|   |   | 

Doğru dükkan yatırımı kılavuzu

Düzenli ve yüksek kira kazancı nedeniyle dükkan, en karlı gayrimenkul yatırımlarından biridir. Yatırım aracı olarak dükkan satın almaya karar verdiğinizde, bazı noktalara dikkat ederseniz, yatırımınız daha da kazançlı hale gelecektir.

Doğru dükkan yatırımı kılavuzu

Birçok gayrimenkul uzmanı, düzenli ve yüksek kira getirisi nedeniyle dükkanı en karlı yatırım aracı olarak görüyor. Konuta göre, kendini amorti etme süresi çok daha kısa olan dükkan yatırımının da bazı püf noktaları bulunuyor.

Pek çok karma emlak projesinde ticari ünitelere de yer verilirken, bunlar arasında seçim yapmak da gün geçtikçe zorlaşıyor.

Tıpkı konut satın alırken olduğu gibi, ticari ünite satın alırken de lokasyon çok önemli bir kriterdir. Satın alacağınız dükkanın, gelişen, nüfus yoğunluğu fazla olan, ulaşım kolaylığı bulunan bir yerde olması, sonrasında kolay kiraya vermenize ve kiranızın istediğiniz seviyede olmasına kapı aralayacaktır.

Eğer bir gayrimenkul projesinin içinde yer alan bir ticari ünite satın alıyorsanız, projenin bulunduğu semtte yarattığı popülerlik de çok önemlidir. 

Park imkanları

Yatırım amaçlı ticari ünite satın aldığınızda, ileride buranın ne olarak kullanılacağını bilemezsiniz. Ancak bilebileceğiniz birşey vardır ki, her ne iş için kullanılırsa kullanılsın, pekçok kişi bu dükkanı gün içinde ziyaret edecek, işin nevine göre kısa ve uzun süreli bu işyerinde kalacaktır.

Dolayısıyla yatırım yapılacak yerin park imkanının olması, kiralamada her zaman avantaj sahibi olmanıza neden olur. 

Dükkanın biçimi

Yatırım amaçlı, kira getirisi yüksek bir dükkanda, gayrimenkulün biçimine de çok dikkat edilmelidir.

Çok fazla sütün ve kolonun geçtiği, cephesi, pencereleri küçük dükkanlar çok fazla alıcı bulamaz. Cephe genişliği, cadde ve sokaktan görünürlüğü çok olan ticari ünitelere ise her zaman kiracı bulabilirsiniz.

Baca ve mutfak

Gıda, ülkemizde çeşitliliği ve imkanları çok olan bir sektördür. Ticari ünite kiralamalarının hatırı sayılır bir kısmı da gıda sektörüne yönelik olmaktadır.

Bunun için dükkan yatırımı yaparken, içinde baca ve mutfağının olmasına özen göstermeniz, yatırımınızın değerine değer katacaktır.

Gıda sektörüne yönelik kiralamalarda önem taşıyan bir başka konu da dükkanın kendine ait bahçe kullanımının olup olmamasıdır. 

Tapu kaydına bakın

Beğendiniz ve satın almaya karar verdiğiniz bir dükkanın tapu kaydına işlemleri başlatmadan önce mutlaka bakın.

Dükkan içinde gördüğünüz depo, alt katındaki bodrumun tapuda gözüküp gözükmediğini kontrol edin.

Tapu kayıtlarında almaya karar verdiğiniz birimin, işyeri olarak kaydının olmasına da dikkat edin.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yatırım Amaçlı Ev Satın Alırken Dikkat !
  Yatırım Amaçlı Ev Satın Alırken Dikkat !

  Ödüllü Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, ev satın alırken yatırım amaçlı düşünüldüğünde tek kriterin fiyat olduğunu belirterek oturum amaçlı ev alındığında duygusal faktörlerin de önemli olduğunu belirtiyor.

 • Evinizde Ya da İşyerinizde Bir Krize Hazır mısınız?
  Evinizde Ya da İşyerinizde Bir Krize Hazır mısınız?

  Evinizde ya da işyerinizde bir kriz durumunda neler yapacağınızı biliyor musunuz? Herhangi bir doğal felaket ya da kaza halinde hayata geçireceğiniz acil eylem planınızı yapmak, sizi en kötüsüne hazır hale getirir ve en az zararla durumdan kurtulmanızı sağlar.

 • Tasarruf Etmek İstiyorsanız Bu Alışkanlıkları Bırakın
  Tasarruf Etmek İstiyorsanız Bu Alışkanlıkları Bırakın

  Belki bir ev sahibi olmak için belki de uzun bir zamandır planladığınız yolculuklara çıkmak için tasarruf etmek istiyorsunuz. Para biriktirmek sandığınız kadar zor değil, ama önce vazgeçmeniz gereken bazı alışkanlıklar var.

 • Apartman Yönetim Planı Nedir!?
  Apartman Yönetim Planı Nedir!?

  Apartman kat malikleri kurulunca yönetilir ve yönetim tarzı, kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla bu kurul tarafından kararlaştırılır.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.