|   |   | 

Burhaniye’de orta ölçekli sanayi sitesi kuruluyor

Burhaniye Ticaret Odası (BTO)'nın öncülüğünde ilçede yapımı planlanan orta ölçekli sanayi sitesi için toplantı düzenlendi.

Burhaniye’de orta ölçekli sanayi sitesi kuruluyor

Ticaret Odası Salonu’nda ilçedeki girişimcileri önün açmak için orta ölçekli sanayi sitesi kurmak için düzenlenen bilgilendirme toplantısına ilgi büyük oldu.

BTO Başkanı Hüseyin Sarıbaş, “Burhaniye ekonomik hayatına katkı sunmak adına yapabileceğimiz en önemli adımlardan biri orta büyüklükte iş yerlerinin yapımına öncelik etmek olacaktır”

Daha sonra söz alan BTO Meclis Başkanı Mustafa Aysel’de, “Bir süredir orta ölçekli sanayi sitesi yapımı ile ilgilenmekteyiz. Üyelerimizin talebi üzerine bunun öncülüğü yapıyoruz. Mevcut durumdaki iş yerlerinden daha büyük ölçekte işy eri, ihtiyaç olduğu kadar zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle hem yer seçimi hem de teşvikler ile ilgili araştırmalarımızı yaptık. Bürokrasi ile ilgili ayrıntıları da değerlendirdik. Yer seçimi konusunda mevcut planladığımız yer dışında başka alternatiflerde bakıyoruz. Burada prensip olarak üyelerimizin talepleri ile hareket ettiğimizden bir kez daha yer, teşvikler ve imalat hakkında görüşleri almak ve bugüne kadar ki gelişmeleri aktarmak istedik. En önemli husus büyük iş yerlerinin üretimi ve istihdamı arttıracak olması, yeni iş imkanları da oluşturacak olmasıdır. Yöremiz insanına da yeni iş imkanı sağlanmış olacaktır” dedi.

Avukat Erman Pazarbaşı ise,"Araştırmalarımızı yaptık. Kooperatif tüzel kişiliği ile bu organizasyonu yönetmek hem teşvikler hem de hukuki sorumluluk anlamında en uygun yöntemdir. Arazi konusunda kamu arazileri, özel hukuk kişilerine ait arazilerden fiyat ve destekler anlamında avantajlı olmaktadır. Site harici yapılacak iş yerlerine nazaran, sanayi sitesi vasfındaki modelde de teşviklerde bulunmaktadır. Bürokratik olarak 16-17 kurumun da görüşü alınması gerekecektir. Önümüzde bürokratik bir süreç bulunmaktadır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından üyelerin sanayi sitesi yer ihtimalleri, iş yeri talebinin ciddiyeti, iş yeri büyüklükleri konularında görüşleri alındı, değerlendirmeler yapıldı. Yer tespiti ve izinler konusunda ön görüşmelerin tamamlanmasına müteakiben, öncelikle Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığının bilgilendirilmesine, sözlü onayın ardından kooperatif kurularak işlemlerin resmi olarak başlatılmasının uygun olacağı kararlaştırıldı. Özellikle, mevcut sanayi sitesinin devamındaki bölgede yapılmasının uygun olacağı değerlendirildi. Özellikle konut yapılaşmasının olmaması, tarım alanı olarak kullanılmaması ve şehir merkezine yakın olması yer seçiminde sanayi sitesinin devamında bir bölgenin yapılması uygun olacağı konusunda görüş birliğine varıldı.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • 30 Mart 2017 Yurtta Hava Durumu
  30 Mart 2017 Yurtta Hava Durumu

  Meteoroloji'den alınan tahminlere göre hava sıcaklığı kuzey, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacak. Yurdun diğer kesimlerinde ise aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

 • 10`uncu Tesis Isparta`da!
  10`uncu Tesis Isparta`da!

  Türkiye’ye 10 yılda 1 milyar dolarlık yatırım yapan Coca-Cola İçecek, Isparta’da yeni bir şişeleme fabrikası kuruyor. Türkiye’deki 10’uncu fabrikalarını kurduklarını belirten CEO Burak Başarır, “Isparta’ya 110 milyon liralık yatırımla geldik, 300 kişilik istihdam yaratacağız” dedi.

 • Banvit, Dörtlü Final’de
  Banvit, Dörtlü Final’de

  FIBA Şampiyonlar Ligi’nde Banvit, Alman ekibi Riesen Ludwigsburg’u eleyerek adını Dörtlü Final’e yazdırdı.

 • Yeni Milli Enerji Politikası Bugün Açıklanacak!
  Yeni Milli Enerji Politikası Bugün Açıklanacak!

  Bakan Albayrak, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını sonlandırmayı hedefleyen yeni milli enerji politikasını bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılacağı toplantıda duyuracak.

 • Turizm Devine Durdurma Kararı
  Turizm Devine Durdurma Kararı

  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından, birlik üyesi seyahat acentelerine karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada, online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verildi.

 • Kopenhag'ın Yeni İlgi Odağı Panda Evi
  Kopenhag'ın Yeni İlgi Odağı Panda Evi

  Tasarım şirketi Bjarke Ingels Group, (BIG) tarafından Kopenhag'daki hayvanat bahçesine yapılacak yeni yuva ile buraya gelecek pandalar hem iç hem de dış mekanlarda ziyaretçiler ile buluşacak.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.