|   |   | 

Diyarbakır'ın tarihi surları TOKİ ile nefes aldı!

Diyarbakır surları, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesince gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleriyle kaçak ve tarihi dokuyla uyumsuz yapılardan temizleniyor...

Diyarbakır'ın tarihi surları TOKİ ile nefes aldı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu ziyaret edeceği Diyarbakır'da, TOKİ projelerinin de aralarında bulunduğu eserlerin toplu açılışını gerçekleştirecek.
TOKİ, Diyarbakır'da yürüttüğü kentsel dönüşüm projeleriyle şehri kaçak yapılardan arındırırken, tarihi Diyarbakır surlarının da görünürlüğünü sağladı.
 İdare'nin, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde (Suriçi) yürüttüğü kentsel dönüşüm kapsamında 850 kaçak ve salaş yapı yıkılacak. Bu çerçevede Suriçi'ndeki kaçak 428 yapının hak sahibiyle anlaşmaya varıldı. 358'inin yıkımı tamamlanırken, 70'i de ilerleyen günlerde yıkılacak.
-Surdibi'nde anlaşma oranı yüzde 68
Cevatpaşa ve Şemhane mahallelerinde (Hz. Süleyman Cami karşısı-Surdibi) uygulanan kentsel dönüşümle de bölge 352 kaçak yapıdan arındırılacak. Bu kapsamda 239 yapının hak sahipleriyle anlaşmaya varılırken, 218'inin yıkım işlemleri tamamlandı. Surdibi'nde kaçak yapı sahipleriyle anlaşma oranı ise yüzde 68'i buldu.
-Çölgüzeli'ndeki TOKİ konutlarından verildi
Kentsel dönüşüm uygulanan bölgede yer alan hak sahiplerine, TOKİ tarafından Çölgüzeli mevkisinde inşa edilen konutlardan verildi. Hak sahipleriyle Çölgüzeli'ndeki konutlar karşılığında uzlaşma görüşmeleri tamamlandı. Kıymet takdir bedelinin nakden ödenmesi karşılığında uzlaşma görüşmeleri ise devam ediyor. Hak sahipleri ve kiracılar için 6 ayrı kurayla 703 konutun çekilişi yapılıp, teslim edildi.
-Kentsel dönüşüm projesi Tarımköyleri destekliyor
Kentsel dönüşüm projesi kapsamında, 27 sahabe kabrini de içinde barındıran Hz. Süleyman Camisi çevresindeki ahırlar ve kaçak yapılar kaldırılıyor.
Bölge, rekreasyon alanına dönüştürülürken, hayvancılıkla uğraşan vatandaşların faaliyetlerini daha düzenli bir ortamda gerçekleştirebilmeleri için imar planı çalışmaları sürdürülüyor. Bağıvar mevkisinde üretilecek Tarımköy konutlarından, talep edenler, kentsel dönüşüm kapsamında faydalandırılacak.
-Surdibi'nde rekreasyon projeleri hazırlanıyor
Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun kararıyla Suriçi 1/1000 ve 1/500 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı onaylandı.
Koruma Amaçlı İmar Planı'nda Alipaşa Lalebey Bölgesi konut kullanımında olup, ticaret ve turizm kullanımı da geliştirilebiliyor. TOKİ tarafından Koruma Amaçlı İmar Planı çerçevesinde mimari proje çalışmaları başlatıldı.
Cevatpaşa ve Şemhane mahallelerinde Koruma Amaçlı İmar Planına uygun proje çalışması geliştiriliyor. Bu sayede İçkale olarak anılan Hz. Süleyman Camisi çevresi ve sahabe kabirlerinin bulunduğu alanlar, yeniden düzenlenerek kente ve tarihe kazandırılacak.
-TOKİ'den Diyarbakır'a 13 bin 966 konut
İdare, Diyarbakır'da 8 bin 212 konut inşa etti. Uygulama aşamasındaki 2 bin 508 konutun yanı sıra proje ve ihale çalışmaları devam eden 3 bin 246 konutla Diyarbakır'da toplam 13 bin 966 konut sayısına ulaşılacak.
TOKİ, 8 bin 212 konutla sosyal donatıları da inşa etti. İdare'nin Diyarbakır'da yapımını tamamladığı sosyal donatılar arasında, 11 ilköğretim okulu, 4 lise, 3 sağlık ocağı, 8 ticaret merkezi, 4 cami, 1 kütüphane, 1 sosyal tesis, 1 kreş, 400 yataklı (537 kişi kapasiteli) hastane, 18 ve 150 yataklı 2 hastane de bulunuyor.
-2 bin 508 konut inşa ediliyor
Toplam 2 bin 508 konutun uygulaması ise devam ediyor. Ayrıca 2 ilköğretim okulu, 6 lise, 1 anaokulu, 1 ticaret merkezi, 3 cami, 1 amfi, 1 sosyal tesis, 200 kişilik pansiyon, 25 ve 100 yataklı 2 hastane, 3 ısı merkezi, 2 aile sağlığı merkezi ve 2 eczanene de uygulama aşamasında bulunuyor.
-33 bin seyirci kapasiteli stadyum
 TOKİ'nin Diyarbakır'da 3 bin 246 konutu da ihale ve hazırlık aşamasında bulunuyor. 33 bin seyirci kapasiteli stadyum, 8 bin kişilik spor salonu, olimpik yüzme havuzu, il müdürlüğü hizmet binası, atış poligonu, tenis kortları, 6 futbol sahası ile gençlik ve aile sağlık merkezleri, ilköğretim okulları da hazırlık ve ihale aşamaları devam ediyor.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Bakan Elvan’dan Emeklilere TOKİ Müjdesi
  Bakan Elvan’dan Emeklilere TOKİ Müjdesi

  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, emeklilere düşük bedelle ev sözünün arkasında olduklarını belirterek, Mersin merkez ve ilçelerde tahsisi yapılan arsalara TOKİ’nin yapacağı konut inşaatlarının yüzde 20’si tamamlandığında talep toplamaya başlayacaklarını söyledi.

 • Hani’ye 50 Milyonluk Yatırım
  Hani’ye 50 Milyonluk Yatırım

  Diyarbakır’ın Hani ilçesine kayyum olarak atandığı günden bu yana kenti yeniden inşa eden Şaban Arda Yazıcı, toplam 50 milyon liralık iki yeni projeye imza attı.

 • Malatya'nın Yeni Stadı Gün Sayıyor!
  Malatya'nın Yeni Stadı Gün Sayıyor!

  TOKİ tarafından temeli 2012 yılında atılmasına rağmen işi alan yüklenici firmanın taahhütlerini yerine getiremediği için ikinci bir ihaleyle yeni bir yüklenici firmaya ihale edilen Malatya’nın yeni stadyumu görücüye çıkacağı günü bekliyor.

 • Denizli'de 18 Bin 332 Konut Yapılacak
  Denizli'de 18 Bin 332 Konut Yapılacak

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile yaptığı toplantıda, il genelinde yapılacak konut projelerini açıkladı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.