|   |   | 

Deprem Tehdidindeki Gemlik'te Büyük Kentsel Dönüşüm 3 Bin Konut İle Başlayacak

Bursa'nın Gemlik ilçesi yamaçlara taşınıyor.

Deprem Tehdidindeki Gemlik'te Büyük Kentsel Dönüşüm 3 Bin Konut İle Başlayacak

Belediyenin öncülüğünde 3 bin konutluk TOKİ şehri oluşturulacak. Cihadiye ve Manastır bölgesindeki makilik alanlarda 5 ve 10 katlı tamamı deniz gören daireler yükselecek. 
Bursa Nazım İmar Planı'nda ilçe merkezinin yamaçlara taşınması ön görülürken, Gemlik Belediyesi de kentsel dönüşüm ile alakalı yol haritasını belirledi.
Başkan Refik Yılmaz 2 yıllık icraatlarını Atatepe Sosyal Tesislerinde Bursalı basın mensupları ile paylaştı. Başkan Yılmaz, özel sektöründe katılımı ile yamaçlarda yeni Gemlik'in inşasını hedeflediklerini söyledi. İlk etapta Cihadiye ve Manastır Mahallesi'nin üzerindeki hazineye ait makilik alanlarda 3 bin konut planlaması yaptıklarını anlatan Başkan Refik Yılmaz, bu projelerin hazırlanmasının Gemlik'li mimarların yardımı ile ilçe de yapılacağını söyledi. 
5 ve 10'ar katlı bloklardaki bütün dairelerin deniz manzaralı olacağına işaret eden Başkan Yılmaz, "Balçık diye tanımlanan merkezdeki yerleşimi, yamaçlara taşımayı hedefliyoruz. Bu bir süreçtir. Biz Cihadiye ve Manastır bölgesini rezerv alanı ilan ettik. Zemin etüdlerini yaptık. Hangi alanın ne kadar konut alacağını hesaplamaya başladık. Şimdiye kadar olan TOKİ projelerinden farklı olarak, mimari projeleri ilçedeki mimarlar ile birlikte hazırlanacak. 2013 yılı bitmeden TOKİ ile temel atmayı hedefliyoruz. Sosyal donatı alanları, çocuk oyun parkları ve camisi ile güzel bir yeni alan oluşturulacak. Evi ovada olup, evi depreme dayanıklı olmayan binaların sahiplerine bu yeni binalarda öncelik hakkı verilecek. Altı balçık olan ovada 30-40 yıllık yapılarla takas edeceğiz. Vatandaşların çok büyük beklentisi var. Bu bölgede 20 bin konut yapılsa talep olacağını düşünüyoruz. Biz ilk etapta TOKİ kanalı ile 3 bin konut yapacağız. Binası kötü olanlar öncelikle hak sahibi olacak. TOKİ daireleri 80-90 bin lira civarındadır. Ovadaki evler 40-50 bin lira değerdedir. Aradaki farkları da vatandaştan alacağız. Aradaki farkı 10 yıl gibi uzun vadeli borçlandırma ile hak sahiplerinden tahsil edilecek. Güvenilir sağlam binalara taşınma başlayacak. Özel sektörün de bu bölgelerde binalar yapmasını özendireceğiz. Orta ve yüksek gelir grubuna yönelik sağlam, konforlu yeni binaların da özel sektör tarafından yapılarak bu bölgenin gelişmesini sağlayacağız. Gemlik yamaçlara doğru çekilmeye başlanacak" dedi. 
Kentsel dönüşümde de vatandaşa örnek olmak için kendi eski belediye binasını yıkarak işe başladıklarını kaydeden Başkan Yılmaz, iskele meydanını kamulaştırmalar ve takaslarla genişletip yeniden dizayn ettiklerini ifade etti. 
Büyükşehir Belediyesi ile ilçede alt yapı çalışmalarını hızlıca yürüttüklerini anlatan Başkan Yılmaz, "Adliye binası ve Gazhane caddesi her yağmurda su altında kalırdı. Şehir merkezi en ufak yağışta göle dönen bir ilçe görünümünden Gemlik'i kurtardık. Yapılan yeni yollar, kanal çalışmaları ve parklarla Gemlik'in çehresi değişti. Şu anda Kumsaz'da hazineden 530 dekarlık alanı da devralarak Büyükşehir Belediyesi ile Bursa'nın ikinci büyük parkının inşaatına başlıyoruz. Gemlik'te iki ayrı noktada kapalı pazar yeri inşaatının ihalesini yapacağız. 8 bin metrekarelik bir alanı pazar yeri için kamulaştırdık. Gemlik ve Kumla'da dere yatakları ve kanalları temizledik, çevrelerini düzenledik. Onlarca mahalle ve köyde, yolları genişletip parke taş ve asfaltlarını yeniledik. 6 milyon lira borçla devraldığımız belediyenin imkanlarını geliştirip birçok spor ve çocuk oyun alanı yeniledik. Cumartesi günü Çevre Orman Su Bakanımız Veysel Eroğlu'nun da katılımı ile saat 11 de Büyük Kumla Barajı'nın açılışını gerçekleştireceğiz. Kumla'da güzel bir yat limanı yapılmasının da projelerini hazırlıyoruz. Taş ocakları mevkiinde 30 dekarlık bir hazine yerinde hastane yapılması planlandı. Yakın zamanda temeli atılacak. Gemlik'e deniz uçağının gelmesinin ardından, hızlı tren müjdesi de verildi. Engürücük'ten Mudanya'ya kadar 40 metrelik yolun açılma çalışmaları da iki koldan merkezi idare tarafından yürütülüyor. Gemlik tarihinde almadığı yatırımları bu dönemde alıyor" diye konuştu

Kentsel Dönüşüm Haberleri

Kentsel Dönüşüm Kategorisindeki diğer haberler

 • Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 
  Kayseri'de kentsel dönüşüm konutlarının temeli atıldı 

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Kazım Karabekir Mahallesinde başlatılan çalışma için 184 konutun temel atma törenine katıldı. Bakan Özhaseki ayrıca 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olan 248 kişi için 248 bin fidan dikimi törenine katıldı.

 • Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor
  Siirt kentsel dönüşümle tanışıyor

  Daha önce Güneydoğu Anadolu bölgesinde Mardin Yeşilli için hazırladığı Riskli Alan teklifi Bakanlar Kurulunca onaylanarak Mardin’de dönüşümün kapısını açan İmpo İmar ekipleri, bir kez daha bölgedeydi.

 • Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor
  Modern Sahabiye İçin Yıkım Sürüyor

  Büyükşehir Belediyesi’nin ve ülkemizin önemli kentsel dönüşüm projelerinden Sahabiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Seher Sokak’taki binaların yıkımına başlandı.

 • Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak
  Sanayi Sitelerinin Taşınması Kentsel Dönüşümü Hızlandıracak

  Sanayi Bakanlığı'nın görevlerinin yeniden belirlenmesiyle yerleşim alanları içinde kalan sanayi sitelerinin taşınması bir kez daha gündeme gelirken, iş adamları böylece hem kentteki arsa sıkıntısının çözümü hem de kentsel dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini dikkat çekti.

 • Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun
  Kentsel Dönüşüm'de Herkes Elini Taşın Altına Koysun

  Büyükçekmece'de Kentsel Dönüşüm kapsamında yıkımı gerçekleştirilerek yeniden inşa edilecek konutların temel atma törenine katılan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, kentsel dönüşümün bir fırsat olduğunu belirterek, "Herkes taşın altına elini koysun, bu fırsatı değerlendirmeye devam etsin” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.