|   | 

Mutfağınız Küçük Mü? Artık Dert Değil!

Mutfağınız küçük mü? Sorun değil. Bu yazımızda mutfağınızı nasıl olduğundan büyük gösterebileceğinizi anlatacağız.
Mutfağınız Küçük Mü? Artık Dert Değil!

Özellikle hanımlarının sıkça vakit geçirdiği mutfaklar evin tasarımına bağlı olarak küçük veya dar olabiliyor. Lezzetli tarifler yaratmanın verdiği mutluluk yerini rahat hareket edememeye bağlı olarak ortaya çıkan strese bırakabiliyor. İşte bu yazımızda mutfağınızı nasıl olduğundan büyük gösterebileceğinizi anlatacağız. Gelelim o önemli tüyolara;


1.    Dolap ve duvar renk seçiminde beyazı kullanın!

Beyaz renk mobilya temizliğinin ne kadar zahmetli olduğunu biliyoruz, ancak beyaz renk dolaplar mutfağınızı olduğundan daha ferah gösterecektir. Kireç beyaz yerine kırık beyazı tercih edebilirsiniz. Bembeyaz çok sade olmaz mı dediğinizi duyar gibiyim. Kullanacağınız dekoratif ürünleri renkli seçerek mutfağınızı hem daha geniş hem de daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

2.    Doğru ışıklandırmayı yapın ve güneş ışığını içeri alın!

Ne yazık ki bazı mutfaklar güneş ışığına ulaşamaz veya perdeler sürekli kapalıdır. Bu da mutfağınızda kasvete sebep olur. Perdelerinizi çekin ve güneş ışığını evinize davet edin. Eğer güneş ışığını almaya müsait olmayan bir mutfağa sahipseniz, mutlaka spot ışıklarla desteklemeye çalışın.

3.    Beyaz eşya ve yemek masasını birbirine yakın tutmaya özen gösterin!

Buzdolabı, ocak ve fırın gibi mutfağınızın olmazsa olmaz beyaz eşyalarını birbirinden çok uzak konumlandırmamaya özen gösterin. Çünkü bu ayrılık mutfağınızda dağınık bir görüntü oluşturacaktır. Özellikle mutfak tezgahının yakınlarına gömme bir şekilde yerleştireceğiniz beyaz eşyalarınız, hem yerden hem zamandan tasarruf etme olanağı sunacak ve size rahat bir nefes aldıracaktır.

4.    Düz dolaplar yerine camlı dolaplar tercih edin!

Şimdi gözünüzde biri düz diğeri camlı dolaplı olmak üzere iki mutfak canlandırın. Hangisi daha hoş?  Düz dolaplar görüntüyü net şekilde keserken, camlı dolaplar derinlik hissi uyandıracaktır. Tabi bu da size daha geniş bir görüş açısı kazandıracak. 

Camlı mutfak dolapları düz dolaplara nazaran daha zor temizleniyor olabilir. Ama sağlığımız açısından önemli olanda temiz mutfaklardan çıkmış yemekleri yemek değil mi?

5.    Duvarlarınızdaki boş alanları değerlendirin!
Kepçe, büyük kaşıklar veya maşa neden duvarınız dururken tezgahınızda kalabalık etsin ki? Böyle yer kaplayan küçük ama tezgah için büyük araçlarınızı duvara montalamak suretiyle yer tasarrufu sağlayabilirsiniz. Kupalarınızı da bu şekilde ortadan kaldırıp, kendinize yer açmanızı öneririz.           

6.    Çok yönlü çalışabilen mutfak aletleri kullanın!

Mutfağınızda iki iş için iki alet bulundurmak yerine iki işi birden yapabilecek çok amaçlı aletler tercih etmelisiniz. Aksi takdirde mutfağınız mutfak araçlarının esiri olabilir. Mutfağınızı kalabalıktan kurtarın. 


7.    Parlak yer taşlarından yana olun!

Yer taşı tercihinizin en az beyaz dolap tercihiniz kadar önemli bir unsur olduğunu unutmayın. Yansıtmalı taşlar derinlik hissi uyandıracak ve genişlik algısı yaratacaktır.

8.    Saklı mutfak dolaplarını tercih edin!

Saklı mutfak dolapları mutfağınıza yapacağınız en büyük iyiliklerden birtanesi. Pasta malzemeleri ve baharatlarınız gibi küçük ayrıntıları bu dolapta muhafaza edebilirsiniz. Çok derin olması şart değil, kolaylık sağlaması kafii!

9.    Beyaz eşyalarınızı dolaplarınıza gömün!

Sizce de o buzdolabı duvar kenarında fazlaca yer kaplamıyor mu? Bizce kaplıyor…
O yüzden tavsiyemiz buzdolabı, fırın, mikrodalga vs. beyaz eşyalarınızı dolaplarınıza entegre edin. Aman ha davlumbazınızı bunlara dahil etmeyin.

10.    Tezgahınızdaki fazlalıklardan kurtulun!
Tost makinesi, yıkanmış ve yıkanması gereken bulaşıklar, su ısıtıcı, kupalar, sürahiler, baharatlar… Hepsinin aynı anda tezgahınızda bulunması pekte güzel bir görüntü oluşturmayacaktır. Sadece işinize yarayacak birkaç parçayla yolunuza devam edebilirsiniz.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.