|   |   | 

DİSK'ten İnşaat Sektörü Raporu…

Rapordan: "İnşaat sektöründe son 5 yılda 1754 işçi öldü, 1940 işçi de sakat kaldı"

DİSK'ten İnşaat Sektörü Raporu…

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Meclis İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği İnceleme Alt Komisyonu'na "inşaat sektörüne" ilişkin bir rapor sundu.

Rapora göre, inşaat sektörü kayıt dışı işçi çalıştırma konusunda vahim rakamlar içeriyor. İnşaat sektörü yüzde 40'lık kayıt dışı istihdam oranı ile tarım dışı sektörler arasında kayıt dışılıkta başı çekti. Sektörde, 2013 yılı itibari ile 1 milyon kayıtlı işçiye karşın 715 bin kayıt dışı çalışan bulunuyor.

Rapora göre, inşaat sektöründe 5 yıllık dönemde meydana gelen 35 bin 846 iş kazasında 1754 işçi öldü, 1940 işçi sakat kaldı.

İnşaat sektöründe büyüme, verili teknolojik koşullarda, iş saatlerinin artırılması ve üretimin hızlandırılması sayesinde mümkün olurken, denetim ve yaptırım da sektörde koşulların iyileştirilmesi için yeterli olmuyor.

DİSK raporunda inşaat sektörüne ilişkin görüş ve önerilere de yer verildi. Buna göre, inşaatlarda günlük çalışma saatinin 7,5 saat olarak acilen hayata geçirilmesi, sigortaların işçilerin aldığı ücret üzerinden ana firma tarafından tam olarak ödenmesi, ücretlerin ödenmesinin ana firma tarafından güvence edilmesi, sağlıklı barınma evleri, soyunma dolapları, işkoluna uygun kaliteli yemek ve sosyal hakların eksiksiz verilmesi, sendikal örgütlenmenin sağlanması ve  taşeronluk sisteminin kaldırılması önerileri sendika tarafından önerildi.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kartal bölgesi yatırımcının yüzünü güldürüyor!
  Kartal bölgesi yatırımcının yüzünü güldürüyor!

  Sabiha Gökçen Havalimanı, Osmangazi Köprüsü gibi önemli lokasyonlara yakın-lığı, deniz otobüsü, hızlı feribot, Marmaray, metro gibi ulaşım merkezlerinin tam merkezinde olması nedeniyle İstanbul’un en gözde ilçesi olan Kartal, amortis-man süresinin 18 yıl olmasıyla da konut alıcısının yüzünü güldürüyor.

 • 'Binasal değil kentsel dönüşüm planlanmalı'
  'Binasal değil kentsel dönüşüm planlanmalı'

  Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenlenen 2017 yılının ilk Gündem Buluşmaları’nda, hedefler, beklentiler ve sektörün büyümesi için atılması gereken adımlar ele alındı.

 • MiaVita Beytepe Projesi Tanıtıldı!
  MiaVita Beytepe Projesi Tanıtıldı!

  Ankara Beytepe’de yükselen MiaVita Beytepe Projesi, gerçekleştirdiği lansman ile yaşam standartlarını zirveye taşımak isteyenler ile buluştu.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.