. Biz o günleri yakaladığımızda Türkiye dünyaya sağlık alanında farklı mesajları vermeye başlayacak.

DİA grubunun üstlendiği bin 260 yatak kapasiteli 400 bin metrekare kapalı alana sahip Mersin Şehir Hastanesi de 2016 Şubat ayında teslim edilecek ve mart ayında açılışı gerçekleştirilecek. Mersin Şehir Hastanesi, bir aksilik olmazsa 6-7 ay sonra açılışa hazır olacak. Yozgat, Elazığ, Adana, Bursa, İzmir, İstanbul Başakşehir gibi hastanelerimizin de açılışını gerçekleştirdikten sonra önümüzdeki 3 yıl sonunda çok farklı bir sağlık hedefini yakalamış olacağız." 

Bilkent Şehir Hastanesinin kaba inşaatının yüzde 70'inin tamamlandığını ifade eden Bakan Müezzinloğlu, "Ameliyathaneleri odaları ile çok hızlı, planlı giden bir inşaat süreci var. 2016 Ağustos ayında açılışını yapacak, belki 30 Ağustos ve 29 Ekim gibi tarihlerde de hizmet sürecini başlatmış olacağız. Bu projelerde çok eleştiriler aldık. Hala bunların devam ettiğini görüyoruz. Zaman zaman yürütmeyi durdurma kararları gibi çok sıkıntılı süreçler geçirdik. Bu sıkıntılı süreçleri atlatmamızda bize en büyük desteği Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve hükümet üyelerimiz verdi" diye konuştu.

- Sağlık Bakanlığı Bilkent'e taşınacak

Müezzinoğlu, şehir hastanelerinin ulaşımına kolaylık sağlanması için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmaların yürütüldüğünü söyledi. 

Bir gazetecinin, "Maliye Bakanı 'siyasi istikrarsızlık yatırımları etkileyebilir' dedi. Bu durum şehir hastanelerini de etkiler mi" sorusuna Müezzinloğlu, "Hayır. Bizim o anlamda tamamen yol haritamız belli, ihale süreçlerimiz devam ediyor" yanıtını verdi. 
Müezzinoğlu, tıbbi cihaz alımlarında da yerli üretime önem verdiklerini vurguladı. AA

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Ankara'nın İlk Dikey Mahallesi İncek'te Kuruluyor

  Ankara'nın İlk Dikey Mahallesi İncek'te Kuruluyor

  İnşa edilen çok sayıda konut projeleri ile Ankara’nın yeni gözde yerleşim merkezi olan İncek’in yeni projelerinden Veb Tower, ‘V’ formlu mimarisi ve dikey mahalle konseptiyle dikkat çekiyor.

 • Edirne Belediyesi'nden Bir İlk Daha

  Edirne Belediyesi'nden Bir İlk Daha

  Edirne Belediye Başkanlığı, kentin tarihini korumak adına çok önemli bir adım daha attı. Edirne Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarihi dokusu olan evleri korumak adına vatandaşa yol gösterici olacak.

 • Tekirdağ Konut Satışında 6. Sırada

  Tekirdağ Konut Satışında 6. Sırada

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2016 Yılı Eylül Ayı Konut Satış İstatistiklerine göre Tekirdağ’da 2016 yılı Eylül ayında 2 bin 860 konut satıldı.

 • Kırklareli Konut Satışında 37. Sırada

  Kırklareli Konut Satışında 37. Sırada

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Edirne Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 2016 Yılı Eylül Ayı Konut Satış İstatistiklerinden Kırklareli’nde 2016 yılı Eylül ayında 681 konut satıldı.

 • Emlak sektörünün liderleri Bursa'da buluşuyor

  Emlak sektörünün liderleri Bursa'da buluşuyor

  Bursa’da ilk kez düzenlenecek olan Emlak ve Gayrimenkul Zirvesi’nde, dünya üzerinde gerçekleşen sermaye akışının Türkiye'nin lokomotif sektörlerinin başında gelen “emlak” sektörüne nasıl etki edeceği ele alınacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.