|   |   | 

Dolarla Kira Ödeyenler Kazançlı!

Dolar yükselişe geçtiğinde, dövizle kira ödeyenler, “Yandık, bittik” diyerek şikayete başlar. Doların sabitlemesini ya da kira bedelinin TL’ye çevrilmesini isterler. Dolarla kira ödeyenler gerçekten zararda mı, yoksa kârda mı?

Dolarla Kira Ödeyenler Kazançlı!

Döviz fiyatı yükselirken “kira kontratlarını döviz ile yapanlar” veya dövize endeksli borca girenler şikayet etmeye başlarlar:

“Doların fiyatı arttı... Biz yandık, bittik... Ya dolar fiyatı sabitlensin, ya da kira kontratı veya borçlar TL’ye dönüştürülsün” derler. Genelde döviz ile yapılan kontratlarda ayrıca bir yıllık kira ve ücret artış oranı belirlenmez. TL kontratlarda ise genelde TÜFE (enflasyon) artı birkaç puan yıllık ücret veya kira artışı sözleşmede yer alır.

Dolara bağlı olarak sadece “kira” sözleşmesi yapılmaz. Uzun süredir başka sözleşmeler de (hatta ücret sözleşmeleri de) TÜFE (enflasyon) yerine dolara bağlanıyor. Aylık ücretler, alım satımlardaki borçların ana para veya taksit ödemeleri dolara bağlanıyor.

Geliyoruz şimdi en önemli soruya: Acaba dolar ile kira sözleşmesi yapanlar, dolara bağlı ücret ödeyenler, dolara endeksli borcu olanlar, dolar fiyatı yükselince ne kadar zarar ediyor?

Dolar mı, TL mi riskli?

Dolar kontratı ile bağlantı yapanlar acaba dolar kontratı yerine enflasyona (TÜFE artışına) bağımlı kontrat yapsalar idi, durumları daha mı iyi olacaktı?

Doların ortalama yıllık TL fiyatı belli. Her yıl TÜFE’nin (enflasyonun) ne kadar arttığı belli. Bu durumda dolar veya TÜFE’ye (enflasyona) bağımlı kira kontratının, maaş mukavelesinin, borcun ne kadar arttığını hesaplamak mümkün.

Sayın okuyucularım için bu hesaplamayı yaptım. Kolaylık olsun diyerek dolar mukavelesinde de, TÜFE mukavelesinde de dolara ve TÜFE’ye ek zam yapılmadığını varsaydım.

Bu işin püf noktası, mukavelenin başlangıç tarihidir. Başlangıç tarihindeki (baz yılındaki) dolar ve TÜFE rakamına göre bugün doların ve TÜFE’nin ne olduğu farklı şekilde hesaplanır.

Dolarda kiracılar kazançlı

Aşağıda 2004, 2006 ve 2009 yılları (baz) esas alınarak yapılmış 3 farklı hesaplama bulacaksınız.

2004 yılında 100 TL’lik bir kira mukavelesini dolar esası ile yapanlar 2014 yılı ocak ayı sonunda 159.9 TL kira ödüyor. Enflasyona (TÜFE’ye) bağlı kira sözleşmesi yapanlar 203.7 TL kira ödüyor. Açık anlatım ile dolara bağlı kira sözleşmesi yapanlar, dolar fiyatının 2.26 TL olmasına rağmen kazançlı. Dolar fiyatı ocak ayı sonunda 2.51 TL olsa idi o zaman enflasyona bağlı kontratlar ile dolara bağlı kontratlar eşit hale gelebilecekti.

2006 yılında 100 TL’lik kontratı dolara bağlayanların 2014 ocak ayı sonunda 2.26 TL’lik dolar fiyatı ile TL yükümlülükleri (ödemeleri) 158.7 TL iken, enflasyona (TÜFE’ye) bağlı kontrat yapanların ödemeleri 172.8 TL oldu. Demek ki dolara bağlı ödeme yapanlar gene şanslı durumda.

Dolar fiyatı 2011 ve 2012 yıllarında enflasyondan fazla arttı. 2014 yılında çıldırdı. Bu nedenle kısa dönemli dolara bağlı kontratlarda artış, enflasyona bağlı kontratların önüne geçti. 2009 yılında 100 TL için dolara bağlı kontrat yapanlar 2014 yılı ocak ayında 145.7 TL öderken, enflasyona bağlı kontrat yapanlar 135.9 TL ödedi.

Özet ile 2009 yılından önce dolara bağlı kontrat yapanlar, dolar 2.26 TL’ye yükselmesine rağmen, enflasyona bağlı kontrat yapanlardan daha şanslı. Şimdilik TL olarak daha az ödeme yapıyorlar. Milliyet

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

 • Venara Bağcılar'ın temeli atıldı
  Venara Bağcılar'ın temeli atıldı

  İlkar İnaş Yapı, Perakende sektörünün öncüsü ve sözcüsü olan Onur Market güvencesiyle, inşaat sektöründe iddialı projelerinden birini daha gerçekleştiriyor.

 • Gayrimenkul’un Yıldızları Belli Oldu
  Gayrimenkul’un Yıldızları Belli Oldu

  Bu yıl ikincisi düzenlenen “Şehrin Yıldızları 2017 Gayrimenkul Ödülleri” Bursa’daki bir otelde gerçekleşen gala gecesi ve ödül töreni ile sahiplerini buldu.

 • Bilecik'te 1 Ayda 327 Konut Satıldı
  Bilecik'te 1 Ayda 327 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilere göre; Bilecik'te geçen ayki konut satışı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 oranında artarak 327 adet oldu.

 • Eskişehir'deki Emlak Piyasasında Son Durum
  Eskişehir'deki Emlak Piyasasında Son Durum

  Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, imarlı arsa üretiminin uzun zamandır yapılmaması yüzünden arsa paylarının çok yükseldiğini belirterek, "Arsa payı ne kadar pahalı olursa maliyet de o kadar pahalı oluyor. Fiyatların daha istikrarlı olabilmesi için belediyelerimizin arsa üretmeleri gerekir" diye konuştu.

 • Antalya'da 2017 Nisan ayında konut satışları azaldı
  Antalya'da 2017 Nisan ayında konut satışları azaldı

  ürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan 2017 dönemine ait konut satış istatistiklerine göre konut satışı Antalya ve ilçelerinde geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 21,7 azalarak, 4 bin 818 konut satıldı.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.