|   |   | 

Efkan Ala'dan Flaş Açıklamalar!

İçişleri Bakanı Efkan Ala, güvenlikle ilgili yeni düzenlemeler konusunda, "Bir olay olduğu zaman sorumlusu aranmayacak. Şimdi birden çok sorumlu ve yetkili var. Ama sorumlu tek, yetkili çok görevli olacak" dedi.

Efkan Ala'dan Flaş Açıklamalar!

Ala, Hilton Otel'de düzenlenen "Belçika-Türkiye Üçlü Bakanlar"  toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetede, "Sokaklar polise zimmetlenecek" başlığıyla yayımlanan  habere ilişkin soru üzerine Bakan Ala, çeşitli düzenlemeler yaptıklarını, yetkili  olanların nereden ve ne kadar alandan sorumlu olacaklarının belli olacağını  belirterek, "Bir olay olduğu zaman sorumlusu aranmayacak. Şimdi birden çok  sorumlu ve yetkili var. Ama sorumlu tek, yetkili çok görevli olacak. Yapıyoruz da  şu anda başladık da daha kaliteli hizmeti daha iyi bir biçimde vatandaşa  sunabilmek için yaptığımız düzenlemeler mahalle mahalle, sokak sokak, cadde cadde  kimin görevi nedir, nerede başlıyor, nerede bitiyor böyle bir düzenleme  yapıyoruz" diye konuştu.

Ala, "Uygulama bir bekçilik sistemi gibi mi olacak? sorusuna da şu  yanıtı verdi:

"Şimdi sadece bekçilik değil, modernize edilmiş polise zimmetleniyor  bu. Ama korucular, bekçiler zaten bekçilik sistemi tamamen kalkmış değil, bir  miktar devam ediyor. Onu da geliştireceğiz birçok alanda daha kaliteli, daha iyi  bir güvenlik hizmeti sunabilmek için yaptığımız düzenlemeler."

- "Vatandaşlarımız huzuru için bunları yapıyoruz"

Vatandaşları huzursuz edecek bir uygulamanın söz konusu olmadığını  bildiren Bakan Ala, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Polisin, terörün olmadığı bölgelerde ya da terörün olduğu yerde  güvenlik hizmeti sunarken en çok dikkat ettiği şey vatandaşla suçluyu, vatandaşla  sanığı ayırt etmek, vatandaşla teröristi kesin biçimde ayırt etmek. Burada hiçbir  tereddüt yok. Oralarda da görev alacak bütün arkadaşlarımız bu konuda birinci  derece önemli olarak talimatlandırılıyor. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği  için bu yapılacak, yoksa onları huzursuz etmek için değil elbette. Onun için de  vatandaş da bilecek ki şu alanda bir sıkıntı olduğu zaman, bir asayiş problemi  kolaylıkla ulaşabileceğim kişi şudur ve birim şurasıdır. Onun için böyle bir  değerlendirme yapıldı."

Gazetelerde, illerde canlı bomba alarmı verildiği, ikiz plakalı  araçlar arandığı şeklinde haberler çıktığının anımsatılması üzerine de Ala, tam  bilgiye dayanmayan bu tür haberlerle, dedikodularla toplumun meşgul edilmemesi  gerektiğini kaydetti.

Devletin istihbarat birimlerinin aldıkları bilgileri, önleyici  birimlerle paylaştığına değinen Ala, terörün sadece Türkiye'yi tehdit etmediğini  ifade etti.

- "Suriye'deki durum terör örgütleri için fırsat"

Terörle mücadeleyi yıllardır sürdürdüklerini anlatan Ala, şu  değerlendirmelerde bulundu:

"Şimdi yanı başımızda Suriye'de ortaya çıkan durum terör örgütleri  için bulunmaz bir fırsat ortaya çıkarttı. Onlar bazen oralarda koalisyon  kuruyorlar, bazen oralarda iş birliği yapıyorlar. Bunun yansımalarını çeşitli  yerlerde, çeşitli ülkelerde görüyoruz. Türkiye de kendisine yönelebilecek ve  yönelmiş olan, bölücü terör örgütü, DAEŞ tarafından yönelmiş olan ya da  yönelebilecek terör tehditlerini her zaman dikkate alarak gerekli önlemleri  alıyor. Bizim böyle vatandaşı tedirgin edecek dedikoduları manşetlere çıkarmak  doğru değildir. Bizim en ufak bir bilgiyi en ufak istihbaratı bile ciddi biçimde  değerlendirdiğimiz konusunda vatandaşlarımız müsterih olmalıdır. Ama bu ciddi bir  sorunla karşı karşıya olduğumuz gerçeğini ortadan kaldırmaz. Onun için bu tür  terörist saldırlara karşı, topyekün karşı durmalıyız. Toplumsal, siyasal olarak  karşı durmalıyız. Bu bütün dünyada böyledir. Bize düşen de en ufak bir ayrıntıyı  bile, en ufak bir bilgiyi, haberi bile çok ciddi şekilde değerlendirmek ve  gereğini yapmaktır. Bunlar için bütün birimlerimiz talimatlandırılmıştır."

Bugün Belçika heyeti ile yapılacak görüşmelerde başta terör ve göç  konusundaki iş birliğini masaya yatıracaklarını belirten Ala, küresel sorunlara  karşı uluslararası iş birliğine ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekerek, "Birtakım  suçluları ya da terörden mahkum olmuş insanların iadesini istediğimizde bunun  karşılığını görmek istiyoruz. Elbette Belçika'nın bizden istediği şeyler var  onları karşılıklı görüşeceğiz. Önemli mesafeler katedeceğimize inanıyorum" dedi. AA

Gündem Haberleri

Gündem Kategorisindeki diğer haberler

 • SPK'dan 3 Şirkete Ceza

  SPK'dan 3 Şirkete Ceza

  Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Koza Altın, Koza Metal ve İpek Enerji ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, bu şirketlere çeşitli suçlardan 3 milyon 330 bin 636 TL idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

 • Kuru meyvelerimizi Güney Kore’de tanıtacaklar

  Kuru meyvelerimizi Güney Kore’de tanıtacaklar

  Türk kuru meyve sektörü, Uzakdoğu pazarındaki tanıtım atağını sürdürüyor. 2015 yılında Çin’de Türk kuru meyvelerinin tanıtımını yapan Kuru Meyve Tanıtım Grubu, 2016 yılında Güney Kore pazarına yoğunlaştı. 2017 yılındaki hedef pazar ise Hindistan olacak.

 • Uzmanlar uyardı: 'Kredi kartı alırken dikkatli olun'

  Uzmanlar uyardı: 'Kredi kartı alırken dikkatli olun'

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) kredi kartlarına limitin aylık gelirin dört katıyla sınırlandırılmasını Tüketicileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Halil Çamalan ve Gelişim Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Akkaya değerlendirdi.

 • 26 Ekim 2016 Yurtta Hava

  26 Ekim 2016 Yurtta Hava

  Doğu kesimlerde 1 ila 3 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

 • Kamudan Atılan Memurlara İkinci Şans Verilecek

  Kamudan Atılan Memurlara İkinci Şans Verilecek

  Hükümet hazırlıkları sürdürülen KHK ile kamudan atılanlara "yargı yolu" açılacak. Böylece AB ile gerilimin azaltılması ve AİHM'ye başvuruların önüne geçilmesi amaçlanıyor.

 • Dalgalı Maaş Dönemi Geliyor!

  Dalgalı Maaş Dönemi Geliyor!

  Yürürlüğe giren zorunlu bireysel emeklilik kanununa göre, 45 yaşın altında çalışanlardan Ocak 2017 itibariyle her ayki prime esas kazançlarının yüzde 3'ü kadar kesinti yapılacak.

 • Asgari Ücret Teklifi Komisyonda Kabul Edildi

  Asgari Ücret Teklifi Komisyonda Kabul Edildi

  Vergi diliminden dolayı bin 300 TL'nin altına düşen asgari ücretliler için aradaki farkı telafi etmeyi öngören kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu bir 3DVisualEarth iştirakidir. | Her Hakkı Saklıdır.