|   |   | 

Dünyanın En Büyük Avlulu Binası

Pekin'de inşa edilen Zaha Hadid Mimari imzalı gökdelen, dünyanın en geniş ve büyük avlusuna sahip olacak.

Dünyanın En Büyük Avlulu Binası

Dünyanın en ünlü ve önemli mimarlık bürolarından olan Zaha Hadid Mimari imzalı gökdelen, birbirine dolanan gövdesinin ortasında kalan boşlukla dünyanın en geniş avlusuna sahip yapısı olacak.

İnşaatı süren 207 metre yükseklikteki Zaha Hadid kulesi, Lize Finansal Ticaret Bölgesinde yer alıyor. Bu etkileyici gökdelen, Pekin'in güneybatısındaki yeni iş, konut ve transport merkezi olan Lize Finansal Ticaret Bölgesi'nde yükseliyor.

Pekin'in gökdelenleri arasına katılacak olan 46 katlı Leeza Soho gökdeleni, ofisler ve dükkanların yer aldığı bir merkez olarak hizmet verecek.

Geçen sene hayatını kaybeden Zaha Hadid'in daha önce tasarladığı gökdelenin, 20 katı şu anda tamamlanmış durumda. Binanın yükseldiği alandan birkaç metro hattı geçiyor. Bu metro hatları, çapraz şekilde bölgeyi alanlara ayırıyor.

Metro hattı tarafından ikiye bölünmüş olan kule, iki ayrı yapı olarak yükseliyor ve dev bir avlu ile birbirine bağlanıyor. Bu avlunun çevresinde yükselen yapılar yukarıya doğru uzandıkça 45 derece kendi çevresinde dönüyor. Birbirlerine doğru dönen kuleler, birbirleriyle birleşerek bütün bir yapı oluşturuyor.

Leezo Soho gökdeleni tamamlandığında ortasında 190 metre yükseklikte bir boşluk olacak. Bu boşluk ya da avluya bakan bu alana en yakın büyüklük, Dubai'deki Burj Khalifa gökdeleninde bulunuyor.

Farklı katlarda, yürüyüş katlarıyla birbirine bağlanan iki kulenin etrafını cam bir cephe sarmalıyor. Böylece binanın yaklaşık üçte ikisi, kendisini bir zarf gibi sarmalayan bu cam kaplı cephe içinde yükseliyor.

Dünyanın en büyük avlusu olan zeminde insanlar için bir açık alan tasarlandı. Kule tarafından etrafı sarmalanan bir meydan olan bu alanda ayrıca 3 bine yakın bisikletin park edilebileceği, kilitlenebileceği bir park alanı, hibrid otomobiller için şarj alanları gibi hizmet alanları da yer alacak.

Leeza Soho gökdeleni inşaatının, bu yılın eylül ayında tamamlanması planlanıyor. Binanın tamamen bitmesi ise 2018'i bulacak. Zaha Hadid Mimarlık Bürosu, aynı bölge için dört projeye daha imza attı. Kurucu mimarı Zaha Hadid'i geçen sene kaybeden ZHA mimarlık bürosunun şu anda yapım aşamasında olan 30 projesi bulunuyor.

 

Emlak Haberleri

Emlak Kategorisindeki diğer haberler

  • Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son
    Kiracı İle Ev Sahibi Arasında Kalan Emlakçıların Mağduriyetine Son

    Kiracının, kirayı ödememesi halinde mülk sahiplerinin haklarını koruma altına alan yeni bir uygulama hayata geçti. Kiracıya kefil olan uygulama kapsamında, mülk sahiplerinin ödenmeyen kiraları karşılanarak, maddi zarara uğraması önlenecek. Öte yandan, ev sahibi ile kiracı arasında kalan emlakçıların mağduriyetine de son verilmiş olacak.

  • Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler
    Evinizi kiralamadan önce yapmanız gerekenler

    Evinizi kiraya vermeye karar verdiniz ve bunun için sadece ilan vermenizin yeterli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Konut ya da işyerinizi kiraya vermeden önce yapmanız gerekenleri sizin için derledik.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.