|   |   | 

Burhaniye’de orta ölçekli sanayi sitesi kuruluyor

Burhaniye Ticaret Odası (BTO)'nın öncülüğünde ilçede yapımı planlanan orta ölçekli sanayi sitesi için toplantı düzenlendi.

Burhaniye’de orta ölçekli sanayi sitesi kuruluyor

Ticaret Odası Salonu’nda ilçedeki girişimcileri önün açmak için orta ölçekli sanayi sitesi kurmak için düzenlenen bilgilendirme toplantısına ilgi büyük oldu.

BTO Başkanı Hüseyin Sarıbaş, “Burhaniye ekonomik hayatına katkı sunmak adına yapabileceğimiz en önemli adımlardan biri orta büyüklükte iş yerlerinin yapımına öncelik etmek olacaktır”

Daha sonra söz alan BTO Meclis Başkanı Mustafa Aysel’de, “Bir süredir orta ölçekli sanayi sitesi yapımı ile ilgilenmekteyiz. Üyelerimizin talebi üzerine bunun öncülüğü yapıyoruz. Mevcut durumdaki iş yerlerinden daha büyük ölçekte işy eri, ihtiyaç olduğu kadar zorunluluk haline gelmiştir. Bu nedenle hem yer seçimi hem de teşvikler ile ilgili araştırmalarımızı yaptık. Bürokrasi ile ilgili ayrıntıları da değerlendirdik. Yer seçimi konusunda mevcut planladığımız yer dışında başka alternatiflerde bakıyoruz. Burada prensip olarak üyelerimizin talepleri ile hareket ettiğimizden bir kez daha yer, teşvikler ve imalat hakkında görüşleri almak ve bugüne kadar ki gelişmeleri aktarmak istedik. En önemli husus büyük iş yerlerinin üretimi ve istihdamı arttıracak olması, yeni iş imkanları da oluşturacak olmasıdır. Yöremiz insanına da yeni iş imkanı sağlanmış olacaktır” dedi.

Avukat Erman Pazarbaşı ise,"Araştırmalarımızı yaptık. Kooperatif tüzel kişiliği ile bu organizasyonu yönetmek hem teşvikler hem de hukuki sorumluluk anlamında en uygun yöntemdir. Arazi konusunda kamu arazileri, özel hukuk kişilerine ait arazilerden fiyat ve destekler anlamında avantajlı olmaktadır. Site harici yapılacak iş yerlerine nazaran, sanayi sitesi vasfındaki modelde de teşviklerde bulunmaktadır. Bürokratik olarak 16-17 kurumun da görüşü alınması gerekecektir. Önümüzde bürokratik bir süreç bulunmaktadır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından üyelerin sanayi sitesi yer ihtimalleri, iş yeri talebinin ciddiyeti, iş yeri büyüklükleri konularında görüşleri alındı, değerlendirmeler yapıldı. Yer tespiti ve izinler konusunda ön görüşmelerin tamamlanmasına müteakiben, öncelikle Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığının bilgilendirilmesine, sözlü onayın ardından kooperatif kurularak işlemlerin resmi olarak başlatılmasının uygun olacağı kararlaştırıldı. Özellikle, mevcut sanayi sitesinin devamındaki bölgede yapılmasının uygun olacağı değerlendirildi. Özellikle konut yapılaşmasının olmaması, tarım alanı olarak kullanılmaması ve şehir merkezine yakın olması yer seçiminde sanayi sitesinin devamında bir bölgenin yapılması uygun olacağı konusunda görüş birliğine varıldı.

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • Başbakan Binali Yıldırım'dan İdam Açıklaması

  Başbakan Binali Yıldırım'dan İdam Açıklaması

  Başbakan Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "AK Parti samimiyse idam cezasını getirirse, MHP olarak kayıtsız şartsız destek veririz" açıklamasına ilişkin, "Referandum sonrası MHP ile oturur konuşuruz. Önce referandumu yapalım, sonra bakarız" ifadelerini kullandı.

 • TSK'da Başörtüsü Yasağı Kalktı!

  TSK'da Başörtüsü Yasağı Kalktı!

  TSK'da başörtüsü yasağı kalktı. Artık kadın subay ve astsubaylar başörtüsü takabilecek. Uygulama askeri öğrenciler için de geçerli olacak.

 • Aliağa'ya lojistik köy talebi!

  Aliağa'ya lojistik köy talebi!

  Türkiye'nin en önemli petrokimya, demir-çelik, enerji ve sanayi bölgesi olarak bilinen Aliağa, son yıllarda limancılık faaliyetlerinde katettiği mesafeyle ‘liman merkezi’ hedefine doğru ilerlerken, ilçenin yeni hedefi büyük yük hareketinin planlı bir şekilde elleçlenebileceği bir lojistik köye sahip olmak.

 • Merkez Bankası'ndan gıda arzına ilişkin duyuru

  Merkez Bankası'ndan gıda arzına ilişkin duyuru

  Merkez Bankası, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi Toplantısı'nda Erken Uyarı Sistemi'nden elde edilen sinyallerin değerlendirildiğini, buna göre kısa vadede sonuç üretecek ürün bazlı tedbirler alınmasının karara bağlandığını bildirdi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.