|   |   | 

Çeşme'ye Toki Konutları Tartışması

Çeşme’de yapılmak istenen 4 katlı TOKİ konutlarının “Yoksullar yaşamasın mı?” söylemleri ve fakir edebiyatı yapılarak aklanmaya çalışıldığını belirten Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, “Bizim 2 katlı konutlarımıza izin vermeyenler politik rant için ilçeyi betonlaştıracak” dedi

Çeşme'ye Toki Konutları Tartışması

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Çeşme'de yapılmak istenen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) konutları hakkında, ilçede 4 katlı Konut taraftarlarının çok katlı yapıları ve betonlaşmayı iyi bir şeymiş gibi gösterme çabalarını değerlendirdi, belediyenin bu konudaki betonlaşma karşıtı duruşuna yönelik yapılan eleştirilere de yanıt verdi. Çeşme'nin Reisdere Mahallesi'nde yapılmak istenen TOKİ konutları projesinin birkaç seçimdir, seçime bir yıl kala tekrar tekrar diriltilen bir çalışma olduğunu hatırlatan Başkan Tütüncüoğlu, "Buradaki amacın ne olduğu çok açık ortadır" dedi. Çeşme Belediyesi'nin Gecekondu Önleme Projesi ile dar gelirliler için yaptığı konut çalışmalarını anlatan Tütüncüoğlu, "Biz daha önce ilçede evi olmayan vatandaşlarımız için 192 konutlu Belkent ve 72 konutlu Çeşmekent'i yaptık. Nisan 2010'dan beri de Bakanlıklardan 300'den fazla aileyi Ev sahibi yapacak projemize onay bekliyoruz. Son proje de dahil bunların tamamı 2 katlı… Biz buna rağmen TOKİ'ye değil konutların 4 katlı olmasına karşıyız diyoruz. Fakat hala daha AK Parti İlçe Teşkilatı "TOKİ olmasın mı", "Yoksul yaşamasın mı" söylemlerle projeyi doğru göstermek için bu insanları kullanıyor. Madem konu sadece dar gelirli vatandaşlar neden 4 katlı konut yapılması için çaba göstermek yerine bizim 3 yıl 3 aydır onay bekleyen 2 katlı konut projemizin taraftarı olmuyorlar" diye konuştu.

İmarı iki katlı olan Çeşme'ye yapılmak istenen 4 katlı konutları "şirin ve doğru" göstermek adına yapılan söylemlerin çelişkilerden ibaret olduğunu belirten Tütüncüoğlu, "Betonlaşma taraftarları, TOKİ konutlarının yapılacağı yerde beton yoğunluğunun yüzde 20 olacağını söylüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan gelen planlarda ise İnşaatyoğunluğunun yüzde 120'ye kadar ulaştığı açıkça belirtiliyor. Ayrıca Çeşme'de konutlar izin verilen yükseklik 6 metre 80 santim ve biz bu konutların İmar yüksekliği için ağaç boyunda terimini kullanıyoruz. Son dönemde TOKİ için yaptıkları açıklamalarda, ‘konutların yüksekliği 13 metreyi geçmeyecek' diyerek konut yüksekliğinin ne kadar olduğunu da kabul ediyorlar. Çeşme'nin düşük katlı evleri için kullandığımız "ağaç boyu" cümlesini 13 metrelik 4 katlı ucube gibi konutlar için de kullanıp konutları sanki yüksek değilmiş, olağanmış gibi göstermeye çalışıyorlar" dedi, "Gerçekten konutların olağan olduğu düşünülüyorsa, bu ağaç boyu ve sadece yüzde 20'si bina gibi doğru olmayan söylemler neden" diye sordu.

Çeşme'de herkesin bildiği öncelikli eksikliğin hastane ve eksik İmar Planları olduğunu kaydeden Faik Tütüncüoğlu, "Yıllardır hastane yapılsın diye kendimizi paralıyoruz. Bunun için de kamulaştırmasında yardımcı olmaya kadar elimizden gelenin ve yapmamız gerekenin çok daha fazlasını yaptık. Buna rağmen yazın nüfusu 1 milyon 200 binlere kadar çıkan Çeşme için sadece 50 yataklı hastanenin ihalesine bile yıllar süren çalışmalarımız sonucunda çıkıldı. Bırakın biz yapalım diyoruz ona da izin vermiyorlar" dedi. İddialarının aksine Çeşme'nin en büyük sorunun konut olmadığını vurgulayan Tütüncüoğlu, "Çeşme'nin öncelikli ihtiyacı konut değil. Tam 21 yıldır yapılmayan Altınkum, Şifne planları yüzünden sadece 3-5 ay ile sınırlı kalan turizm ve kadrolu doktorların gelmediği hastane ilçenin kanayan yarası. Sürekli fakir diyerek isim taktıkları, küçümsedikleri insanlar da belki buradaki iş kaynakları doğmadığı için dar gelirli. Fakat hastane ve planlar yeteri kadar oy getirmeyecek ki biz diğerleri için on yıllardır beklerken ve mücadele ederken TOKİ'nin planları bir haftada onaylanıyor" diye konuştu.

Konutların 4 katlı olması hakkında "Zaten Çeşme merkezinden 12 kilometre uzağa yapılacak. 1584 konut hiçbir şeyi etkilemez" söylemlerini "trajikomik" olarak yorumlayan Başkan Tütüncüoğlu, "Bugün ülkenin yaşadığı tüm sorunların ardında bu ‘bir defadan bir şey olmaz' anlayışı yatıyor. Hala daha ‘Biz yapalım zaten 12 kilometre var turistler onları görmez' diye de ekliyorlar. Biz burada betonlaşmanın önüne engel koyduk, set çektik. Şimdi o 4 katlı konutlarla bu seti, bloğu delmek istiyorlar. Burada o konutlar yapılırsa yarın bir gün konut yapacak kişiler, 8 katlı, 10 katlı konutlar ve Gökdelenler yapmaya kalkacak. Bugün vizyonu eksik söylemlerle ‘Ya yapalım bir şey olmaz' diyenler de o gün çok katlı yapıların karşısında nasıl durabilirler. ‘Gökdelen dikenlere yüksek katlı yaptı, silueti bozdu diye ben o arkadaşa küstüm' gibi faydasız söylemlere mi girecekler yoksa hala daha biz oyumuzu alalım gerisi önemli değil mi diyecekler" diye konuştu.Kaynak:haber01.com

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • TOKİ Bölgesindeki Termal Suyun Analiz Sonuçları Sevindirdi
  TOKİ Bölgesindeki Termal Suyun Analiz Sonuçları Sevindirdi

  Nevşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl içerisinde Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki yeni TOKİ konutlarının bulunduğu 2. etap arkasında yapılan termal su sondaj çalışmalarında kaynak çıkış sıcaklığı 42.37 Santigrat derecedeki sıcak suyun analiz sonuçları açıklandı.

 • Stat İhalesi 30 Mart’a Ertelendi
  Stat İhalesi 30 Mart’a Ertelendi

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Karşıyaka’nın 15 bin kişilik yeni stadının bugün yapılacak ön yeterlilik ihalesinin tarihini değiştirdi, 30 Mart Perşembe saat 14.30’a erteledi.

 • TOKİ 7 Yılda 425 Bin Konut Üretecek
  TOKİ 7 Yılda 425 Bin Konut Üretecek

  Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, "Türkiye'nin 2023 hedefi var. Bu çerçevede büyük yatırımlar yapılıyor. TOKİ olarak önümüzdeki 7 yıl içinde yaklaşık 425 bin konut üreteceğiz" dedi.

 • Bakan Elvan’dan Emeklilere TOKİ Müjdesi
  Bakan Elvan’dan Emeklilere TOKİ Müjdesi

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, emeklilere düşük bedelle ev sözünün arkasında olduklarını belirterek, Mersin merkez ve ilçelerde tahsisi yapılan arsalara TOKİ’nin yapacağı konut inşaatlarının yüzde 20’si tamamlandığında talep toplamaya başlayacaklarını söyledi.

 • Hani’ye 50 Milyonluk Yatırım
  Hani’ye 50 Milyonluk Yatırım

  Diyarbakır’ın Hani ilçesine kayyum olarak atandığı günden bu yana kenti yeniden inşa eden Şaban Arda Yazıcı, toplam 50 milyon liralık iki yeni projeye imza attı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.