|   |   | 

Bu Yıl Emekli Olanlar Emlak Vergisi Ödeyecek Mi?

Bu yıl emekli olanlar emlak vergisi ödeyecek mi? 2016’da emekli olanlar emlak vergisinden muaf olur mu?

Bu Yıl Emekli Olanlar Emlak Vergisi Ödeyecek Mi?

Gayrimenkul sahiplerinin emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Bu vergi peşin ödenebildiği gibi yıl içinde iki taksit halinde ödenebiliyor. Emlak vergisinin gayrimenkulün bağlı olduğu Belediyeye yapılması gerekiyor. Emlak vergisi zamanında ödenmediği zaman aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

Emekliler için muafiyet şartları…

Gayrimenkul sahiplerinin ödemek zorunda olduğu emlak vergisini bazı kimseler ödemiyor. Çünkü 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun belirlediği koşullara uydukları için bu kimseler bu vergiden muaf tutuluyor. Emlak Vergisi Kanunu’na göre emlak vergisi ödemeyecekler şöyle sıralanıyor:

·        Türkiye sınırları içinde, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan bir evi olan, emekliler ve bunların dul ve yetimleri,

- Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli aylığı alınması durumunda indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanılıyor.

- 2015’te elde edilen mevduat faizi ve repo benzeri geliri 29 bin TL’ye kadarsa emlak vergisi avantajından yararlanılıyor.

- Meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Yani sahip olduğu meskeni kiraya verip kirada oturması durumunda diğer şartların da taşınması halinde indirimli vergi oranından yararlanılıyor.

- Ancak emekli maaşına ilave yeni gelir elde edenler emlak vergisi ödemesi gerekiyor.

·        Hiç gelirleri olmayan işsizler ve ev hanımları,

·        Engelliler, başka gelirleri olsa bile, 200 metrekareyi aşmayan bir evleri için,

·        Gazilerin ve şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisi ödemiyor.

Sıfır oranlı emlak vergisi hakkından faydalanmak yani emlak vergisi ödememek için Belediyeye bildirmek gerekiyor. Belediyede ilgi formun doldurulması yeterli oluyor. Ancak bu vergiden muaf olunduğu halede habersiz bir şekilde emlak vergisi ödenebiliyor. Ödenen bu emlak vergisinin iadesi için de belediyeye başvurulabiliyor. Yani muaf olma şartlarını taşıdığı halde emlak vergisi ödeyenler ödedikleri ücretleri geri isteyebiliyor.

-Belediyeden muaf olduğundan habersiz bir şekilde ödenen emlak vergisi 5 yıllık geriye dönük olarak iade edilebiliyor.

Peki bu yıl emekli olanlar emlak vergisi ödeyecek mi? 2016’da emekli olanlar emlak vergisinden muaf olur mu?

Bu yıl içinde emekli olanların bu yılın emlak vergisini ödemesi gerekiyor. Yani bu yıl emekli olanlar 2016 yılının emlak vergisini ödeyecek. Gerekli koşulların taşınması ve bildirimde bulunulması halinde 2017’den itibaren emlak vergisinden muaf olunuyor. Yani emlak vergisi ödenmiyor.

- Bu yıl içinde emekli olanlar şartları taşımaları halinde sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasında bin sonraki yıl faydalanabiliyor.

-Özetle; 2016’da emekli olanlar için ‘sıfır vergi’ 2017’de başlıyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak
  Emlak Vergi Değeri Gerçekten Uzak

  Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, 4 yılda bir belirlenen arazi ve arsa değer tespitlerinde, sürenin çok uzun ve takdir edilen rakamlar gerçek piyasa değerine uzak kaldığını söyledi.

 • Emlak Vergisinde Son Gün 31 Mayıs 2017
  Emlak Vergisinde Son Gün 31 Mayıs 2017

  Bilecik Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İş yeri, Çevre Temizlik ve Emlak Vergilerinin birinci taksitlerinin 31 Mayıs Çarşamba gününe kadar ödenmesi gerektiği bildirildi.

 • Belediyeden Vatandaşlara Uyarı
  Belediyeden Vatandaşlara Uyarı

  Fatsa Belediyesi emlak, çevre temizlik, ilan reklam ve yol katılım vergisi birinci taksitinin son ödeme tarihinin 31 Mayıs Çarşamba günü olduğu hatırlatmasında bulundu.

 • OSB'lere Emlak Vergisi İndirimi Yolda!
  OSB'lere Emlak Vergisi İndirimi Yolda!

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, paketle sanayi parsellerinin ucuzlayacağını ve OSB’lere emlak vergisi indiriminin planlandığını açıkladı.

 • Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi
  Nallıhan Muhtarlarına Emlak Vergisi Bilgisi

  Nallıhan Belediye Başkanı İsmail Öntaş, mahalle muhtarları ile bir araya gelerek arsalar ve arsa sayılabilecek parsellenmemiş araziler için kıymet takdir komisyonu oluşumundaki görevleri ile alakalı bilgi verdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.