|   |   | 

Dar Gelirlileri Ev Sahibi Yapacak Projede Önemli Adım

Çorum Belediyesi’nin dar gelirlileri kar amacı gütmeksizin sadece maliyetler üzerinden ev sahibi yapmayı planladığı sosyal konut projesinin önündeki en büyük engel aşıldı.

Dar Gelirlileri Ev Sahibi Yapacak Projede Önemli Adım

Milli Savunma Bakanlığı, AK Parti Çorum milletvekili Salim Uslu ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün girişimleri sonucu sosyal konutların inşa edilmesinin planlandığı alanda tahsis uygulamasından vazgeçti. Bu kararından ardından Maliye Bakanlığı’na gönderilen yazıyla birlikte atış alanı olarak bilinen 87 dönümlük arazi Çorum Belediyesi’ne devri sağlandı.

Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, düzenlediği basın toplantısı ile sosyal konut projesinde gelinen son nokta ve detayları hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sosyal konut projesini yapmayı planladıkları ve atış alanı olarak bilinen bölgenin bir kısmının Çorum Belediyesi’ne, bir kısmı ise Milli Emlak Müdürlüğü’ne ait olduğunu dile getiren Başkan Külcü, “Burada sosyal konut yapımı için proje hazırlayarak, yapılması gerekenleri planladık. En büyük engel atış alanının tahsis edildiği Milli Savunma Bakanlığı’nın tahsis uygulamasından vazgeçmiş olmasıydı. Zor bir meseleydi. Bunu bilerek yola çıktık. 20 Şubat’ta AK Parti Çorum milletvekilimiz Salim Uslu ile Milli Savunma Bakanımız İsmet Yılmaz’ı ziyaret ettik. Yerel seçimlerden 40 gün önceydi. Diğer aday ve partiler mahallelerde gezerken, çarşıda dolaşırken seçmeni ikna etmek için çalışma yürüttükleri dönemde biz belediye başkanı ve yeni dönem belediye başkan adayı olarak görevlerimizin gereğini ihmal etmeden yerine getirdik. Bölgenin fiilen atış alanı olarak kullanılmadığını bildiğimiz için gidip bakanımıza bunu arz ettik. Yıllardır boş, atıl duruyordu. Bunları bakanımıza ilettik. Alt mekanizmalar oranın atış olarak durması yönünde görüş bildirdi. Ret cevabını alınca hemen çalışma başlatarak Sıklık bölgesinde bir tarafta 233 dönümlük yeri atış alanı planladık. İmar planı değişiklikleri yapıldı. 8 Ağustos 2014 tarihinde bir kez daha Milli Savunma Bakanımızın yanına gittik. Taleplerimizi yineleyerek, yeni alan oluşturduğumuzu anlattık. Ve sonunda bizim beklediğimiz karar geldi. Milli Savunma Bakanımız İsmet Yılmaz o alanda kendilerine yapılan tahsisin kaldırılmasının uygun görüldüğünü bildirdi. Maliye Bakanlığına yazı gönderildi. Maliye Bakanlığı da il Defterdarlığı’na tahsis işleminin iptalini yazdı” dedi.

Projede kritik eşiğin aşıldığını vurgulayan Başkan Külcü, bundan sonra geriye sadece bürokratik işlemlerin kaldığını belirtti. Külcü, bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sosyal konut projesinin detayları hakkında da bilgi veren Başkan Külcü, “Sosyal konutların yapılmasının planladığı yaklaşık 244 dönümlük alanın yüzde 25’lik bölümüne konutlar inşa edilecek. Geri kalan kısım ise cami, okul, park gibi sosyal donatılardan oluşacak. Konutlar ise 80 metrekareden 125 metrekareye kadar olacak. Bunları taleple belirleyeceğiz. Talebe göre arzımızı gerçekleştirileceğiz. Burada bütün detayları düşünerek hareket edeceğiz. Geçmiş 6 yıllık dönemimizde edindiğimiz bilgi birikim ve tecrübemizle projeyi hayata geçireceğimiz alanın şartlarının uyuşuyor olması lazım. Sıklık bölgesine benzer bir yapıya asla müsaade etmeyeceğiz. Planlamamızı, gerek arsa kullanımı gerek yapılacak binaların inşası konusunda hassas davranacağız” diye konuştu.

İlk kez işin yükleniciliğini Çorum Belediyesi’nin yapacağını dile getiren Külcü, “Temelinin atılmasından anahtar teslimine kadar biz ilgileneceğiz. Bunu Tansa üzerinden biz yapacağız. Sosyal konut projemizin uygulayıcısı Emekliler Derneği olacak gibi bir görüntü ortaya çıktı. Bunda belediye ve emeklilerimizin bir kusuru değil. Kanunen bir başka derneğe, vakfa alın bunu yapın dememiz mümkün değil. Yoksa derneğimizle bir problem söz konusu değil. Maliyet konusunda hesaplarımızı yapacağımız. Bunları ortaya çıktıktan neler yapılması gerekiyorsa yapılacak. Bu tür projelerde çözüm ortağı konusunda bankalar olabiliyor. Biz tekliflerimizi götüreceğiz. Bununla ilgili KSS’deki dükkanlarımız konusunda bir tecrübe yaşadık. Gayrimenkulle ilgili esas aşılması gereken kritik aşıldı. Planlamalardan sonra iş talebe kalacak. Vatandaşlar talep ederse ona göre planlama yapacağız. Projenin gerçekleşmesi vatandaşın talebine göre kaldı” diye konuştu.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kemerburgaz Göktürk'te Ev Fiyatları Arttı

  Kemerburgaz Göktürk'te Ev Fiyatları Arttı

  Kemerburgaz-Göktürk, 3. köprü ve 3. havalimanının etkisiyle büyük gelişim gösteriyor. Konut fiyatlarının 5 yılda yüzde 193 arttığı bölgeye metro bağlantısı da geliyor.

 • Gurbetçiler de Konutu KDV'siz Alacak

  Gurbetçiler de Konutu KDV'siz Alacak

  Çalışma veya oturma izni alarak 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da yabancılar gibi, Türkiye'de aldıkları ilk konut ve iş yeri için KDV ödemeyecek.

 • Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Tek Daireli Binalarda Değer Artışı Yaşanıyor!

  Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılı yapı ruhsatları verilerine göre konut fiyatları 2016'da yüzde 4,4 artarken en çok artış yine tek daireli binalarda gerçekleşti. Tek daireli binalarda metrekare değeri yüzde 10.8’le büyük ve çok odalı konutları solladı.

 • Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Yabancıya KDV'siz Konut Satışı Şartı!

  Maliye Bakanı Naci Ağbal, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Ağbal, yabancılara getirilen konut alımındaki KDV istisnasına ilişkin, "Bu imkandan ilk başta yararlansa bile bir yıllık süre içinde bu konutu elinde tutması gerekecek." dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.