|   |   | 

Doğru dükkan yatırımı kılavuzu

Düzenli ve yüksek kira kazancı nedeniyle dükkan, en karlı gayrimenkul yatırımlarından biridir. Yatırım aracı olarak dükkan satın almaya karar verdiğinizde, bazı noktalara dikkat ederseniz, yatırımınız daha da kazançlı hale gelecektir.

Doğru dükkan yatırımı kılavuzu

Birçok gayrimenkul uzmanı, düzenli ve yüksek kira getirisi nedeniyle dükkanı en karlı yatırım aracı olarak görüyor. Konuta göre, kendini amorti etme süresi çok daha kısa olan dükkan yatırımının da bazı püf noktaları bulunuyor.

Pek çok karma emlak projesinde ticari ünitelere de yer verilirken, bunlar arasında seçim yapmak da gün geçtikçe zorlaşıyor.

Tıpkı konut satın alırken olduğu gibi, ticari ünite satın alırken de lokasyon çok önemli bir kriterdir. Satın alacağınız dükkanın, gelişen, nüfus yoğunluğu fazla olan, ulaşım kolaylığı bulunan bir yerde olması, sonrasında kolay kiraya vermenize ve kiranızın istediğiniz seviyede olmasına kapı aralayacaktır.

Eğer bir gayrimenkul projesinin içinde yer alan bir ticari ünite satın alıyorsanız, projenin bulunduğu semtte yarattığı popülerlik de çok önemlidir. 

Park imkanları

Yatırım amaçlı ticari ünite satın aldığınızda, ileride buranın ne olarak kullanılacağını bilemezsiniz. Ancak bilebileceğiniz birşey vardır ki, her ne iş için kullanılırsa kullanılsın, pekçok kişi bu dükkanı gün içinde ziyaret edecek, işin nevine göre kısa ve uzun süreli bu işyerinde kalacaktır.

Dolayısıyla yatırım yapılacak yerin park imkanının olması, kiralamada her zaman avantaj sahibi olmanıza neden olur. 

Dükkanın biçimi

Yatırım amaçlı, kira getirisi yüksek bir dükkanda, gayrimenkulün biçimine de çok dikkat edilmelidir.

Çok fazla sütün ve kolonun geçtiği, cephesi, pencereleri küçük dükkanlar çok fazla alıcı bulamaz. Cephe genişliği, cadde ve sokaktan görünürlüğü çok olan ticari ünitelere ise her zaman kiracı bulabilirsiniz.

Baca ve mutfak

Gıda, ülkemizde çeşitliliği ve imkanları çok olan bir sektördür. Ticari ünite kiralamalarının hatırı sayılır bir kısmı da gıda sektörüne yönelik olmaktadır.

Bunun için dükkan yatırımı yaparken, içinde baca ve mutfağının olmasına özen göstermeniz, yatırımınızın değerine değer katacaktır.

Gıda sektörüne yönelik kiralamalarda önem taşıyan bir başka konu da dükkanın kendine ait bahçe kullanımının olup olmamasıdır. 

Tapu kaydına bakın

Beğendiniz ve satın almaya karar verdiğiniz bir dükkanın tapu kaydına işlemleri başlatmadan önce mutlaka bakın.

Dükkan içinde gördüğünüz depo, alt katındaki bodrumun tapuda gözüküp gözükmediğini kontrol edin.

Tapu kayıtlarında almaya karar verdiğiniz birimin, işyeri olarak kaydının olmasına da dikkat edin.

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Kadastroya Başvururken İzlenecek Yöntem…

  Kadastroya Başvururken İzlenecek Yöntem…

  Kadastro Müdürlüklerinde yer gösterme, aplikasyon, cins değişikliği, irtifak hakkı, birleştirme gibi birçok işlem yapılmaktadır. Peki, Kadastro Müdürlüklerine nasıl başvuruda bulunulur?

 • Yeşil Çatı Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Yeşil Çatı Nedir? Faydaları Nelerdir?

  En basit anlatımıyla çatı üzerine yerleştirilen bitkisel tabakalar olarak tanımlanabilecek yeşil çatı ya da çatı bahçesinin özellikleri nelerdir? Isı ve su yalıtımına fayda sağlar mı?

 • Taflan’dan Günlük Ev Kiralayanlara Uyarı

  Taflan’dan Günlük Ev Kiralayanlara Uyarı

  Trabzon İnşaatçılar Odası ve Faal Emlakçılar Derneği Başkanı Ayhan Taflan: “Ülkemizde yaşanan terör olaylarını göz önüne aldığımızda ilimize ve bölgemize gelen yabancı uyruklu kişilerin kimler olduğunu sorgulamadan kiraya verilen bu evler büyük bir tehlike arz etmektedir” dedi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.