|   |   | 

Bu Yıl Emekli Olanlar Emlak Vergisi Ödeyecek Mi?

Bu yıl emekli olanlar emlak vergisi ödeyecek mi? 2016’da emekli olanlar emlak vergisinden muaf olur mu?

Bu Yıl Emekli Olanlar Emlak Vergisi Ödeyecek Mi?

Gayrimenkul sahiplerinin emlak vergisi ödemesi gerekiyor. Bu vergi peşin ödenebildiği gibi yıl içinde iki taksit halinde ödenebiliyor. Emlak vergisinin gayrimenkulün bağlı olduğu Belediyeye yapılması gerekiyor. Emlak vergisi zamanında ödenmediği zaman aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

Emekliler için muafiyet şartları…

Gayrimenkul sahiplerinin ödemek zorunda olduğu emlak vergisini bazı kimseler ödemiyor. Çünkü 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nun belirlediği koşullara uydukları için bu kimseler bu vergiden muaf tutuluyor. Emlak Vergisi Kanunu’na göre emlak vergisi ödemeyecekler şöyle sıralanıyor:

·        Türkiye sınırları içinde, brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan bir evi olan, emekliler ve bunların dul ve yetimleri,

- Türkiye’deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli aylığı alınması durumunda indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanılıyor.

- 2015’te elde edilen mevduat faizi ve repo benzeri geliri 29 bin TL’ye kadarsa emlak vergisi avantajından yararlanılıyor.

- Meskende bizzat oturma şartı aranmıyor. Yani sahip olduğu meskeni kiraya verip kirada oturması durumunda diğer şartların da taşınması halinde indirimli vergi oranından yararlanılıyor.

- Ancak emekli maaşına ilave yeni gelir elde edenler emlak vergisi ödemesi gerekiyor.

·        Hiç gelirleri olmayan işsizler ve ev hanımları,

·        Engelliler, başka gelirleri olsa bile, 200 metrekareyi aşmayan bir evleri için,

·        Gazilerin ve şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisi ödemiyor.

Sıfır oranlı emlak vergisi hakkından faydalanmak yani emlak vergisi ödememek için Belediyeye bildirmek gerekiyor. Belediyede ilgi formun doldurulması yeterli oluyor. Ancak bu vergiden muaf olunduğu halede habersiz bir şekilde emlak vergisi ödenebiliyor. Ödenen bu emlak vergisinin iadesi için de belediyeye başvurulabiliyor. Yani muaf olma şartlarını taşıdığı halde emlak vergisi ödeyenler ödedikleri ücretleri geri isteyebiliyor.

-Belediyeden muaf olduğundan habersiz bir şekilde ödenen emlak vergisi 5 yıllık geriye dönük olarak iade edilebiliyor.

Peki bu yıl emekli olanlar emlak vergisi ödeyecek mi? 2016’da emekli olanlar emlak vergisinden muaf olur mu?

Bu yıl içinde emekli olanların bu yılın emlak vergisini ödemesi gerekiyor. Yani bu yıl emekli olanlar 2016 yılının emlak vergisini ödeyecek. Gerekli koşulların taşınması ve bildirimde bulunulması halinde 2017’den itibaren emlak vergisinden muaf olunuyor. Yani emlak vergisi ödenmiyor.

- Bu yıl içinde emekli olanlar şartları taşımaları halinde sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasında bin sonraki yıl faydalanabiliyor.

-Özetle; 2016’da emekli olanlar için ‘sıfır vergi’ 2017’de başlıyor.

Emlak Vergisi Haberleri

Emlak Vergisi Kategorisindeki diğer haberler

 • Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi'nden Son Gün Uyarısı

  Salihli Belediyesi, 2016 yılı emlak vergisi ile işyerlerine ait çevre ve temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin 30 Kasım 2016 tarihinde sona ereceğini açıkladı.

 • Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Vezneleri Cumartesi Günü De Çalışacak

  Muratpaşa Belediyesi vezneleri, mükelleflerin 1 Aralık Perşembe günü sona erecek ‘emlak vergisi 2’nci taksit’ ve 6736 Sayılı Kanun kapsamında 30 Kasım Çarşamba sona erecek ilk taksit ödemelerinde sıkıntı yaşamaması için Cumartesi günü de hizmet verecek.

 • Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Konak’ta vezneler hafta sonu da açık

  Emlak ve İşyerleri Çevre Temizlik Vergisi ödemelerinin 30 Kasım Çarşamba mesai saati bitiminde sona erecek olması nedeniyle, Konak Belediyesi’nin tahsilat vezneleri ödemelerini son günlere bırakan vatandaşların mağdur olmaması adına hafta sonu da açık olacak.

 • Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Melikgazi Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması'na ilişkin düzenlemede son başvuru tarihinin uzatılması dolayısıyla vergi borçlarını yapılandırmak isteyenler, Melikgazi Belediyesi Emlak Servisi'nde yoğunluğa neden oluyor.

 • Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi’nden Borç Yapılandırma Hatırlatması

  Bozüyük Belediyesi, yapılan süre uzatımının ardından borçların yapılandırılmasının 25 Kasım 2016 Cuma günü, Emlak ve Çevre Temizlik vergilerinin 2016 yılı 2. taksit ödemelerinin de 30 Kasım 2016 Çarşamba günü sona ereceğini hatırlattı.

 • Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi'nden Yapılandırma Uyarısı

  Bingöl Belediyesi, su bedeli, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, reklam ve ilan borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen vatandaşların en geç 25 Kasım 2016’ya kadar müracaatta bulunmaları gerektiği uyarısında bulundu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.