|   |   | 

Doğru dükkan yatırımı kılavuzu

Düzenli ve yüksek kira kazancı nedeniyle dükkan, en karlı gayrimenkul yatırımlarından biridir. Yatırım aracı olarak dükkan satın almaya karar verdiğinizde, bazı noktalara dikkat ederseniz, yatırımınız daha da kazançlı hale gelecektir.

Doğru dükkan yatırımı kılavuzu

Birçok gayrimenkul uzmanı, düzenli ve yüksek kira getirisi nedeniyle dükkanı en karlı yatırım aracı olarak görüyor. Konuta göre, kendini amorti etme süresi çok daha kısa olan dükkan yatırımının da bazı püf noktaları bulunuyor.

Pek çok karma emlak projesinde ticari ünitelere de yer verilirken, bunlar arasında seçim yapmak da gün geçtikçe zorlaşıyor.

Tıpkı konut satın alırken olduğu gibi, ticari ünite satın alırken de lokasyon çok önemli bir kriterdir. Satın alacağınız dükkanın, gelişen, nüfus yoğunluğu fazla olan, ulaşım kolaylığı bulunan bir yerde olması, sonrasında kolay kiraya vermenize ve kiranızın istediğiniz seviyede olmasına kapı aralayacaktır.

Eğer bir gayrimenkul projesinin içinde yer alan bir ticari ünite satın alıyorsanız, projenin bulunduğu semtte yarattığı popülerlik de çok önemlidir. 

Park imkanları

Yatırım amaçlı ticari ünite satın aldığınızda, ileride buranın ne olarak kullanılacağını bilemezsiniz. Ancak bilebileceğiniz birşey vardır ki, her ne iş için kullanılırsa kullanılsın, pekçok kişi bu dükkanı gün içinde ziyaret edecek, işin nevine göre kısa ve uzun süreli bu işyerinde kalacaktır.

Dolayısıyla yatırım yapılacak yerin park imkanının olması, kiralamada her zaman avantaj sahibi olmanıza neden olur. 

Dükkanın biçimi

Yatırım amaçlı, kira getirisi yüksek bir dükkanda, gayrimenkulün biçimine de çok dikkat edilmelidir.

Çok fazla sütün ve kolonun geçtiği, cephesi, pencereleri küçük dükkanlar çok fazla alıcı bulamaz. Cephe genişliği, cadde ve sokaktan görünürlüğü çok olan ticari ünitelere ise her zaman kiracı bulabilirsiniz.

Baca ve mutfak

Gıda, ülkemizde çeşitliliği ve imkanları çok olan bir sektördür. Ticari ünite kiralamalarının hatırı sayılır bir kısmı da gıda sektörüne yönelik olmaktadır.

Bunun için dükkan yatırımı yaparken, içinde baca ve mutfağının olmasına özen göstermeniz, yatırımınızın değerine değer katacaktır.

Gıda sektörüne yönelik kiralamalarda önem taşıyan bir başka konu da dükkanın kendine ait bahçe kullanımının olup olmamasıdır. 

Tapu kaydına bakın

Beğendiniz ve satın almaya karar verdiğiniz bir dükkanın tapu kaydına işlemleri başlatmadan önce mutlaka bakın.

Dükkan içinde gördüğünüz depo, alt katındaki bodrumun tapuda gözüküp gözükmediğini kontrol edin.

Tapu kayıtlarında almaya karar verdiğiniz birimin, işyeri olarak kaydının olmasına da dikkat edin.

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Yapı Fuarı'nda El Yapımı Mimarlık Söyleşisi
  Yapı Fuarı'nda El Yapımı Mimarlık Söyleşisi

  İstanbul'da başlayan Yapı Fuarı kapsamında düzenlenen etkinlikte, ünlü mimar Anupama Kundoo, "El Yapımı Mimarlık: Basit Malzemelerle Sürdürülebilir Mimarlık" konulu bir konuşma gerçekleştirecek.

 • Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor
  Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgi artıyor

  EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, entegre ulaşım ağlarının yapımı ve uygun fiyatlı markalı konutların Esenyurt ve Beylikdüzü’ne olan ilgiyi artırdığını belirtiyor.

 • İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım
  İzmir’e 250 Milyon Liralık Yatırım

  İzmir’in Menemen ilçesinde hayata geçirilen, 250 milyon Türk Liralık yatırım bedeline sahip Kuzeyşehir projesinin satış ofisi ve örnek dairesinin tanıtımı yapıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.