|   |   | 

Dumankaya İnşaat'tan Sancaktepe'ye 1500 konutluk yeni bir proje!

Dumankaya İnşaat, Sancaktepe’ye 1200-1500 konutluk bir kent kuracak.Çizim aşamasında olan proje'nin yıl sonuna hazır olması bekleniyor...

Dumankaya İnşaat'tan Sancaktepe'ye 1500 konutluk yeni bir proje!

Dumankaya İnşaat, Sancaktepe'ye 1200-1500 konutluk bir kent kuracak. "Proje çiziliyor. İmar mevzuatını geçtik. İnşallah sene sonunda bu projemiz hazır olmuş olacak" diyen Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanvekili Barış Dumankaya, bahçeşehir Modern Vadi'nin üçüncü etabı olarak Modern Kule inşaatını da yakında başlatacaklarını anlattı.

20 bin konut inşa etti

Yarım asırlık tecrübesiyle her dönemin kendi ihtiyacına Konut üretmeyi başaran ve son yıllarda İstanbul'un en prestijli projelerine imza atarak marka yatırımlara yönelen Dumankaya İnşaat, İstanbul'un çeşitli bölgelerinde her biri farklı bir Mimari anlayışa sahip projeleri hayata geçirmeyi sürdürüyor. Şimdiye kadar 20 bine yakın Konut inşa eden Dumankaya, yakında Sancaktepe (1200-1500 konut) ve bahçeşehir Modern Vadi'nin üçüncü etabı (Modern Kule) projeleriyle yola devam edecek. Geçtiğimiz ay açıklanan Capital 500 Türkiye listesinde cirosunu en çok artıran 25 firma arasında 3. sırada yer almayı başaran Dumankaya, Fortune 500 Türkiye listesinde ise en hızlı yükselen 5. firma oldu. İnşaat başta olmak üzere otomotiv, filo kiralama, sigorta ve PVC kapı pencere üretimi alanında hizmet veren bir şirketler topluluğuna dönüşen Dumankaya Grubu'nu Yönetim Kurulu Başkanvekili Barış Dumankaya ile konuştuk.

Dünya ölçeğinde firmaların boy gösterdiği Capital 500 Türkiye listesinde cirosunu en çok artıran 25 firma arasında 3. sırada yer alma başarısı gösterdiniz. Bunu neye borçlusunuz, satışlar galiba iyi gidiyor…
Satış rakamlarına bakıldığında 2013 yılının adet bazında rekorların kırılacağı yıl olması bekleniyor. Tabi firma olarak bizim de her yıl minimum yüzde 25'lik bir büyüme hedefimiz var. Bunu biz de hissediyoruz. Ama proje adetlerine bakıldığında her yıl yapılan proje sayısı artıyor. 2005-2006 yıllarında bir patlama olmuştu. O zaman içerideki proje sayısı sınırlı olduğu için elde ne varsa satıldı. İnşaat Projesi öyle birşeydir ki, bunun hazırlığı, imara uygun arsayı bulmak, projenin çizimi ve izinlerin alınması minimum 1-1,5 yıllık bir zamanınızı alıyor. Hızlı çalışırsan böyle, normal süre ise 2 yıldır. O hızlılığı yaşadığımız 2006'nın ardından sektöre dışarıdan çok oyuncu girdi. Özellikle 2007-2008'de farkı sektörlerden inşaat sektörüne girişler çoğaldı. Bu durum arzı arttırdı, karlılıkları birazcık düşürdü. Bugün baktığımızda da sektöre dışarıdan gelen sayısı fazla, proje sayısı çok fazla olduğu görülüyor. Ama satış adetleri normal. İyi diyebileceğimiz bir satış adedi var ancak karlılıklar çok düştü. İnşaat sektöründe yüksek karlar olduğunu düşünerek farklı sektörlerden gelen girişimci sayısı çok olduğu için arzı artırdı. Ne kadar arz o kadar az kar. Onun için şimdi Daire almanın tam zamanı diyorum. Çünkü haddinden fazla arz var. Faizler ve KDV'ler yükselecek.
FAİZ YÜKSELİNCE, KONUTTA YATIRIM DURUR

Konut sektörünün satışında en önemli faktör olan faizlerin yükselişini neye bağlıyorsunuz. Bu yükseliş, çevre ülkelerdeki sıkıntılar ve içerde ise lokal da olsa bazı gerginliklerin yaşanmasına mı bağlıyorsunuz, yoksa reel olarak artışı gerektiren bir durum mu var?

Gelişmekte olan ülkelerin durumu genel olarak böyledir. Bizim bir başımıza karar vereceğimiz bir durum değil. Daha çok yurt dışından özellikle Amerika'daki oluşumlar bizi çok etkiliyor. Ne oldu da faizler yüzde 4,5'ten 11,5'lere çıktı. Bunun en büyük etkeni Amerikan Merkez Bankası FED'in açıklamaları tabiki. Devlet tahvillerinin alımlarını yavaşlatmasıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerden para çıkışı oluyor bu da faizleri arttırıyor. Mikro bazda da Gezi olayları gibi iç dinamiklerimizi etkileyen olaylar da faizin artmasında etkili oluyor. Ortaya bir siyasi risk attığı için faizleri etkiliyor.

Yerli müşteride-iç talepte bir daralma var mı?

Bizim yabancı müşteri oranımız yüzde 10 kadardır. O da ağırlıklı olarak körfezden. Yerli müşteri de genelde banka kredisiyle alım yaptığı için Faiz çok büyük bir etken oluyor. Bizim satışlarımızın yüzde 70'i banka kredisiyle oluyor. Faizin düşük olduğu dönemde yatırıma yönelen talep, faizin yükselişiyle birlikte daha çok beklemeye geçer.

KREDİ KARTINA TAKSİT ÖTELEMESİ YAPAN TEK ÜLKEYİZ GALİBA…

Tasarruf yapmayı beceremiyor muyuz hala? Kredilere yönelimin bu kadar yüksek olmasının nedenlerinden biri de bu mu?

Kredi kartına taksit ötelemesi yapan tek ülkeyiz galiba.. Ne Avrupa'da ne Amerika'da dünyanın başka bir yerinde böyle bir durumla karşılaşmadım. Bir televizyon aldığınız zaman 24 aya kadar taksitlendiriyor ve üstüne bir de taksit ötelemesi yapınca…
Çok mutlu oluyoruz galiba…
Bunlar hep insanı tüketime yönelik kampanyalar. Çok da başarılı oluyorlar hani…

Taksit ötelemesi gibi durumlar konutta yok mu?

Konutta da var aslında benzer kampanyalar. Cezbedici sloganlar var. Mesela ‘sıfır faiz…' Düşünün 24 ay veya 36'ya kadar vadelerde sıfır faizde müşterinin ciddi bir kazancı oluyor. 100 bin liralık bir dairede 36 aylık sıfır faiz avantajı sayesinde tüketicinin kazancı 18 bin lira, 300 bin liralık bir dairede ise 54 bin lirayı buluyor bu kazanç. Hem faize bulaşmak istemeyenler hem de hesap kitap işini iyi yapan müşteriler için bu karlı bir alış-veriş demektir.

SANCAKTEPEYE 1200-1500 DAİRE, BAHŞEŞEHİR VADİ’YE MODERN KULE

Hazırlığını yaptığınız iki proje görüyorum. Biri Sancaktepe'de diğeri de Bahçeşehir'de…
Evet, hazırlıklarını sürdürdüğümüz iki projemiz var. Sancaktepe'deki projeyi yaklaşık 60 dönüm üzerinde proje geliştiriyoruz. 1200-1500 civarında Daire yapmayı planlıyoruz. Proje çiziliyor. İmar mevzuatını geçtik. İnşallah sene sonunda bu projemiz hazır olmuş olacak. Bahçeşehir'de ise daha önce başladığımız bir projenin üçüncü etabı olacak. Modern Kule adını verdiğimiz projenin lansmanını yakında yapacağız.

Toplumun konut talebi anlayışı projelere tam olarak yansıtılıyor mu? İnşaat firmaları buna dikkat ediyor mu? Son yıllardaki talebin çeşitliliğinde bir değişiklik görüyor musunuz?

Ben daire tiplerine olan talepleri ‘yatırımcı' ve ‘oturumcu' olarak nitelendiriyorum. 1+1 daireler; daha çok yatırımcı kesimler tarafından alınarak öğrencilere, çocuksuz ailelere kiraya verilen daireler olarak talep görüyor. Tiplerine göre satışlara baktığımızda 1+1 de iyi gidiyor, 3+1 de iyi gidiyor. Oturumcuların yanısıra yatırımcıların da 3+1'e ve kısmen de olsa 2+1'e yöneldiklerini anlıyoruz. Bunun nedeni ise 1+1 pazarında bir doygunluğun oluşmasıdır. Yeni evli çift, öğrenci sayısı, etraftaki okul sayısı ile bunlar ölçülüyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜME GİREN BİR ŞİRKET KURDUK

İstanbul’un hangi yakasını daha rantabl görüyorsunuz. Büyük projelerin yapılacağı arsa daha çok var mı İstanbul’da?

İstanbul'un neresine baktığınıza bağlıdır. İstanbul'un çeperleri vardır. Daha çok bu çeperlerde hareket ediyoruz. İstanbul'un merkezi yerlerinde Arsa bulmakta zorlanıyoruz. Bundan sonra kentsel dönüşüme dönük bir hareket noktamız olacak. Eski binaları bulup oradaki mülk sahipleriyle anlaşarak birleştirme usulüyle yeni projeler yapmak istiyoruz. Yapmadan önce projenin maddi büyüklüğüne de bakıyoruz. Fiks bazı giderlerimiz var. 50-100 daire bizim bir projeye sunacağımız fiks giderleri pek karşılamaz. Ancak lokasyonu itibariyle fiyat farklılığı kazandırabilir. Fiyata baskı yapmaması için projenin biraz daha büyük olması lazım.

Kentsel dönüşüm kapsamında görüştüğünüz proje var mı?

Kentsel Dönüşüm için farklı konseptte bir şirket kurduk. Şu anda yaptığı bazı çalışmalar var. İlgilendiği projelere teklif verme aşamasındayız. Merkezin giderlerini ona yansıtmayacağız. Kendi başına hareket edecek. Dumankaya güvencesi altında kendi işini yürütecek. 

Şirket Haberleri

Şirket Kategorisindeki diğer haberler

 • Kuzu Grup, dünya müteahhitlik listesinde 141’inci sırada

  Kuzu Grup, dünya müteahhitlik listesinde 141’inci sırada

  Yaklaşık 75 yıldır inşaat sektöründe faaliyet göstererek yurt içi ve yurt dışında çok sayıda proje hayata geçiren Kuzu Grup, uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR tarafından firmaların ülkeleri dışında gerçekleştirdikleri iş hacimleri dikkate alınarak hazırlanan "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde 141’inci sırada yer aldı.

 • Kayaşehir’de Metrekare İle Ev Satışı Başlıyor

  Kayaşehir’de Metrekare İle Ev Satışı Başlıyor

  Gayrimenkul sertifikasıyla markalı konut projelerinden 1 metrekare bile satın almak mümkün olacak. Bu yeni modelle bir ilki başlatan Makro İnşaat TOKİ'nin Başakşehir Kayaşehir'deki arazisi üzerinde hayata geçireceği projede metrekareyle ev satışına başlayacak.

 • Türkiye Gazbeton Sanayisinin Tek Avrupa’lı Lentosu AKG Gazbeton’dan!

  Türkiye Gazbeton Sanayisinin Tek Avrupa’lı Lentosu AKG Gazbeton’dan!

  Türkiye’nin lider gazbeton üreticilerinden AKG Gazbeton İşletmeleri, Avrupa standartlarında ürettiği lento ile bir ilke daha imza attı. Türkiye gazbeton sektörünün Avrupa standartlarında üretim yapan tek kuruluşu olan AKG Gazbeton İşletmeleri, sektör öncülüğünü sürdürüyor.

 • GD Holding Yüzde 50 Büyüdü

  GD Holding Yüzde 50 Büyüdü

  Teknoloji ve girişimcilik alanında yaptığı yatırımlar ve yenilikçi iş modeliyle öne çıkan GD Holding, 2016 yılında yüzde 50 seviyesinde büyüdüğünü açıkladı.

 • Gayrimenkulün Geleceği Gayrimenkul Sertifikasında

  Gayrimenkulün Geleceği Gayrimenkul Sertifikasında

  Metrekare metrekare ev satışının yolunu açacak sertifika sisteminde bekleyiş sürüyor. Gayrimenkul sektörünü finansman açısından rahatlatacak, tasarrufları az olan vatandaşın ev sahibi olmasını kolaylaştıracak gayrimenkul sertifikasının, gayrimenkul sektörüne yeni bir ivme kazandırması bekleniyor.

 • Akçansa’nın 2016 Cirosu 1 Milyar 461 Milyon TL Oldu

  Akçansa’nın 2016 Cirosu 1 Milyar 461 Milyon TL Oldu

  Türkiye’nin lider yapı malzemeleri şirketi Akçansa, 2016 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirketin 2016 yılındaki satış geliri 1 milyar 461 milyon TL, dönem kârı ise 287 milyon TL olarak gerçekleşti.

 • Aşçıoğlu’ndan 3 Projeye 245 Milyon Dolar Yatırım

  Aşçıoğlu’ndan 3 Projeye 245 Milyon Dolar Yatırım

  SelenIum markalı lüks konut projeleriyle faaliyet gösteren Aşçıoğlu Grubu, 50'nci yılı olan 2017'de toplam 245 milyon dolarlık yatırımla Sarıyer, Ataköy ve Merter'de yeni projeler inşa etmeye hazırlanıyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.