|   |   | 

Dünyanın En Büyük Avlulu Binası

Pekin'de inşa edilen Zaha Hadid Mimari imzalı gökdelen, dünyanın en geniş ve büyük avlusuna sahip olacak.

Dünyanın En Büyük Avlulu Binası

Dünyanın en ünlü ve önemli mimarlık bürolarından olan Zaha Hadid Mimari imzalı gökdelen, birbirine dolanan gövdesinin ortasında kalan boşlukla dünyanın en geniş avlusuna sahip yapısı olacak.

İnşaatı süren 207 metre yükseklikteki Zaha Hadid kulesi, Lize Finansal Ticaret Bölgesinde yer alıyor. Bu etkileyici gökdelen, Pekin'in güneybatısındaki yeni iş, konut ve transport merkezi olan Lize Finansal Ticaret Bölgesi'nde yükseliyor.

Pekin'in gökdelenleri arasına katılacak olan 46 katlı Leeza Soho gökdeleni, ofisler ve dükkanların yer aldığı bir merkez olarak hizmet verecek.

Geçen sene hayatını kaybeden Zaha Hadid'in daha önce tasarladığı gökdelenin, 20 katı şu anda tamamlanmış durumda. Binanın yükseldiği alandan birkaç metro hattı geçiyor. Bu metro hatları, çapraz şekilde bölgeyi alanlara ayırıyor.

Metro hattı tarafından ikiye bölünmüş olan kule, iki ayrı yapı olarak yükseliyor ve dev bir avlu ile birbirine bağlanıyor. Bu avlunun çevresinde yükselen yapılar yukarıya doğru uzandıkça 45 derece kendi çevresinde dönüyor. Birbirlerine doğru dönen kuleler, birbirleriyle birleşerek bütün bir yapı oluşturuyor.

Leezo Soho gökdeleni tamamlandığında ortasında 190 metre yükseklikte bir boşluk olacak. Bu boşluk ya da avluya bakan bu alana en yakın büyüklük, Dubai'deki Burj Khalifa gökdeleninde bulunuyor.

Farklı katlarda, yürüyüş katlarıyla birbirine bağlanan iki kulenin etrafını cam bir cephe sarmalıyor. Böylece binanın yaklaşık üçte ikisi, kendisini bir zarf gibi sarmalayan bu cam kaplı cephe içinde yükseliyor.

Dünyanın en büyük avlusu olan zeminde insanlar için bir açık alan tasarlandı. Kule tarafından etrafı sarmalanan bir meydan olan bu alanda ayrıca 3 bine yakın bisikletin park edilebileceği, kilitlenebileceği bir park alanı, hibrid otomobiller için şarj alanları gibi hizmet alanları da yer alacak.

Leeza Soho gökdeleni inşaatının, bu yılın eylül ayında tamamlanması planlanıyor. Binanın tamamen bitmesi ise 2018'i bulacak. Zaha Hadid Mimarlık Bürosu, aynı bölge için dört projeye daha imza attı. Kurucu mimarı Zaha Hadid'i geçen sene kaybeden ZHA mimarlık bürosunun şu anda yapım aşamasında olan 30 projesi bulunuyor.

 

Güncel Emlak Haberleri

Güncel Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Evlerde Güneş Enerjisi Ne İşe Yarar?
    Evlerde Güneş Enerjisi Ne İşe Yarar?

    Elektrik üretiminin en yeşil yöntemlerinden güneş enerjisi evlerde ve işyerlerinde de giderek yaygınlaşıyor. Güneş enerjisi panelleriyle donatılan binalar, enerji açısından kendi kendine yetebilir hale geliyor. Güneş panelleri evlerde en sık su ısıtma için kullanılsa da aslında pek çok alanda güneş enerjisi kullanmak mümkün.

  • Yatırım Amaçlı Ev Satın Alırken Dikkat !
    Yatırım Amaçlı Ev Satın Alırken Dikkat !

    Ödüllü Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş, ev satın alırken yatırım amaçlı düşünüldüğünde tek kriterin fiyat olduğunu belirterek oturum amaçlı ev alındığında duygusal faktörlerin de önemli olduğunu belirtiyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.