|   |   | 

Emekliler İçin TOKİ Ev Başvuru Şartları

Emekliler nasıl konut alabilir, emekliler için başvuru şartları neler, başvuru için hangi belgeler gerekiyor, işte tüm detaylar...

Emekliler İçin TOKİ Ev Başvuru Şartları

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) 'Emekliye İkinci Bahar Projesi' hiç konut sahibi olmayan emeklilerin yüzünü güldürecek. Proje kapsamında ilk aşamada 17 ilde 4 bin 354 konut inşa ediliyor. Projeyle emekliler 250 liradan başlayan taksitlerle ev sahibi olabiliyor. TOKİ başta emekliler olmak üzere dar gelirli vatandaşların 250 lira civarında düşük taksitlerle ve uzun vadeli ödeme koşullarıyla yuva sahibi yapmak için faaliyetlerini hızlandırırken, yeni proje çalışmalarına ise devam ediyor. Peki emekliler nasıl konut alabilir, emekliler için başvuru şartları neler, başvuru için hangi belgeler gerekiyor, işte tüm detaylar...

Emekliler nasıl konut alabilir?

Emeklileri konut edindirme programı kapsamında TOKİ, 2 yöntemle konut geliştiriyor.

1.     Doğrudan İdare Uygulaması olan, mevcut ve projelendirilmekte olan konut üretimlerinde emeklilere yüzde 25 konut kontenjanı ayrılıyor. Bu yöntemde konut edinme süreci şöyle işliyor:

-         TOKİ web sitesinde ve basın yayın organlarında satışın yapılacağı il ve projeye dair satış şart ve koşulları ilan ediliyor.

-         Başvuru şartlarına uygun olan emekliler, başvuruların yapılacağı banka şubesine (Ziraat Bankası ve Halk Bankası), kimlik belgesi ve emekli olduğunu gösteren belge ile müracaat ediyor.

-         Başvuru bedeli olarak banka şubesine 500/1.000 TL yatırılıyor ve Emekli Kategorisi Başvuru Formu dolduruluyor.

-         İlan edilecek tarihte noter huzurunda kura çekilişi yapılıyor. Emekli kategorisinden konut çıkmazsa, kalan başvuru sahipleri ikinci bir şans olarak, diğer vatandaşlar kategorisinden tekrar kuraya tabi tutuluyor. Kurada konut çıkmışsa, başvuru sahibi ilan edilen süreler içerisinde sözleşme imzalamak için Banka Şubesine gidiyor.

2.     Emeklilerin talepleri doğrultusunda, uygun olan alanlarda konut projeleri geliştiriliyor. Bu yöntemde de konut edinme süreci şöyle işliyor:

-         Gelen talepler valilikte toplanarak TOKİ’ye bildiriliyor, İl Valiliği tarafından önerilen ve TOKİ tarafından uygun görülen arsa/arsalar üzerinde gerekli çalışmalar başlatılıyor.

-         Projede teknik, mali ve idari koşulların oluşmasını takiben, emeklilere dönük konut üretimi başlıyor.

-         Üretimde sözleşme için gerekli aşamaya ulaşıldığında, hak sahibi emekliler, ilgili banka şubelerinde Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzalıyor.

Emekliler için TOKİ ev başvuru şartları

- T.C. vatandaşı olması,

- Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması,

- Toplu Konut İdaresi'nden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresi'nden konut kredisi kullanmamış olması,

- Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

- Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 3.200 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 3.200 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 3.700 TL olarak uygulanmaktadır.),

- Başvuru sahibinin Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan emekli olması (Emeklinin vefat etmesi durumunda, vefat eden emeklinin yalnızca dul eşi başvuruda bulunabilir)

- Eşlerden her ikisinin de emekli olması durumunda, yalnızca birinin başvuruda bulunması gerekiyor.

Başvuru için gerekli belgeler nelerdir?

TOKİ’den konut almak isteyen emeklilerin başvuruda bulunabilmesi için bazı belgeleri sunması gerekiyor. Emeklilerin başvuruda bulunabilmesi için;

-Kimlik Fotokopisi,

-Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren SGK’dan alınmış belge veya yazıyı sunması gerekiyor.

Önemli uyarılar…

·        Emekli kategorisinden hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemiyor. Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranıyor. Alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshediliyor.

·        Gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal ediliyor. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları gelir kaydediliyor ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade ediliyor.

·        Emeklilerle konut satışı ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye www.toki.gov.tr adresinin 'Emeklilere Özel' bölümünden ve http://www.toki.gov.tr/emeklilere-ozel linkinden ulaşılabiliyor.

Toki Haberleri

Toki Kategorisindeki diğer haberler

 • Emekliye 300 TL Taksitle Ev

  Emekliye 300 TL Taksitle Ev

  2017’de 65 bin sosyal konut inşa edecek olan TOKİ, bunun 15 binini ‘İkinci Bahar’ projesi kapsamında emeklilere ayıracak. Emekliler, ayda 300 TL ödeyerek ev sahibi olacak.

 • Manisa'da Binlerce Vatandaş İç Göç Yaşayacak

  Manisa'da Binlerce Vatandaş İç Göç Yaşayacak

  Manisa'da TOKİ ve Yunusemre Belediyesi iş birliği içerisinde Akgedik'teki 5 bin 500 konutluk alanın yapımına devam ederken, Gürle Mahallesi'nde de başlanacak benzer projeyle binlerce Manisalının iç göç yaşaması bekleniyor.

 • TOKİ'nin Akgedik'teki konutları basına tanıtıldı

  TOKİ'nin Akgedik'teki konutları basına tanıtıldı

  Manisa'da TOKİ ve Yunusemre Belediyesi iş birliği içerisinde Akgedik'teki 5 bin 500 konutluk alanın yapımına devam ederken, Gürle Mahallesi'nde de başlanacak benzer projeyle binlerce Manisalının iç göç yaşaması bekleniyor.

 • Türkiye’nin En Büyük Konut Projesi

  Türkiye’nin En Büyük Konut Projesi

  Sosyal konut alanında uygulaması tek seferde gerçekleştirilen ‘Türkiye’nin en büyük konut projesi’ olarak adlandırılan Gaziantep’teki “Kuzey Şehir”de inşaatlar yükseliyor. Projenin yaklaşık yüzde 10’u tamamlandı.

 • TOKİ Küçükçekmece Arazisine 5 Teklif!

  TOKİ Küçükçekmece Arazisine 5 Teklif!

  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın İstanbul Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi'nde yer alan arsası için ihale sürecinin ilk aşaması tamamlandı. TOKİ Küçükçekmece arazisine 5 firmadan teklif geldi.

 • Osmaneli TOKİ Konut Ve İş Yeri Projesinde İmzalar Atıldı

  Osmaneli TOKİ Konut Ve İş Yeri Projesinde İmzalar Atıldı

  Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin’in girişimleriyle İstanbul Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile bir süredir devam eden bir dizi görüşmeler neticesinde Osmaneli’nin merkezine yeni bir soluk getirecek konut ve ticaret projesinde imzalar atıldı.

 • 266 Liraya Aidat Öder Gibi Ev Fırsatı!

  266 Liraya Aidat Öder Gibi Ev Fırsatı!

  TOKİ, dar ve orta gelirlilere özel 3 bin 150 konutu aidat öder gibi alma fırsatı sunacak. 226 liradan başlayan taksitlerle satışa çıkacak olan konutlar, 57 ilde bulunuyor.

© Copyright 2016 | 3DKonut.com inşaat, konut projeleri ve emlak haberleri platformu. | Her Hakkı Saklıdır.